Spletna stran COMECE
Evropski škofje o problematiki staranja prebivalstva
Cerkev po svetu | 22.03.2012, 16:59
V Bruslju zaseda Komisija škofovskih konferenc Evropske unije. Osrednja tema je dostojanstvo starejših in medgeneracijska solidarnost, delegati škofovskih konferenc članic povezave bodo obenem obnovili stalni odbor komisije in izvolili novo vodstvo. Slovenijo zastopa nadškof Marjan Turnšek.
Spomladansko plenarno zasedanje Komisije škofovskih konferenc Evropske unije se je začelo včeraj. Ker smo v evropskem letu aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti, je velika večina razprav osredotočenih na to temo. Komisija je ob tem k sodelovanju povabila različne strokovnjake, škofje so prisluhnili njihovim predavanjem, nato so izmenjali mnenja. "O strategiji in osnovnih dejavnostih Evropske komisije je spregovoril njen predstavnik. Med drugim je nakazal dilemo, kako se bo razlika med tistimi, ki so starejši od 65 let, in aktivnimi najbolj pokazala okoli leta 2030, precej močna bo ostala tudi pozneje," je v pogovoru za naš radio povedal nadškof Turnšek.
Staranje prebivalstva je izziv tudi za Cerkev v Evropi, ki pa vidi nekaj znamenj upanja. Turnšek je omenil raziskave, ki kažejo, da si ženske želijo več otrok, kot jih imajo, in da je leta 2009 več zaposlenih žensk imelo več otrok kot v prejšnjih letih. "Nekako se spreminja paradigma, češ, bolj kot so žene zaposlene, manj otrok imajo, kar je nekaj desetletij veljalo za pravilo," je pojasnil. Družba in Cerkev bi morali po njegovem to spodbujati in jim pomagati pri uresničevanju tako kariere kot družinskih ambicij. Velika možnost človeških potencialov so po besedah nadškofa Turnška tudi nerojeni otroci. "Vsi govorimo o pomanjkanju otrok, a se jih veliko pravzaprav ne rodi," je poudaril. Obenem je dodal, da bo morala na tem področju vsa Evropa, skupaj s Cerkvijo, še veliko narediti. Velik potencial je tudi v družini. "Različne razprave so pokazale, da je vzrok in posledica stanja, v katerem smo, slabitev družine," je dejal. Družba in Cerkev bi ji morali dati novo moč in možnost, "da bo imela večjo veljavo v družbi“. To je po mnenju nadškofa Turnška lahko „velik odgovor na zdajšnjo krizo".
O konkretnih spodbudah za medgeneracijski dialog je spregovoril predstavnik skupnosti svetega Egidija iz Rima. "To gibanje že nekaj časa razvija posamezne projekte," je dejal. Med drugim so v predelih italijanske prestolnice načrtno začeli povezovati ljudi, ki so stari več kot 75 let. Nadškof Turnšek si je posebej zapomnil besede, da je treba pred začetkom različnih dejavnosti starejšim ponuditi odnos, možnost, da stopijo vanj. "Potrebujejo ljudi, konkretna srečanja, saj so predvsem ljudje, ne samo starejši. Tukaj je področje Cerkve, predvsem njeno karitativno delovanje, precej obsežno," je prepričan nadškof Turnšek.
Predstavniki škofovskih konferenc članic povezave bodo volili predsednika in štiri podpredsednike komisije. Pozornost bodo namenili tudi njenim prihodnjim pobudam in dejavnostim. "Vloga te komisije je predvsem biti most, most med Evropsko komisijo in Cerkvijo," je še dodal nadškof Turnšek.