Pilot Matevž Lenarčič uspešno sklenil pot okoli sveta
| 20.04.2012, 10:03
Ekstremni pilot Matevž Lenarčič je doma. V dobrih treh mesecih je z ultra lahkim letalom preletel svet. Šestkrat je preletel ekvator, prečkal je več kot 60 držav na sedmih celinah, 120 nacionalnih parkov in tri oceane. Uspelo mu je preleteti tudi najvišjo goro sveta, Mount Everest.
"Hladno je, še predvčeraj je bilo 40 stopinj," so bili prvi Lenarčičevi vtisi ob vrnitvi. Na vprašanje, kaj je bilo najlepšega in kaj najtežjega pri tej izkušnji, je odgovoril, da je vse stvar perspektive. "Tudi Slovenija ni najlepša država, je pa ena najlepših. Še lepše pa bi bilo, če ne bi bilo mej, kakor jih tudi iz zraka ni videti. Nisem videl nobene meje, meje so samo v naših glavah," je dodal.
Na polet se je Lenarčič pripravljal skoraj leto dni, januarski vzlet je moral trikrat prestaviti. Po pristanku nas brniškem letališču je povedal, da cilj ni bil dosežen, saj ne mara ciljev, pomembni sta le pot in usmeritev. Kot je poudaril, podvig ne bi uspel brez Domna Graufa. Ta mu je kot del ekipe Green Light World Flight pomagal skozi različne vremenske razmere in pridobivanja dovoljenj za prelete držav. "Glede na dolžino in težavnost leta lahko povem, da je bilo skoraj nič težav," je bil ob koncu komentar Graufa.
Za varnost poleta je skrbela tudi mreža Pipistrelovih servisov po vsem svetu, nad dogajanjem je prav tako bdela ekipa konstruktorjev in drugih strokovnjakov omenjene ajdovske družbe. Lenarčič se je namreč na polet podal z njenim 290 kilogramov težkim letalom virus SW 914 z dodatno opremo, ki omogoča hitrost do 300 kilometrov na uro in ekološko porabo goriva. Kot je povedal ekstremni pilot, je bila pot večja preizkušnja za letalo, kot je mislil, a kljub temu je Pipistelovo lahko letalo uresničilo njegova pričakovanja. "Avion je enkraten, najboljši avion, s katerim sem kdaj koli letel. Če govorimo o performansah, majhni porabi, prijaznosti okolju, potem je to najboljše letalo na svetu. Je pa na takšni poti in razmerah razumljivo, da kaj odpove," je pojasnil.
Leon Brecelj iz Pipistrela je na novinarski konferenci izrazil zadovoljstvo nad doseženim podvigom, ki je pokazal, da njihovo letalo sodi med najboljše. "Narediti letalo, ki je bilo sposobno prenesti vse te ekstremne vremenske razmere, ni bilo enostavno. Ker pa imamo tehnologijo in znanje, smo takšno letalo Lenarčiču vseeno obljubili," gleda zdaj na začetke sodelovanja, ki je Pipistrelu prinesla nove izkušnje, ki jim bodo pomagale tudi pri razvijanju prihodnjih letal. Po Brecljevih besedah zanimanja zanje ne manjka.
Med potjo je Lenarčič ustvaril veliko posnetkov iz zraka, s katerimi je zelo zadovoljen, čeprav je zaradi slabega vremena zamudil veliko lepih koncev. Pot je imela tudi znanstveni kontekst, saj je ves čas meril koncentracijo saj. Pozitivne vtise bo Lenarčič, diplomirani biolog, fotograf in alpinist, ki je svet z ultralahkim letom v smeri vzhoda preletel že leta 2004, zbral v monografiji.