Sirija
Prizadevanja za končanje nasilja v Siriji še brez sadov
| 13.03.2012, 16:39
Nasilje v Siriji ne pojenja. Režimske sile še naprej oblegajo Homs, okrepile so tudi napade na oporišča upornikov v provinci Idlib. Krvavi spopadi za seboj puščajo številne žrtve, iz države naj bi pobegnilo že 30 tisoč ljudi. Begunci se zatekajo predvsem v Jordanijo, Libanon in Turčijo. Mednarodna organizacija Human Rights Watch je opozorila, da so na mejah s slednjima postavljene mine. Medtem ko je sirski predsednik Bašar al Asad sporočil, da bodo parlamentarne volitve v državi 7. maja, je svet Združenih narodov za človekove pravice napovedal, da bo v sirske sosede še ta teden poslal opazovalce.
Vodja neodvisne mednarodne komisije Združenih narodov za preiskovanje zločinov med zatiranjem protestov v Siriji ocenjuje, da je s pogajanji dosežen dogovor edina pot za končanje nasilja v Siriji. Po njegovih besedah je najnujnejša podpora procesu posredovanja posebnega odposlanca omenjene svetovne organizacije in Arabske lige za Sirijo Kofija Annana. Temu na pogovorih v Damasku pretekli konec tedna ni uspelo doseči preboja. Trenutno se mudi v Ankari, pričakuje, da bo kmalu prejel odgovore glede predlogov, ki jih je predstavil sirskemu režimu za končanje leto dni trajajoče krize v državi.
Namestnik visoke komisarke Združenih narodov za človekove pravice je medtem napovedal, da bodo podatke o zločinih v Siriji zbirali posebni opazovalci. Svetovna organizacija jih bo poslala na obmejna območja. "Begunci, ki so se zatekli v sosednje države, pripovedujejo o nasilju znotraj Sirije. Pobegnili so, da bi bili varnejši. Čutili so, da doma niso zaščiteni. Pripravili smo načrt ukrepov, da se bomo lahko, tako kot v podobnih razmerah drugod po svetu, hitro odzvali in zagotovili učinkovito dostavo pomoči. Čas je v krizi izrednega pomena," pa je dejal še eden od predstavnikov Združenih narodov.
Nekdanji odstranjevalec min v sirski vojski je medtem sporočil, da je od začetka marca na območju na severu nemirne države s sodelavci odstranil približno 300 min. Povedal je tudi, da je lokalno prebivalstvo opazilo vladne sile, kako polagajo mine ob poteh, po katerih begunci bežijo v Turčijo. Organizacija Human Rights Watch je Damask že pozvala, naj preneha z uporabo protipehotnih min in opozorila, da bo to početje v prihodnjih letih negativno vplivalo na Sirijo.