Srbiji status kandidatke za članstvo v EU
| 02.03.2012, 11:39
Srbija je dobila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji. Njena pot do pridobitve tega statusa je bila precej zahtevna, od aretacij haaških obtožencev do urejanja odnosov s sosednjimi državami. Ključen preboj je naredila konec prejšnjega tedna, ko je s Kosovim dosegla dogovor.
Beograjska delegacija je s predstavniki Prištine v petek v Bruslju dosegla kompromis o zastopanju Kosova na regionalnih srečanjih in o izvajanju dogovora o skupnem upravljanju meje na severu Kosova. Podelitev stasa kandidatke je predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy označil za "izjemen dosežek". "To je pomemben dosežek, ki je rezultat prizadevanj, ki sta jih v dialogu pokazala Beograd in Priština. Upam, da bo to Srbijo spodbudilo k nadaljnjim prizadevanjem za izpolnitev meril za članstvo in da bo Beograd nadaljeval krepitev regionalnega sodelovanja in dobrih sosedskih odnosov na Zahodnem Balkanu."
Da ni več ovir, da bi Srbija postala kandidatka, je postalo očitno že pred začetkom vrha unije. To je ob prihodu na zasedanje povedal tudi slovenski premier Janez Janša, ki je ocenil, da ta odločitev ni pomembna samo za Srbijo, temveč tudi za regijo in Evropsko unijo. Ob tem upa, da bo to prispevalo tudi k premiku za Makedonijo, ki ima status kandidatke že od decembra 2005 in od takrat čaka na začetek pristopnih pogajanj. Janša še upa, da bo to pripomoglo k hitrejšemu reševanju odprtih dvostranskih vprašanj med Srbijo in Kosovom.
Za komentar smo poklicali Zijada Bečirovića, direktorja Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije. Bečirović odločitev voditeljev EU pozdravlja, sprašuje pa se, ali si je Srbija zaslužila ta status ali je to nagrada za posredno priznanje Kosova. Hkrati Bečirović meni, da je to pozitiven znak tudi za Kosovo. "Srbija je zdaj pod posrednim nadzorom EU in mora upoštevati vsa njena navodila, priporočila in pravni red EU. Do zdaj se je temu lahko izogibala. Zdaj pa gre "zares" in bo Srbija glede na evropsko zakonodajo o urejenih odnosih s sosednjimi državami priznati Kosovo." Pot Srbije do članstva v EU je še dolga, na poti do tja pa mora urediti preko 30 različnih poglavij. "Največji izziv bo zagotovo priznanje Kosova, poleg tega pa tudi reforma pravosodnega sistema." Bečirović sicer ne želi biti vedeževalec, a ocenjuje, da v prihodnjih 10 letih ne Srbija ne katera druga država v regiji ne bo postala članica EU.