Uprava Mercatorja odstopila zaradi nezaupanja lastnikov
Slovenija | 30.03.2012, 10:26
Sinoči je z odstopom presenetila celotna uprava Mercatorja. Latniki našega največjega trgovskega podjetja se bodo danes zbrali na skupščini. Razlog za odstop ekipe s predsednikom uprave Žigo Debeljakom na čelu je spor zaradi prodaje Mercatorja Agrokorja.
Po odstopu celotne uprave trgovske družbe Mercator se bo popoldne sešla skupščina delničarjev. Ti naj bi se pogovarjali tudi o tem, kdo bo po novem vodil Mercator.
Predsednik Mercatorjeva Žiga Debeljak je sinoči pojasnil, da se je uprava za kolektivni odstop odločila zaradi vzajemnega zaupanja z večjimi lastniki in različni pogledi na prodajo Mercatorja največjemu konkurentu v regiji, to je hrvaškemu Agrokorju. Debeljak bo s svojo ekipo, Melita Kolbezen, Vera Aljančič Falež, Stanka Čurović, Peter Zavrl in dva pomočnika, Aleš Resnik in Jože Sadar, družbo vodil še največ pol leta, lahko pa odstopijo tudi že prej, če bi tako želeli lastniki. "Zaradi tega se je po oceni uprave oslabila njena zmožnost učinkovitega vodenja poslov in urejanja odnosov s poslovnimi partnerji in drugimi deležniki. Uprava je ocenila, da je takšna situacija v pogojih izjemno zahtevnih gospodarskih razmer tvegana za skupino Mercator," so pojasnili.
Na današnji skupščini bodo delničarji odločali o razdelitvi bilančnega dobička, podelitvi razrešnic upravi in nadzornemu svetu, spreminjali pa naj bi tudi statut. Pivovarna Laško, Nova ljubljanska banka in Unicredit banka so zahtevale, da se na skupščini odloča tudi o njihovih predlogih, po katerih bi po eni strani spremenili razmerje v nadzornem svetu v korist kapitala in imenovali dodatne člane nadzornega sveta, po drugi strani pa bi upravo odvzeli moč in določene pristojnosti, saj ni pokazala kooperativnosti pri prodaji Mercatorja Agrokorju. Za potrditev statutarnih sprememb in odpoklic članov nadzornega sveta je potrebna tričetrtinska večina glasov.
Za lastnike je pomembna tudi sprememba statuta, ki zdaj predvideva po šest predstavnikov kapitala in zaposlenih v nadzornem svetu. Sprememba je pomembna zato, ker zaposleni večinoma vedno podprejo predsednika uprave, to pa oslabi moč lastnikov v nadzornem svetu.