Duhovno oskrbo v bolnišnicah nudi 36 bolniških duhovnikov
Slovenija | 09.02.2012, 21:37
Pred nami je svetovni dan bolnikov, ki ga vsako leto obeležujemo na god Lurške Matere Božje, 11. februarja. Ob tej priložnosti je narodni voditelj za pastoralo zdravja pri Slovenski škofovski konferenci dr. Jože Štupnikar skupaj z bolniškima duhovnikoma Mirom Šlibarjem in Andrejem Urbanclom predstavil papeževo poslanico z naslovom: "Vstani in pojdi! Tvoja vera te je rešila".
„Vsakoletna poslanica papeža skuša pod določenim vidikom pokazati na možnosti in iskanja načinov približevanja čim bolj učinkovitim načinom skrbi in pomoči,“ je dejal Štupnikar, ki je dodal, da je potrebno bolnikom tudi v luči papeževe poslanice omogočiti možnost prejemanja zakramentov. „To posebej naroča bolniškim duhovnikom, ki morajo biti „služabniki bolnikov“, kot jih imenuje. Bolnike bodri, da iščejo v bolezni duhovno moč. Zdravstvenim delavcem se zahvaljuje še posebej, kar poleg strokovnega dela storijo še humanega in človekoljubnega za bolnika,“ je poslanico povzel Štupnikar.
Bolniški duhovnik iz ljubljanske metropolije Miro Šlibar in bolniški duhovnik iz mariborske metropolije Andrej Urbancl pa sta predstavita pastoralne izkušnje oziroma duhovno pomoč v času bolezni, posebej pod vidikom pomena zakramentov spovedi in bolniškega maziljenja.
V nadškofiji Ljubljana je skupaj s koprsko škofijo 16 bolnišnic s približno 4000 posteljami. V mariborski nadškofiji, ki vključuje še škofijo Celje in Mursko Soboto, pa je 11 bolnišnic, ki imajo skupaj okoli 3700 bolniških postelj, je dejal Šlibar. „Tako je v slovenskih bolnišnicah na zdravljenju približno 7700 bolnikov, v domovih za ostarele pa nad 90.000 oseb. V Sloveniji nas je približno 36 duhovnikov, ki duhovno spremljamo bolnike v bolnišnicah od tega 24 v metropoliji Ljubljana in 12 v mariborski metropoliji,“ je povedal Šlibar in dodal, da so v 22 bolnišnicah tudi kapele, v katerih so maše po urniku. Ta pa je odvisen od velikosti bolnišnice in možnosti obiska, je povedal Šlibar.
Po besedah bolniškega kurata iz celjske škofije Andreja Urbancla, v bolnišnicah duhovnik bolnike obiskuje, se z njimi pogovarja in jim omogoči prejem zakramentov. „Bolniki lahko duhovnika pokličejo tudi sami. Če tega ne zmorejo, ga pokličejo njihovi svojci ali bolnišnično osebje. Tako se morejo bolniki v vsaki bolnišnici srečati z duhovnikom in se z njim pogovoriti, se udeležiti svete maše in prejeti zakramente,“ je pojasnil Urbancl.