Pred svetovnim srečanjem družin v Milanu: Družina ni sama
Cerkev po svetu | 14.04.2012, 08:16
Papež Benedikt XVI. se je v petek popoldne po nekaj dneh oddiha v Castel Gandolfu vrnil v Vatikan. V tem času okoli velike noči je kar nekajkrat spregovoril o družini. Med drugim na veliki petek v rimskem Koloseju, ko je zbrane vernike nagovoril po molitvi križevega pota.
„V nadlogah in težavah nismo sami, družina ni sama. Jezus je navzoč s svojo ljubeznijo, jo podpira s svojo milostjo in ji daje moč, da gre dalje. In na to Kristusovo ljubezen se moramo obrniti, ko obstaja nevarnost, da človeške zablode in težave ranijo edinost našega življenja in družine,“ je v rimskem Koloseju poudaril papež. Ta je nazadnje sveti oče družini namenil nekaj besed tudi med zadnjo sredino splošno avdienco, ko je mlade povabil, naj se pripravijo na svetovno srečanje družin, ki bo potekalo v Milanu od 30. maja do 3. junija letos.
Eden izmed glavnih organizatorjev tega srečanja, Luca Violoni, je v pogovoru za Radio Vatikan spregovoril o papeževih poudarkih glede družine. Dejal je, da je govoril o nerazumevanjih, o skrbeh za prihodnost otrok, o boleznih: vse to so poudarki na sociološki ravni, s katerimi se nedvomno strinjajo mnogi. Toda papež je poudaril še nekaj, in sicer, da družina v vseh svojih stiskah ni sama. In to je po Violonijevem mnenju ključnega pomena: „Le ko gleda Jezusov križ, družina ponovno najde svojo pot in odkrije, da ni prepuščena svoji samoti.“ Kljub zavedanju, da družino oblegajo številni izzivi in tudi zlo, je temeljno verjeti, da rešitev obstaja. Ta rešitev je Jezus sam, njegov križ in vstajenje.
Družinam, ki se znajdejo v primežu krize, vera lahko zelo pomaga: „Izkušnja vere je izkušnja občestva z Bogom, ki pomaga ponovno odkriti, kako so družinske vezi lahko izraz bivanja po podobi in podobnosti Boga.“ Vera pomaga, da se osebe bolj povežejo med seboj, postanejo bolj solidarne, da svoje moči namesto drug proti drugemu usmerijo v isti cilj. Tako se tudi družine povežejo z drugimi, ki hodijo po isti poti, in si prizadevajo v drugem videti najboljše. Na ta način pa spoprijemanje z izzivi postane manj zahtevno.
Na sklepni maši več kot 700.000 vernikov
Luca Violoni je nato spregovoril še o svetovnem srečanju družin v Milanu. Povedal je, da je zanimanje v zadnjih tednih močno naraslo. Spletna stran je vse bolj obiskana, vse več pa je tudi prijav na celotno srečanje ali posamezne dogodke, zlasti na tiste, ki se jih bo udeležil tudi sveti oče, ki bo v Milanu prisoten od 1. do 3. junija.
Organizatorji pričakujejo, da se bo celotnega dogajanja udeležilo približno pet tisoč oseb, od dvesto do tristo tisoč jih pričakujejo na večernem srečanju s pričevanji, na sklepni sveti maši pa naj bi se zbralo od sedemsto do osemsto tisoč vernikov. Največ doslej prijavljenih družin prihaja iz Evrope, zlasti iz Francije in Španije. Srečanja pa se bodo udeležile tudi nekatere družine iz Južne Amerike – Brazilije, Mehike – ter iz Združenih držav Amerike in Avstralije. Z namenom, da bi lahko prisostvovali tudi predstavniki tistih, ki sami ne bi zmogli stroškov potovanja v Milano, je bil že pred časom ustanovljen poseben sklad za pomoč revnim družinam. Prošnje za to pomoč so prispele s Haitija, iz Belorusije, Zimbabveja in drugod. V skladu se je do sedaj zbralo 30.000 evrov, kar je po Violonijevih besedah pomenljiva vsota, ki pa vseeno še ne zadošča, da bi odgovorili na vse potrebe. Zato organizatorji še naprej pozivajo k solidarnosti. Svetovnega srečanja družin bi se namreč morali udeležiti predstavniki še več dežel, da bi tako vsi lahko povedali svoje zgodbe in bi tudi oni lahko slišali zgodbe drugih.
Vir: Radio Vatikan