Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc

Nemški veleposlanik Burkart: Slovenija bo kasneje ukrepala bolj boleče

| 13.04.2012, 14:15

Odgovornost javnega sektorja do družbe je, da opravi neko prilagoditev, je na včerajšnji okrogli mizi o varčevalnih ukrepih in rebalansu proračuna, ki jo je organiziral Zbor za republiko, pojasnil finančni minister Janez Šušteršič. Ob tem je poudaril, da je v gospodarstvu marsikdo pristal na znižanje plače za deset in več odstotkov, a je njegovo podjetje vseeno šlo v stečaj. Dodal je, da bo proračun v naslednjih letih zapiral delovna mesta, ker je edini, ki tega še ni počel.

Šušteršič je ponovil odločenost vlade, da z rebalansom proračuna že letos zniža javnofinančni primanjkljaj na tri odstotke bruto domačega proizvoda. Minister meni, da predvideni varčevalni ukrepi niso tako grozni. Ob tem je pojasnil, da so morali vsi ministri najprej poiskati prihranke v svojih resorjih, šele zatem se je vlada odločila poseči v zakone s področja javnega sektorja in sociale. Poudaril je, da so ukrepi pripravljeni tako, da vlada tudi nekaj daje, in spomnil na znižanje plač za deset odstotkov ob hkratni odpravi plačnih nesorazmerij. Šušteršič je opozoril, da se s sprejemom ukrepov mudi, saj bo Evropska komisija kmalu ocenila, ali je Slovenija pri tem, kar počne, resna. Če se vlada s sindikati ne bo uspela dogovoriti, pa bo po njegovih besedah računala na večino, ki jo ima v državnem zboru ter na to, da lahko ljudi prepriča v nujnost teh ukrepov, pa naj si bodo še tako neprijetni.

Da so se sindikati pripravljeni pogovarjati o marsičem, je povedal sekretar združenja sindikatov policistov Borut Jakopin. Ob tem si je zaželel, da bi imela vlada več posluha za njihove predloge. Ob tem je poudaril, da gredo vladni ukrepi rahlo predaleč. Nemški veleposlanik v Sloveniji Werner Burkart je dejal, da ne bi smeli varčevati tako, da bi uničili gospodarstvo. Predstavil je ukrepe, s katerimi se je iz krize izvlekla Nemčija, ob tem pa poudaril, da ne vidi druge možnosti za ureditev slovenskih javnih financ, kot pa z varčevanjem. Ob tem je opozoril, da bo Slovenija pozneje ukrepala še bolj boleče.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Igor Antauer je povedal, da delodajalci ukrepe vlade podpirajo in dodal, da z javnim denarjem delamo, kot da ne bi bil naš. Poudaril je, da bomo morali ustvariti več, kot bomo porabili. Je pa dejal, da po drugi strani delodajalci od vlade pričakujejo tudi pomoč gospodarstvu v obliki odprave administrativnih ovir, spodbud investitorjem in spopada s sivo ekonomijo. Da so nekateri Slovenci res revni, a da zaradi tega še zdaleč nismo dežela samih revežev, pa je poudaril psiholog Hubert Požarnik. Pojasnil je, da smo Slovenci nagnjeni k rahlemu mazohizmu, vladi pa očital, da ravna premalo psihološko. Po njegovem bi se morala uveljavljanja varčevalnih ukrepov lotiti bolj taktično.

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...