Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Nabirka velikega četrtka v lateranski baziliki za sirske begunce

| 01.04.2012, 14:18

Število beguncev iz Sirije iz dneva v dan raste. Vatikan, mednarodna Karitas in Združeni narodi ocenjujejo, da je pred državljansko vojno zbežalo že 100 tisoč ljudi. Zatekajo se predvsem v sosednje države Libanon, Turčijo in Jordanijo. Iz Homsa celo poročajo o etničnem čiščenju - skrajne islamske skupine naj bi se znašale nad kristjani. Človekoljubne organizacije opozarjajo, da ljudje potrebujejo pomoč, zato je že določeno, da bo šla letošnja nabirka pri papeževi maši na veliki četrtek za sirske begunce.

Samo mejo z Libanonom naj bi prestopilo že več kot 20 tisoč beguncev iz Sirije. Vodja libanonske Karitas Simon Faddoul pravi, da jih je verjetno še več. Kot je dejal, prihajajo predvsem iz Homsa in okoliških vasi, kjer je najhuje. Videl je ločene družine, veliko sirot, ostarele, bolne in ranjene v bombnih napadih. Tisti, ki še imajo nekaj denarja, podkupijo varnostne sile in se prek meje prepeljejo v avtomobilih, v Libanonu nato poiščejo stanovanje, ki ga najamejo.

Kristjani bežijo iz Homsa

Organizacija Pomoč Cerkvi medtem poroča, da je iz Homsa zbežalo 50 tisoč kristjanov. Islamske skupine naj bi namreč okrepile napade nanje. V tem mestu je bilo nekoč največ kristjanov v Siriji, a bojijo se prihodnosti, zato zapuščajo svoje domove. Zatekli so se v okoliške vasi. Škof iz Aleppa Antoine Audo poziva mednarodno skupnost, naj pomaga.

Faddoul: Grozi humanitarna katastrofa

Da sirski civilisti takoj potrebujejo pomoč, poudarja tudi Faddoul. V nasprotnem primeru po njegovem mnenju sledi humanitarna katastrofa. Kot poroča AsiaNews, Faddoul tudi vztraja, da je nujna takojšnja ustavitev ognja v Siriji. Povedal je še, je katoliška Cerkev v Libanonu prek Karitas zbrala hrano, odeje in obleke doma in po svetu za približno 2.000 družin. Faddoul je še pojasnil, da so se v zadnjih mesecih pridružile mednarodne organizacije in urejajo prostor za begunce. A to ni dovolj, je dodal.

Pomoč švicarske Karitas

Švicarska Karitas je ta teden za preživetje in lajšanje stiske beguncev iz Sirije namenila 100.000 švicarskih frankov pomoči. Denar bo šel za približno 3.000 najbolj ogroženih beguncev v Jordaniji in Libanonu, predvsem za ženske, otroke, bolne in ranjene. Poleg tega postavlja organizacija tudi zasilna bivališča za begunce, ki jih pod svojo streho ne more sprejeti domače prebivalstvo.

Nabirka papeževe maše v Sirijo

Vatikan pa je sporočil, da bo šla nabirka pri sveti maši papeža Benedikta XVI. na veliki četrtek v lateranski baziliki za programe Karitas za sirske begunce. Vodja libanonske Karitas meni, da gre za čudovito gesto svetega očeta, ki kaže, da je Cerkev blizu sirskemu ljudstvu. Je tudi poteza, ki opogumlja, še pravi Faddoul in dodaja, da je bolj kot vsota, ki bo zbrana, pomembna duhovna podpora katoliškim prostovoljcem, ki, kot poudarja Faddoul, dajejo vse od sebe. Da gre za velikodušno potezo Benedikta XVI., ocenjuje tudi maronitski nadškof v Damasku Samir Nassar. Kot je povedal za agencijo Fides, po njej čutijo bližino vesoljne Cerkve z verniki v stiski. Zbrani darovi pri papeževi maši ob začetku velikonočnega tridnevja bo prevzel papeški svet Cor unum, ki jih bo nato poslal sirski Karitas.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...