Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Volivci zavrnili družinski zakonik

Slovenija | 25.03.2012, 23:54

Volivci so na referendumu zavrnili družinski zakonik, ki ga je politika sprejemala zadnji dve leti. Ob 30-odstotni volilni udeležbi, je po neuradnih izidih proti zakoniku glasovalo slabih 55 odstotkov volivcev, proti pa jih je bilo 45. Politika in civilna družba menita, da bo treba kmalu pristopiti k oblikovanju novega, kompromisnega zakonika.

Preštete so že skoraj vse glasovnice z referendumskega glasovanja. Neuradni rezultati po preštetih 99 odstotkih glasovnic kažejo, da so volivci družinski zakonik zavrnili s 54,8 odstotka glasov, medtem ko je za uveljavitev zakonika glasovalo 45,2 odstotka volivcev.

Zakonik so večinsko zavrnili v sedmih volilnih enotah, nekaj več kot polovično so ga podprli le volivci v volilni enoti Ljubljana Center. Najbolj odločno so proti družinskemu zakoniku volivci nastopili v volilni enoti Ptuj, kjer je proti glasovalo 64,52 odstotka volivcev.

Referendumskega glasovanja se je udeležilo 511.966 volivcev oziroma 29,95 odstotka volilnih upravičencev. Najvišjo udeležbo (41,31 odstotka) so zabeležili v volilni enoti Ljubljana Center, najnižjo pa v volilni enoti Ptuj (23,80 odstotka).

Primc: Lahko smo vsi zadovoljni, ubranile so se temeljne vrednote

Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok, ki je bila pobudnica referenduma o družinskem zakoniku, Aleš Primc ob zavrnitvi zakonika ocenjuje, da "smo lahko vsi zadovoljni, da so se ubranile temeljne vrednote, da smo zavarovali koristi otrok". Vseeno pa meni, da danes ni ne zmagovalcev ne poražencev.

Primc je prepričan, da je zavrnitev družinskega zakonika na referendumu odraz tega, da "državljanke in državljani v veliki večini spoštujejo materinstvo in očetovstvo ter da si ne želijo, da bi njihove otroke v šoli vzgajali, kako naj postanejo homoseksualci". Vseeno pa meni, da danes ni ne zmagovalcev ne poražencev. "Ne more biti tistih, ki bodo prevladali in tistih, ki bodo premagani," je dejal v izjavi za javnost in dodal, je ne glede na rezultat jutri nov dan, ko bomo morali vsi skupaj živeti. Sicer si želi, da bi bila udeležba na referendumu višja. Vendar pa ni mogoče nikogar siliti, da mora odločiti, poudarja vodja civilne iniciative za družino in pravice otrok. "Na nek način so svoje sporočilo dali tudi tisti, ki se referenduma niso udeležili. Tudi to je treba spoštovati," je dejal v izjavi. O tem, da so bile z zavrnitvijo zakonika zavrnjene nekatere rešitve v prid otrokom, pa je Primc ocenil, da so tiste dobre rešitve v zakoniku že sedaj tako ali drugače v veljavi - ali na podlagi zakona ali na podlagi dobre prakse sodišč in centrov za socialno delo, ki se je ob izvajanju zakona uveljavila. Primc meni, da je prav, da se politika v predreferendumsko kampanjo ni preveč vmešavala, saj da to ni bilo vprašanje politike. "Na referendumu se je odločalo o temeljnih vrednotah, odločalo se je o materinstvu in očetovstvu, odločalo se je o otrocih in to ni stvar politike. To je v prvi vrsti stvar vseh državljank in državljanov," je dejal. Sicer se strinja, da moramo živeti v različnosti ter jo tudi spoštovati. Vendar pa na način, kot so se stvari dogajale v zadnjem času, po njegovem mnenju ne bo moglo iti naprej. Tako si želi, da bi bil rezultat "referenduma vzpodbuda, da se o vseh odprtih vprašanjih v družbi vzpostavi spoštljiv, strpen dialog in da se najdejo rešitve, da bodo prav vsi zadovoljni". Tako bi po njegovem mnenju morala predvsem civilna družba vzpostaviti strpen dialog, da se lahko za nekatere stvari, ki so v družbi odprte in se je o njih treba pogovoriti, najdejo rešitve in potem naj politika te usklajene rešitve sprejme. "Jutri je nov dan, novi pogovori in novo sodelovanje," je dejal. Primc se je v izjavi za javnost še zahvalil vsem, ki so se udeležili referenduma - tako tistim, ki so glasovali za, kot tistim, ki so glasovali proti. Predvsem pa se je, kot je poudaril, zahvalil svojim sodelavcem in sodelavkam po vsej Sloveniji, "ki so darovali svoj čas, svoj denar, svojo voljo za to, da so, znajmo da, zavarovali temeljne vrednote, v katere verjamemo".

SLS: Ob spoštovanju različnosti v družbi v Sloveniji vendarle spoštujemo tudi vrednote, na katerih je slovenska družba utemeljena in kjer je družina na prvih mestih lestvic vrednot ljudi

„V SLS smo veseli trenutnega še neuradnega rezultata zakonodajnega referenduma o Družinskem zakoniku, saj smo ves čas - dve leti - opozarjali avtorje zakona, da naj pripravijo tako zakonsko rešitev, ki bo za družbo sprejemljivejša, kot je bila ta,“ ob prvih delnih neuradnih rezultatih pravi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. V stranki sicer obžalujejo, da je do tega referenduma sploh prišlo, ocenjujejo, da se je na referendumu o Družinskem zakoniku pokazalo, da ljudje določenih rešitev v njem ne sprejemajo, in to voljo ljudi je treba upoštevati s hkratno veliko mero občutljivosti do družbe in njene različnosti. „SLS poudarja, da je vsekakor treba spoštovati različnosti v družbi, treba pa je tudi spoštovati vrednote, na katerih je slovenska družba utemeljena in kjer družina zaseda prva mesta na lestvicah vrednot ljudi.“

„Ni nobene škode z zavrnitvijo tega Družinskega zakonika, saj že obstoječi zakon ni tako slab, bo pa treba v prihodnje pripraviti tak predlog zakona, ki bo sprejemljivejši za čim širši krog ljudi,“ še pravi Prevc. Ker je SLS, ki spoštuje vrednote materinstva in očetovstva, opozarjala na nedorečene stvari v Družinskem zakoniku, bo tudi v prihodnje kot parlamentarna stranka in ob upoštevanju na referendumu izražene volje ljudi, aktivno sodelovala pri prihodnjih zakonodajnih spremembah na tem področju, so zapisali v sporočilu za javnost.

V NSi so pozdravili padec družinskega zakonika

Poslanec NSi Matej Tonin je dejal, da so z neuradnimi rezultati zelo zadovoljni. S tem se je po njegovi oceni potrdilo tisto, pri čemer v času kampanje vztrajali - da zakonik ni dober in da obstaja možnost za boljši družinski zakonik. Zavrnitev pa vsem, predvsem pa poslancem, daje odgovornost, da v prihodnjem letu pripravijo nov, "in seveda boljši" družinski zakonik, je dodal Tonin. Na izjave podpornikov družinskega zakonika, da gre z zakonikom predvsem za zaščito otrokovih pravic, Tonin odgovarja, da je veliko pravic, o katerih je govora, urejenih v drugih zakonih. A, kot je ponovil, z zavrnitvijo dobijo leto dni dodatnega časa, da zadeve bolje uredijo. Poleg tega pa se bodo izognili morebitnim spornim rešitvam.

Evropski poslanec Lojze Peterle pa je dejal, da ima vtis, da so se ljudje pozanimali, za kaj v zakoniku gre. Je pa ob tem poudaril, da "kadar koli se Slovenija polarizira, ne more biti nekega velikega navdušenja". Sam si je želel, da ne bi bilo potrebe po referendumu, kampanja pa je na plano ponovno prinesla kulturni boj, je dejal. "Tukaj se je borilo za marsikaj več kot za tisto, kar piše v zakonu," je ocenil Peterle, ki meni, da se je uporabljala izrazito ideološka govorica. "Govorilo se je o grdih konservativcih in hudih liberalcih," je še menil Peterle. Sedaj, ko je to mimo, Peterle pravi, da bi se iz tega lahko nekaj naučili in predvsem živeli spoštljivo drug z drugim.

SDS je zadovoljen z izidom referenduma

Poslanka SDS Alenka Jeraj je dejala, da so v njihovi stranki zadovoljni nad padcem družinskega zakonika na referendumu. Kot je dejala, rezultat referenduma pomeni, da so nasprotniki zakonika uspeli ljudem predstavili, kaj družinski zakonik vsebuje. Poslanka SDS je poudarila še, da družinski zakonik vsebuje tudi dobre stvari, vendar veliko stvari ne ureja ali jih ne ureja dobro.

Sicer pa so v SDS še zapisali, da obžalujejo, da je bil zaradi slabo pripravljenega zakonika in nepripravljenosti na pogovor večine poslanskih skupin potreben referendum in da ustreznih rešitev Državni zbor ni sprejel v posvetovanju in v dogovoru z zainteresirano javnostjo. "Praksa nekdanje vlade in nekdanjega ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika, ki ni bila sposobna voditi resnega dialoga z javnostjo, se je na predlogu Družinskega zakonika dokončno končala," menijo v SDS, kjer so poudarili, da vlada Janeza Janše v referendumski kampanji o družinskem zakoniku ni sodelovala. "Prav tako v njej ni sodeloval predsednik SDS Janez Janša. So pa v njej sodelovali predsednik republike dr. Danilo Türk, predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković in predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor. Kot kažejo končni neuradni podatki Državne volilne komisije, je bila Civilna iniciativa kljub medijski blokadi uspešnejša, saj je prepričala večino volilnega telesa, da je predlagana zakonodajna rešitev slaba. Zato bi bil že skrajni čas, da se predsednik države in ostala politika ne vključuje v kampanje, ki Slovenijo delijo, ampak da bi se ukvarjali s projekti, ki bodo Slovenijo popeljali iz krize."

V Listi Virant obžalujejo izid družinskega referenduma, a spoštujejo voljo volivcev

Poslanka Liste Virant Polonca Komar je za STA izrazila obžalovanje, da na glasovanju državljani niso podprli družinskega zakonika. Kot je izpostavila, v stranki spoštujejo voljo ljudi, če so ocenili, da družinski zakonik ni prava rešitev za slovenske družine in otroke. So pa v Listi Virant prepričani, da Slovenija nov družinski zakonik potrebuje in ga bo v prihodnosti tudi dobila. A je ob tem izpostavila, da bo država takrat spet porabila veliko časa in davkoplačevalskega denarja.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik pa je po zavrnitvi zakonika dejala, da nujno potrebujemo zagovornika otrokovih pravic in zakonsko prepoved kaznovanja otrok. Sicer pa je izid referenduma po mnenju LDS "zmaga laži, manipulacij podtikanj". Predsednik Zares Gantar pa je nad izidom referenduma kot politik razočaran, kot sociolog pa ni presenečen.

Podpredsednica DeSUS Gjerkeš Dugonikova ocenjuje, da Slovenci kot družba počasi sprejemamo spremembe

Podpredsednica DeSUS Marija Gjerkeš Dugonik je ocenila, da je k zavrnitvi družinskega zakonika na referendumu najbolj pripomoglo dejstvo, da Slovenci kot družba počasi sprejemamo spremembe in tudi to, da so bili nasprotniki zakonika "preglasni na dejstvih, ki jih v zakonu ni". Podpredsednica DeSUS ob izidih referenduma ocenjuje, da bomo "očitno rabili še nekaj časa, da bo naša družba sposobna razmišljati drugače". A takoj ob tem tudi dodaja, da imajo volivci vedno prav in da je treba njihovo voljo spoštovati.

Po besedah Potrate v SD obžalujejo, da zagovornikom zakonika ni uspelo prepričati volivcev, naj oddajo svoj

Podpredsednica SD Majda Potrata je dejala, da v stranki obžalujejo zavrnitev družinskega zakonika. Po njenem so bili zagovorniki zakonika "očitno prekratki", da bi večinsko prepričali volivce, predvsem tiste, ki so ostali doma, da bi bilo vredno priti na volišče in podpreti zakonik.

V Gibanju za družinski zakonik obžalujejo rezultat referenduma

V Gibanju za družinski zakonik pa obžalujejo zavrnitev zakonika na referendumu. Vodja gibanja Miha Lobnik je poudaril, da so se z nasprotniki zakonika v marsičem strinjali, zato se mu zdi pomembno, da ministrstvo za delo v najkrajšem času pripravi tak predlog novega zakonika, ki bo povzel vse stvari, o katerih vlada konsenz. Lobnik se je zahvalil vsem volivcem, ki so podprli zakonik, hkrati pa je ocenil, da so v gibanju za zakonik opravili izjemno delo, kar je dobra popotnica za nadaljnje konstruktivno delo na tem področju. Pozitivna stran kampanje po njegovih besedah je, da so v Sloveniji vsi spoznali, da obstajajo različne družine, v katerih živijo otroci.

Vizjak: Upam, da so se pripravljavci zakonika iz izida referenduma kaj naučili

Odzval se je tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Meni, da je izid referenduma o družinskem zakoniku posledica načina njegovega sprejemanja. Opozoril je namreč, da je bil zakonik sprejet s preglasovanjem in da so se vanj vgradile tudi slabe rešitve. Za naprej pa je napovedal, da bo ministrstvo čez eno leto pripravilo kompromisne rešitve.

Njegov predhodnik Ivan Svetlik pa obžaluje, da družinski zakonik na referendumu ni bil sprejet. Po njegovih ocenah se je v dveh letih razprave mnogo spremenilo v zavedanju, da so izkušnje z družinskim življenjem pri nas zelo različne, a "nismo dovolj zreli, da bi lahko različne oblike bivanja in osebne izbire sprejeli in priznali tudi drugim", meni Svetlik.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...