Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Slovenska Pristava pri Clevelandu (foto: Tone Ovsenik)
Slovenska Pristava pri Clevelandu

Pristavska noč v Clevelandu

| 06.02.2012, 06:58 Matjaž Merljak

Ena najpomembnejših narodnih ustanov v Ameriki je Slovenska pristava pri Clevelandu. Rojaki so se nedavno zbrali na vsakoletni prireditvi "Pristavska noč," ki pomaga financirati to ustanovo. V petek so bili deležni Blaževega žegna, v četrtek pa so blagoslovili sveče. V cerkvah so lahko slišali pismo krajevnega škofa, ki je zaskrbljen nad načrtovanim zakonom, ki bi tudi legaliziral splav.

V nedeljo nam je župnik Božnar med nagovorom med mašo prebral zaskrbljujoče pismo škofa Riharda Lennona o novem zakonu, ki prihaja iz Washingtona. Ministrstvo za zdravje in človekove potrebe je oznanilo, da morajo vsi delodajalci, brez izjeme ali političnih ali verskih prepričanj, nuditi zdravstveno zavarovanje v vseh pogledih, tudi sterelizacijo, aborcijo in kontracepcijo. S tem zakonom bi vlada odvrgla katoličanom in vsem drugim verske izpovedi, pravico Prvega dopolnila v Konstituciji, ki daje fundamentalno religiozno svobodo. Kot rezultat bi bili katoličani in drugi verskih izpovedi primorani se strinjati z zakonom ali pa ne nuditi zavarovanja svojim uslužbencem. Tega si ne moremo predstavljati in niti dovoliti, ker to bi bilo nezakonito. Ustavno naj bi postal zakon v enem letu, saj to bi bilo dovolj časa, po sodbi vlade, da se stvari uredijo in se ljudje prilagodijo. Cerkev pa tega ne more in ne sme sprejeti, po besedah škofa Lennona. Po njem sodeč, bi verni prebivalci v tej deželi postali drugorazredni državljani. Škof nadaljuje, da smo v tej zadevi že v družbi drugih verskih izpovedi, ki se priključujejo pritožbi proti temu novo prihajajočemu zakonu. Zanimivo pa je, da škof tu navaja tudi to, da so naši predniki prišli v to deželo in ustanovili župnije in druge ustanove z prav vzrokom verske prostosti. Istočasno pa je škof v zadnjih letih zaprl vrata marsikatero narodnostno usmerjeno cerkev, ki so jo ustanovili prišleci različnih narodov v upanju na versko svobodo, ki jo ustava ali Konstitucija Združenih držav garantira, vsaj jo je.

Škof Lennon je navedel dva vzroka, kako naprej, da preprečimo ta zakon občasno v enem letu, da ne postane ustava. Prvo: da skupnost vernih moli, da prevladuje modrost in pravica zmaguje in da religiozna svoboda ostane fundamentalna pravica za vse Američane, ker brez Boga ne moremo nič in z Bogom je vse mogoče. Drugič: prosi nas, naj se o tem dobro seznanimo na ta napad verske svobode in naša prepričanja posredujemo našim kongresnikom, da z svojo besedo in pravico volijo proti temu novo predvidenemu zakonu. Zaradi resnosti teh sprememb nas škof, kakor tudi vsi duhovniki, vključno naša dva, Jože Božnar in Janez Kumše, resno vabita k sodelovanju in pritisku kongresnikom, da ta zakon ne dobi veljavnosti.

Slovenska Pristava pri Clevelandu iz zraka
Slovenska Pristava pri Clevelandu iz zraka © Matjaž Merljak

V četrtek je bil praznik Jezusovega darovanja v templju. Že od nekdaj so na ta dan blagoslovili sveče za cerkev in domove. Letos je bil blagoslov sveč v župniji svetega Vida na svečnico v kapeli v Svetoviški vasici. Sveče so na voljo za domače potrebe v cerkvi pred kapelo Marije Pomagaj. Sveče so tudi na razpolago v župniji Marije Vnebovzete, katere je blagoslovil župnik Janez Kumše.

V petek je bil pa godovni praznik svetega Blaža. Sveti Blaž je bil škof v Armeniji v poznem delu tretjega stoletja. Po njegovem mučeništvu so kristjani prosili za njegovo pomoč v primeru bolezni, še posebno za božje varstvo pred obolenju grl. Blažev žegen je bil deljen pri vseh mašah na praznik sam, kakor tudi pri vseh mašah na ta vikend.

Danes imata društvo Svetega Vida številka 25, KSKJ in Oltarno društvo Svetega Vida skupno mesečno mašo. Po maši ima Oltarno društvo svoj mesečni sestanek v Slovenski sobi svetoviške vasice in društvo Svetega Vida številka 25, KSKJ pa skupno kosilo v dvorani.

Preteklo soboto smo se pa poveselili v dvorani Slovenskega narodnega doma na St. Clair Aveniji. To je bil večer Pristavske noči. Čez tristo petdeset gostov je zasedlo svoja mesta ob okroglih mizah in poslušalo kratek nagovor predsednice Pristave, Mary Ann Vogel, ki je opisala napredke Pristave v preteklem letu, ko je Pristava praznovala svojo 50-letnico obstoja, kakor smo istočasno tudi zabeležili 20-letnico slovenske samostojnosti. Povabila nas je, da večkrat obiščemo to lepo letovišče v poletnih mesecih, saj je to naš košček slovenske zemlje, ki nas povezuje in spominja na domače kraje, čeprav v tujini ali novi domovini. Po nagovoru je bila servirana zelo okusna večerja. Po večerji nas je zabaval narodno zabavni ansambel Alpski sekstet s pevkama. Kot gostje so tudi zapeli nekateri člani mlade zasedbe Mi smo mi in večer še toliko bolj polepšali.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...