Slavi KoširSlavi Košir
Škofijska Karitas Koper (foto: Slovenska Karitas)
Škofijska Karitas Koper

Škofijska Karitas Celje lani pomagala 18.300 ljudem

Slovenija | 09.03.2012, 15:02 Petra Stopar

V marcu potekajo plenumi škofijskih in nadškofijskih Karitas. Na rednem letnem srečanju se danes zbirajo sodelavci Škofijske Karitas Celje. Pregledali bodo rezultate dela in pomoči ljudem v stiski v minulem letu ter začrtali cilje za v prihodnje.

V Škofijski Karitas Celje so se v letu 2011 skupaj s 1.052 sodelavkami in sodelavci v 71 župnijskih Karitas trudili po najboljših močeh pomagati vsem ubogim. Skupna višina razdeljene pomoči je znašala več kot 789.000 evrov, in sicer je bila namenjena socialno ogroženim skupinam, kot so družine in posamezniki, otroci, starejši, bolni, invalidi in migranti, pa tudi drugim na področju drugih manjših programov in pomoči v tujini.

V sodelovanju z Nadškofijsko Karitas Maribor sta zaščito ter pomoč ženam, nosečnicam in materam nudila materinska domova v Žalcu in Mozirju. Zabeležili so naraščanje števila starejših, ki s pokojnino ne morejo poravnati vseh življenjskih stroškov in posameznikov, oseb, mlajših od 65 let, ki živijo same, in so najpogosteje prejemniki pravic iz javnih sredstev.

Veliko različnih programov pomoči

Med dejavnostmi v letu 2011 v celjski Karitas posebej omenjajo hitro prvo pomoč tistim, ki so ostali brez rednih osebnih dohodkov, mer katerimi je 7 podjetij in 731 delavcev, letovanja socialno šibkih družin, otrok in starejših ter izlet na morje za družine, ki se jih je udeležilo več kot 100 oseb, akcijo Otroci nas potrebujejo in delitev šolskih potrebščin, pri čemer so pomagali več kot 2100 otrokom, zbiranje in delitev ozimnice, ki so jo zbrali kar 25.000 kg, razvoz in razdelitev treh dobav hrane iz intervencijskih zalog EU, velikonočne in božične pakete z živili, obogatene s tradicionalnimi jedmi, ki jih je v skupnem številu prejelo 9.037 oseb, brezplačno delitev kruha v Celju, kjer so ga razdelili 13.000 kg, brezplačno izposojevalnico medicinsko-tehničnih pripomočkov, obiske novorojenčkov in program Nasmeh upanju, tri humanitarne konvoje, odposlane v Makedonijo, različne načine zbiranja materialnih in denarnih oblik pomoči.

Med stroški ni zajeta „vrednost časa“

Na celjski Karitas skušajo z brezčutnimi in hladnimi številkami zajeti živo dogajanje, še več, z njimi opisujejo dobroto in ljubezen. Pri tem niso upoštevali nikoli popisanih stroškov sodelavk in sodelavcev Karitas in niso preračunali resnične vrednosti prejetih darov, saj gre največkrat za tista dva novčiča, ki na Božji tehtnici tehtata stoterno. Predvsem pa niso zajeli vrednosti časa – pravijo, da je to dandanašnji najdražja dobrina, ki ga sodelavci Karitas nesebično dajejo na razpolago stiskanim, trpečim in ubogim. Česar niso ovrednotili s številkami, vključujejo v iskreno zahvalo vsem za vsak dober dar. Zahvaljujejo se za zaupanje. Obenem prosijo za odpuščanje vse, ki so jim zaradi človeške omejenosti nehote storili krivico. Vsem, ki so jim v minulem letu skušali omiliti stisko, ki jih pesti, obljubljajo spremljanje in podporo tudi vnaprej.

Vizija za naprej ob pričakovanem povečanju socialne ranljivosti

Škofijska Karitas Celje želi postajati še bolj prepoznaven in verodostojen partner vladnih in nevladnih socialnih ter dobrodelnih organizacij, obenem pa bo krepila tudi svojo evangeljsko identiteto in prepoznavnost. Posebno pozornost bo letos namenila skrbi za celostno ureditev pravnega statusa ŽK, uredila vse potrebno za pridobitev statusa prostovoljske organizacije, velik izziv pa bo zagotavljanje stabilnih in relativno trajnih virov za materialno pomoč.

Pričakujejo, da se bo socialna ranljivost poglabljala, stiske pa še povečevale. Iz tega izhaja, da se bo obseg dela povečeval, na drugi strani pa vedo, da se bodo nekateri viri pomoči (hrana iz intervencijskih zalog EU) zmanjševali in postopno popolnoma usahnili. V želji, da se temeljito pripravijo na spremembe, bodo nadaljevali dobro prakso sodelovanja z različnimi podjetji in trgovinami, ki podarjajo izdelke, predvsem živila, ki iz različnih vzrokov niso primerni za prodajo, so pa primerni za brezplačno delitev ljudem in povsem varni za uporabo. Letos želijo mrežo tovrstnih podjetij in trgovin okrepiti ter pritegniti k sodelovanju nove, predvsem največje proizvajalce in trgovce.

Tudi v letu 2012 bodo nadaljevali z vključevanjem različnih oseb v usposabljanja na delovnem mestu, sodelovali bodo pri izvajanju ukrepov dela v splošno korist in v povezovanju s sorodnimi ustanovami pomagali pri polnejši integraciji ranljivih skupin prebivalstva v družbo. Budno bodo spremljali socialno stanje na ozemlju celjske škofije in na podlagi zbranih informacij iskali hitre in ustrezne rešitve. V teh težkih časih, ko v krizi nista samo finančni sistem in gospodarstvo, temveč predvsem sistem vrednot, si bodo po svojih najboljših močeh prizadevali, da bi „pravica tekla kot voda in pravičnost kot vedno tekoč potok“.

Verjamejo, da se bo marsikatero izmučeno in globoko prizadeto človeško srce lahko odžejalo v potoku Karitas, ki je predvsem potok skupne solidarnosti in dobrote.

Več o rezultatih in ciljih dela drugih ŠK v Sloveniji pa v prihodnjih dneh ...

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...