Lučka Kajfež Bogataj
Bo letošnje poletje sušno kot leta 2003?
Slovenija | 09.04.2012, 12:15 Petra Stopar
Svet je upal, da se bodo razmere po letu 2011, ki je bilo proglašeno za ekstremno, umirile, pa se je uštel, saj so dokaz za to že prvi meseci letošnjega leta. Kaj to pomeni za prihajajoče poletje, si vremenoslovci ne upajo natančno napovedati. Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj pravi, da je scenarij podoben tistemu iz leta 2003, ko smo imeli v Sloveniji od marca do septembra katastrofalno kmetijsko sušo.
Na Škotskem je po dnevih nenavadno visokih zapadel sneg, na Japonskem je divjalo neurje, v ZDA je Teksas prizadela množica tornadov, v Sloveniji pa smo po tednih suše le dočakali nekaj dežnih kapelj.
Medtem ko smo imeli pozimi le nekaj dni polarnih temperatur, so v ZDA hodili v kratkih rokavih, pravi dr. Lučka Kajfež Bogataj. Kot del vzroka za to vremensko zmešnjavo navaja podnebne spremembe, ki rušijo običajne vremenske vzorce: „Gre za premike splošne cirkulacije zraka. Vremenske tvorbe vztrajajo na istem mestu dalj časa ali pa se pojavljajo na mestih, kjer nismo navajeni. In vreme, ki je v neki državi popolnoma normalno, v drugi deželi povzroči ekstreme, škodo in, kar je najbolj žalostno, vremenske ujme.“
V Sloveniji smo imeli lani najtoplejši september, relativno toplo zimo, z izjemo dveh tednov neobičajno nizkih temperatur, v minulih tednih pa nas je skrbela suša in vztrajno upadanje gladine podzemnih voda. Na vprašanje, kaj lahko glede na vse to pričakujemo od poletja, klimatologinja previdno odgovarja, "da se nam utegne ponoviti leto 2003, ki se je začelo zelo podobno in nadaljevalo s hudo sušo v poletju, ki je prizadela predvsem kmetijstvo. Zaenkrat je vzorec zelo podoben, ampak upajmo, da se vreme v tem ne bo ponovilo“.
Ob tem Kajfež Bogatajeva priporoča, naj se vedno pozanimamo o tem, kakšno vreme nas čaka in se tako izognemo morebitnim nevšečnostim, saj imamo na voljo dovolj informacij. A, kot dodaja, je potreben dolgoročnejši razmislek: „Včasih je treba razmišljati o zavarovanju premoženja, o boljšem prostorskem planiranju. Jaz bi vse, kar se dogaja, vzela kot izziv, da se poskušamo z lastno pametjo in akcijo nekako tudi pripraviti na karkoli nas že čaka v poletju ali naslednja leta.“
Sama sicer meni, da se svet žal ne odziva v zadostni meri na posledice globalnega segrevanja in na okoljske probleme, k čemer je pripomogla tudi politika in gospodarska kriza.