Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Alen Salihović (foto: ARO)
Alen Salihović

Od petka do petka: 20. - 27. april 2012

| 29.04.2012, 07:19 Matjaž Merljak

Zadnji aprilski teden v letu 2012 je minil v znamenju obletnice delovanja Malega semenišča v Vipavi, srečanja slovenskih škofov na čelu z njenim predsednikom metropolitom Antonom Stresom s predsednikom države, ni pa šlo brez pogajanj med vlado in sindikati o varčevalnih ukrepih. Oboji vsaj zaenkrat ostajajo vsak na svojem bregu.

Pogumno je bilo ustanoviti katoliško šolo v času komunizma

V Vipavi so na praznik evangelista Marka s slovesno sveto mašo obeležili 60-letnico delovanja Malega semenišča. Somaševanje v župnijski cerkvi sv. Štefana v Vipavi je vodil apostolski nuncij v Sloveniji Julius Janusz, zbrane pa je nagovoril koprski škof Metod Pirih. Ta je spomnil, da je iz Malega semenišča izšlo več kot 200 duhovnikov, v nagovoru pa posebej podčrtal, kako pomemben je duhovniški poklic. „Duhovnik mora biti tisti, ki čuje, biti mora na straži pred silami teme in pred naraščajočo hudobijo. Svet mora držati buden za Boga. Duhovnik mora biti možat nasproti tokovom časa in javnega mnenja, možat v zagovarjanju resnice, možat v prizadevanju za dobro.“

Veselje nad delovanjem malega semenišča je izrazil tudi veleposlanik svetega sedeža v Sloveniji, nuncij Janusz. „To kar Cerkev danes pričakuje od nas je, ne samo, da sledimo zgledu apostolov ampak, da sledimo tudi zgledu ljudi, ki so imeli v obdobju polnega komunizma pogum ustanoviti tako ustanovo kot je bila katoliška šola.“

V Cerkvi na Slovenskem je malo semenišče v Vipavi pustilo pomemben pečat, saj ga je obiskovalo več kot 500 gojencev v letih njegovega delovanja, pa je povedal rektor malega semenišča Slavko Rebec.

Škofje s predsednikom države o verski nestrpnosti in varčevalnih ukrepih

Člani Slovenske škofovske konference so se na povabilo njenega predsednika, ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa na ljubljanski nadškofiji sestali s predsednikom Republike Danilom Türkom, ki se mu letos izteka mandat. Glavne teme pogovora so bile verska nestrpnost, diskriminacija in netoleranca do verujočih ter skupne naloge pri reševanju ekonomske krize. Za Radio Vatikan je nadškof Anton Stres dejal: „Kljub temu smo v zadnjih letih priča pogostemu sovražnemu govoru, še posebej na račun Katoliške Cerkve in njenih temeljnih vrednot. Zaskrbljujoče je dejstvo, da ima javnost do teh pojavov veliko toleranco, kakor tudi to, da se pristojne državne institucije, katerih naloga je varstvo temeljnih človekovih pravic, ne odzivajo ustrezno, oziroma uporabljajo dvojna merila. V Katoliški Cerkvi se zavedamo pomena svobode izražanja, ki pa je omejena s svobodo drugega in z zahtevami po strpnosti, medsebojnem spoštovanju, sodelovanju ter spoštovanju dobrega imena.“
Škofje so po srečanju tudi zapisali, da škofovska konferenca sprejema in podpira vladne varčevalne ukrepe.
„Menimo, da so ukrepi za preprečitev še hujše krize nujni. Nasprotujemo pa temu, da bi nujno varčevanje postalo izgovor za ideološko motivirano nasprotovanje zasebnemu šolstvu. Kot smo že izpostavili v izjavi Reševanje krize in financiranje zasebnih šol, zasebno katoliško šolstvo za državo že sedaj pomeni obliko varčevanja, ker je zanjo cenejše od javnega. Velike koristi za pluralnost šolstva, ki ga vnaša zasebno katoliško šolstvo, so splošno znane.“
Škofijska srečanja mladih priložnost za skupno doživljanje vere

V spomladanskem času večina škofij pripravi tudi srečanja mladih. V celjski, mariborski in murskosoboški škofiji so se mladi prejšnji teden zbrali na prireditvah pod imenom Škofijafest. V Veržeju je dogodek sovpadal s stoletnico delovanja tamkajšnjih salezijancev. Tematika škofijskega kviza pa je bila povezana z blaženim Slomškom. V Šoštanju so se mladi poleg kviza o Slomšku preizkusili tudi v športnem tekmovanju. Na druženju v Zrečah pa so urili spretnosti pri potapljanju, plezanju, igri nogometa, odbojke in juda. V škofiji Koper pa je tradicionalni škofijski dan mladih pod geslom Zadihaj! potekal včeraj. Da so tovrstna srečanja pomembna je za naš radio povedal Gregor Kunej, duhovni asistent Skupnosti Katoliške mladine, ki združuje krščansko usmerjene mlade v Sloveniji. „To so najprej trenutki, kjer se mladi srečajo. Da čutijo pripadnost posamezni škofiji. Je pa to tudi priložnost za obogatitev, za izmenjavo izkušenj, predvsem pa za skupno doživljanje vere.“

Ljubljana - križišče mladih kristjanov

Ljubljana gosti štiridnevno Mednarodno srečanje mladih pod naslovom „Odločitev za zaupanje“. Na povabilo Slovenske škofovske konference srečanje pripravlja Skupnost bratov iz Taizeja v sodelovanju s Skupnostjo katoliške mladine ter številnimi prostovoljci. Udeležence so sprejele ljubljanske župnije in družine. Dogodki in delavnice v sklopu srečanja se bodo odvijali tako v posameznih župnijah, pri sv. Jožefu na Poljanah in drugih lokacijah v centru prestolnice. Tokrat je v slovensko prestolnico prišlo tisoč mladih iz 21. držav.

Bo četrtek prinesel dogovor med vlado in sindikati?

Teden, ki je za nami so najbolj zaznamovala pogajanja med vladno in sindikati. Potem, ko je vse kazalo, da rešitve ne bodo našli, je predsednik vlade Janez Janša na pogovor povabil pet najmočnejših sindikalnih predstavnikov. Vladna stran je po pogovoril ocenila, da se še ima smisel pogajati, je povedal minister Andrej Vizjak. Po njegovih besedah pa bo vlada v primeru referenduma pripravila takšna dopolnila k zakonu o uravnoteženju javnih financ, da bo omehčala tiste varčevalne ukrepe, ki jih javnost najbolj zavrača.

Sedaj je čas za razmislek. Pogajanja o rezih v plače javnih uslužbencev se bodo namreč nadaljevala v četrtek. Takrat naj bi se vlada po besedah vodje vladnega dela pogajalske podskupine za plače Lidije Apohal Vučkovič odzvala na sindikalni predlog, po njenih besedah pa vlada in sindikati s predlogi nista zelo daleč narazen. Zadnji približevalni predlog sindikatov glede plač je po besedah ministra za delo Andreja Vizjaka signal, da se velja pogajati naprej, manj optimističen pa je glede pogajanj o normativih v šolstvu. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture Branimir Štrukelj je pojasnil, da so šolniki pripravljeni popustiti pri plačah in žrtvovati svoj socialni položaj, da bi ohranili dobre javne vrtce in šole. Po Štrukljevih besedah bodo preverili, ali je zakon o uravnoteženju javnih financ v nasprotju z ustavo, ker ukinja kolektivne pogodbe oziroma jih v določenem obdobju ne upošteva.

Policisti pričakujejo resna pogajanja o stavkovnih zahtevah

Še vedno pa so zaostrene razmere med policisti in ministrom za notranje zadeve oziroma vlado. Ti še naprej stavkajo, kar je na petkov praznik povzročilo številne zastoje na mejnih prehodih. Zaradi tega je policijski stavkovni odbor v teku dneva vse člane zaposlene in stavkajoče pozval, naj po 18. uri nadaljujejo z običajnimi aktivnostmi, kot pred zaostritvijo stavke. Policisti so namreč v sklopu zaostrovanja stavke podrobno pregledovali avtomobile na mejnih prehodih s Hrvaško, zaradi česar so nastale tudi daljše kolone. Petkove aktivnosti policistov naj bi veljale kot resno opozorilo vladi, da se prične resno in odgovorno pogajati o stavkovnih zahtevah obeh policijskih sindikatov. Je pa minister Vinko Gorenak na četrtkovi izredni seji odbora za notranje zadeve napovedal, da bodo pogodbe o sindikalni dejavnosti s policijskimi sindikati veljale še šest mesecev, vmes pa bodo potekala pogajanja o sklenitvi novih pogodb. Zavrnil je očitke predlagateljev seje o pomanjkanju socialnega dialoga in zaostrovanju odnosa s policisti.

Pleskovič: Slovenija se je malo preveč zredila

Slovenija je v politični krizi, gospodarska kriza pa ni tako huda, le nemudoma moramo začeti delati prave stvari, pa je ob robu posveta Gospodarskega kluba Nove Slovenije ocenil nekdanji direktor pri Svetovni banki Boris Pleskovič. Kot nujen prvi ukrep za izhod iz krize je izpostavil uravnoteženje proračuna, pri tem pa zavrnil navedbe sindikatov, da varčevanje duši gospodarsko rast. „Slovenija se je malo preveč zredila in bo morala shujšati. Potem pa ko shujšaš, moraš jesti enakomerno.“

Gospodarsko rast bomo tudi v Sloveniji po besedah Pleskoviča lažje zagnali, ko bomo pokazali, da znamo z denarjem varčno ravnati. S tem si bomo namreč prislužili zaupanje tujine ter s tem cenejša posojila.

Zlato fiskalno pravilo oziroma maksimum zadolževanja še ni zrelo za ustavo

Ta teden je minil tudi v znamenju razprave o rebalansu proračuna na matičnih delovnih telesih državnega zbora. Razprave so bile pričakovane. Koalicija je za, opozicija je do proračuna kritična, češ da ni dovolj razvojno naravnan. Prav tako se je minuli teden določno pokazalo, da zadostne podpore za vpis zlatega fiskalnega pravila, ki bi določil maksimum slovenskega zadolževanja, v ustavo ni. Proti so namreč v Pozitivni Sloveniji, polne podpore pa ni niti v SD.

V strankah vladne koalicije smo potem, ko smo podrobneje pretresli predlog rebalansa proračuna skupaj z zakonom o uravnoteženju javnih financ, enotni glede smeri, ki jih ti ukrepi nakazujejo. Smatramo, da druge pozitivne alternative za Slovenijo, če želimo priti iz krize, pravzaprav ni. Zavedamo se tudi, da se čas izteka in da odštevamo ure že praktično v minus in da so dnevi, ki so pred nami, odločilni,“ je po sestanku stranke vladne koalicije na katerem so govorili o predlogu rebalansa proračuna in zakonu o uravnoteženju javnih financ dejal premier Janša.

Preglejmo še nekaj drugih tem. Predsednika Državljanske liste in državnega zbora Gregorja Viranta so v četrtek zaradi bolečine v prsih, slabosti in kratkotrajne izgube zavesti prepeljali v urgentni blok kliničnega centra Ljubljana. Po pregledu so ga odpustili, v stranki pa povedali, da je bilo njegovo slabo počutje očitno le posledica preutrujenosti. Sicer pa so člani kongresa Državljanske liste na kongresu za predsednika stranke ponovno potrdili Viranta. Obenem so potrdili tudi spremenjen statut, s katerim so med drugim preimenovali stranko v Državljansko listo. Ta po besedah Viranta ostaja sredinska stranka z močnimi liberalnimi elementi.

Primorje Holding, edini in 100-odstotni lastnik družbe Primorje, katere usoda visi na nitki, se ni udeležil skupščine, na kateri bi lahko glasoval o predlogu upravnega odbora Primorja o dokapitalizaciji družbe. Skupščine tako ni bilo. Upravni odbor je skupščino sklical s krajšim rokom od statutarno predvidenega, saj je ocenil, da le hitra odločitev skupščine omogoča pravočasno zagotovitev potrebnih likvidnih sredstev. Brez dela pa je v minulem tednu zaradi ukinitve nočne izmene ostalo več kot 300 delavcev novomeškega Revoza. Za ukinitev so se v Revozu odločili zaradi padca naročil na evropskem trgu.

 

Predsednik uprave Nove Kreditne banke Maribor Aleš Hauc je prevzel vodenje druge največje slovenske banke. Na predstavitvi je poudaril, da se mora najprej osredotočiti na pregled poslovanja banke, za katero verjame, da se bo še naprej uspešno razvijala. Imen kandidatov za člane uprave ni razkril, saj razgovori še potekajo.

Svetovni slovenski kongres je od poslanske skupine Pozitivne Slovenije zahteval zamenjavo Mitje Meršola kot člana parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Po njihovem mnenju Meršol kot nekdanji sodelavec Službe državne varnosti namreč ni primeren za člana omenjene komisije.

Kultura: Strunjanska Marija v barvah

V Narodni galeriji so podelili Plečnikova odličja. Plečnikovo nagrado sta prejela Jurij Kobe in Rok Žnidaršič za Lutkovno gledališče Maribor. Plečnikove medalje za realizacijo so prejeli avtorji športne dvorane v Stopičah, stanovanjske hiše Fabro v Vidmu ter veslaškega centra in ciljne regatne arene z novim sodniškim stolpom na Bledu. Odličja veljajo za osrednja priznanja slovenskim avtorjem za vrhunske stvaritve na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture ali notranje opreme, nastala v minulih petih letih v Sloveniji ali tujini. Odličja podeljuje Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.

V letošnjem letu v Strunjanu obhajajo 500-letnico prikazanja Marije. Frančiškanski samostan je ob tej priložnosti gostil mednarodno likovno srečanje. Dela, ki so na njem nastala bodo na ogled postavili 5. avgusta.

Na Ljubljanskem gradu so predstavili projekt Maribor - Evropska prestolnica kultura. Kot je dejala direktorica zavoda Maribor 2012 Suzana Žilič Fišer, so po prvem kvartalu na poti doseganja dolgoročnih učinkov. Te prepoznava v povezovanju Maribora s partnerskimi mesti in medsebojnem povezovanju 400 kulturnih institucij. Število obiskovalcev v Mariboru v prvih dveh mesecih letošnjega leta se je povečalo za 42 odstotkov glede na enako obdobje lani.

Šport

Raša Sraka Vuković je na evropskem prvenstvu judoistov in judoistk v Čeljabinsku v kategoriji do 70 kilogramov osvojila bronasto kolajno, ker je njeno peto odličje na evropskih prvenstvih. Urška Žolnir je bila peta, Vlora Beđeti, Sašo Jereb in Aljaž Sedejpa so ostali brez uvrstitev. Uspešen pa je bil Rok Drakšič, ki je v kategoriji do 66 kilogramov osvojil bronasto kolajno, potem ko je v borbi za bron premagal trikratnega evropskega prvaka, Madžara Miklosa Ungvarija.

Izolan Vasilij Žbogar je bil na tekmi za svetovni pokal v jadranju v francoskem Hyeresu v regati za medalje razreda finn tretji in je osvojil tudi skupno tretje mesto. S tem si je zagotovil tudi nastop na Olimpijskih igrah, kar pa ni uspelo Koprčanu Gašperju Vinčecu, ki je bil v zadnji regati deveti in je osvojil skupno sedmo mesto.

Selektor ženske gimnastične vrste Andrej Mavrič je že določil ekipo za evropsko prvenstvo, ki bo v olimpijski sezoni od 9. do 13. maja v Bruslju. Slovenske barve bodo na prvenstvu stare celine zastopale Saša Golob, Adela Šajn, Teja Belak, Fiona Novak in Ivana Kamnikar, rezerva pa bo Carmen Horvat. Tokrat bo v ospredju zlasti ekipni rezultat.

Jara kača s spodletelo organizacijo zimske univerzijade v Mariboru se bo očitno preselila na sodišče. Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport od Slovenske univerzitetne športne zveze terja vračilo nekaj več kot 3,6 milijona evrov. Susa je plačilo računa že zavrnila. Susa je po prejemu denarja s strani ministrstva sredstva takoj nakazala Mednarodni univerzitetni športni zvezi, ki pa je organizacijo 26. zimske univerzijade Sloveniji odvzela marca letos in jo naknadno podelila italijanskemu Trentinu, potem ko Susa, Maribor, Ruše in Zreče do skrajnega roka niso ponudili zadostnih zagotovil in so odstopili od organizacije tekmovanja. Susa ima tako le še do četrtka čas za vračilo pristojbine, če se želi izogniti sodnemu postopku.

 kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)  kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)

V Sloveniji visoki gost iz Vatikana

Slovenski škofje so bili zbrani na dvodnevni plenarni sejo. Danes je bil na njej prisoten tudi visoki gost iz Vatikana, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...