Žorž: Zakonik bolj kot zaščito otroka ureja premoženjska razmerja
Politika | 14.03.2012, 11:59 Petra Stopar
Med kampanjo pred referendumom se je oglasilo že veliko strokovnjakov, akademikov, psihologov, sociologov in pravnikov, ki so glede mnenj o spornem družinskem zakoniku razdeljeni tudi med svojimi vrstami. Toda kot poudarja psihoterapevt Bogdan Žorž, pri zakoniku ne gre toliko za vprašanja strokovnosti kot za vprašanje vrednot. „Pri teh moramo vztrajati in jih ne kar tako poceni prodati,“ pravi.
Psihoterapevt Bogdan Žorž je v sobotni oddaji Za življenje na Radiu Ognjišče dejal, da bi morali sprejemati dejstvo, da država mora prisluhniti vsem pri uveljavljanju svojih vrednot in pravic, toda družinski zakonik po njegovi oceni „ne gre po poti demokratičnih načel, ampak zelo jasno razvrednoti družinske vrednote, ki so nam kristjanom svetinja“.
Ob tem Žorž poudarja, da nestrinjanja z zakonikom ne moremo enačiti za nasprotovanjem homoseksualcem. Sam nikoli ni imel ničesar proti istospolno usmerjenim in kot pravi, bi celo soglašal z življenjem otroka v takšni skupnosti, a le v izjemnih, že obstoječih primerih: „Mislim, da je mogoče tam, kjer se pač otrok znajde v taki zvezi, pri takih starših, kakršnihkoli pač že, ne tega otroka kriviti za to, kar se je zgodilo, ampak najti način, da se mu omogoči čim boljše življenje.“ To bi bila dolžnost tega zakonika, „vendar zakonik tega ne počne, ampak poskuša izjeme spreminjati v pravila, kar pa je hudo“, dodaja psiholog.
Ko govorimo o zaščiti otrok, ki naj bi jo zagotovil zakonik, pa ugotavlja, da se od vseh 309 členov posredno na otroka nanaša zgolj 20 členov. Veliko več jih je po Žorževem prepričanju namenjenih urejanju premoženjskih razmerij: „Ne trdim, da so to nepomembne stvari, ampak povejmo vsaj pošteno - v tem zakonu so premoženjski odnosi med zakoncema ali pa med partnerjema, kakor hočete, deležni bistveno večje pozornosti kot otroci. Že to kaže na to, kako globok odnos do otrok prinaša ta zakon.“
O spornem družinskem zakoniku bomo spregovorili z gosti v sredini oddaji Pogovor o - soočenju lahko prisluhnete 14. marca ob 17. uri.