Papež novim kardinalom: služite Cerkvi z zvestobo in pogumom mučencev
Cerkev po svetu | 18.02.2012, 12:02 Marta Jerebič
Cerkev je danes dobila 22 novih kardinalov, od tega jih ima 18 volilno pravico v primeru konklava. 16 jih prihaja iz Evrope - kar 7 je Italijanov, štirje zastopajo ameriški celini, dva pa azijsko. Med novimi kardinali je tudi nekdanji apostolski nuncij v Sloveniji, Santos Abril y Castello. Papež jih je v nagovoru pozval, naj Cerkvi služijo z zvestobo in pogumom mučencev.
Kardinalski zbor sedaj šteje 213 članov. 125 je volivcev v primeru konklava, 88 pa je starejših od 80 let.
„Kardinali so poklicani, da Cerkvi služijo z ljubeznijo in gorečnostjo, bistrostjo in modrostjo učiteljev, z energijo in trdnostjo pastirjev, zvestobo in pogumom mučencev.“ Po papeževih besedah gre za to, da so kardinali ugledni služabniki Cerkve, ki imajo v Petru viden temelj edinosti. Služenje Bogu in bratom, darovanje samega sebe: to je logika, ki jo daje pristna vera in jo razvija v našem vsakdanjem življenju in torej ni posvetni slog moči in slave.
Papež je spomnil, da se v vsakem času in kraju med seboj spopadajo globoko nasprotujoče si drže, kot so prevlada in služenje, egoizem in nesebičnost, posedovanje in darovanje, interes in zastonjskost. Ni pa nobenega dvoma glede poti, ki jo je izbral Jezus, je poudaril papež in dodal, da se Jezus pri nakazovanju te poti učencem nekdaj in danes ni omejil na besede, ampak je tako tudi živel.
„Vaše poslanstvo v Cerkvi in svetu naj bo vedno in samo v Kristusu, odgovarja naj njegovi logiki in ne logiki sveta, razsvetljuje naj ga vera in poživlja ljubezen, ki izhaja s križa,“ je še dejal papež in nato v obredu kardinalom podelil klobuk in kardinalski prstan, na katerem sta podobi sv. Petra in Pavla, na sredini pa zvezda, ki predstavlja Marijo.
Petkov dan molitve in razprav o evangelizaciji
Kardinali so petkov dan namenili molitvi in razmišljanju o oznanjevanju evangelija danes. Papež Benedikt XVI. je v svojem prispevku spregovoril o pomenu 2. vatikanskega cerkvenega zbora in poudaril, da brez prepričanja v verske resnice ne moremo znova evangelizirati človeštva.
Predsednik ameriške škofovske konference, newyorški nadškof, sedaj kardinal Timothy Dolan, ki je imel uvodni nagovor, je kristjane pozval, naj bodo samozavestni glede svoje vere in Evangelij oznanjajo z nasmehom, ne z mrkim obrazom.
Predsednik Papeškega sveta za novo evangelizacijo, nadškof Rino Fisichella, ki je prebral izjavo o letu vere, pa je dejal, da je glavni cilj tega leta odkriti radost srečanja s Kristusom, zlasti v tem kriznem času, v katerem so številni kristjani ravnodušni in oddaljeni od življenja skupnosti. Nastopilo je še 27 drugih kardinalov, ki so spregovorili o problemih evangelizacije v različnih delih sveta in kulturah, npr. pri kristjanih na Kitajskem, pomenu medverskega dialoga in boja proti revščini v Indiji, izzivih s katerimi se Cerkev sooča v zahodnem svetu itd. Med drugim so predstavili tudi nekaj pobud za leto vere.
Radio Vatikan: Benedikt XVI. imenoval 22 novih kardinalov: Zaupano vam je poslanstvo ljubezni
„Ti si Peter in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev.“ S temi besedami je papež Benedikt XVI. začel govor med današnjim rednim javnim konzistorijem, ko je imenoval 22 novih kardinalov. Konzistorij je potekal v vatikanski baziliki. Omenjene besede je izrekel Jezus, ko je postavil Petra za trden temelj Cerkve. Odločilni dejavnik pri tem je bila njegova izpoved vere, zato Peter postane poseben element pri gradnji, čeprav je tisti, ki Cerkev gradi, Kristus sam. „Besede, ki jih je Jezus namenil Petru, dobro poudarijo cerkveni značaj današnjega dogodka.“ Ko je novim kardinalom dodeljen naslov ene izmed rimskih cerkva, so s tem v polnosti vključeni v sodelovanje s Petrovim naslednikom pri vodenju vesoljne Cerkve. Tako se ne povežejo na novo in tesneje le s svetim očetom, temveč tudi s skupnostjo vernikov po vsem svetu. Pri njihovem posebnem poslanstvu pa jim bo za zgled in v pomoč pričevanje vere z življenjem in smrtjo prvega med apostoli, sv. Petra, ki se je v celoti daroval iz ljubezni do Kristusa.
„Novim kardinalom je zaupano poslanstvo ljubezni: ljubezni do Boga, ljubezni do njegove Cerkve, ljubezni do bratov, s popolno in brezpogojno predanostjo.“ Na to poslanstvo opominjajo tudi značilna rdeča barva in besede med izročitvijo kardinalskega bireta, ki pravijo, naj ostanejo trdni, četudi bi morala biti prelita njihova kri. Novi kardinali, je nadaljeval papež, naj služijo Cerkvi „z ljubeznijo in veljavnostjo, z jasnostjo in modrostjo učiteljev, z močjo in trdnostjo pastirjev, z zvestobo in pogumom mučencev“.
Na začetku konzistorija je bil prebran odlomek iz Markovega evangelija (Mr 10,32-45). V njem Jezus začne učencem govoriti, kaj se bo zgodilo z njim v Jeruzalemu, Jakob in Janez pa ga prosita, da bi sedela v njegovi slavi, eden na njegovi desnici in drugi na levici. Benedikt XVI. je dejal, da se Jezus v tem odlomku predstavi kot služabnik in kot tisti, ki ga je potrebno posnemati. Jakob in Janez s svojo prošnjo pokažeta, da nista razumela logike življenja, o kateri pričuje Jezus. Njegov odgovor je jasen. Kelih, ki ga je potrebno piti, je trpljenje.
„Služenje Bogu in bratom, podaritev samega sebe: to je logika, ki jo v vsakdanjem življenju narekuje in uresničuje prava vera, in ne nasprotno tuzemski slog oblasti in slave.“ Toda zapustiti logiko oblasti in slave ter vstopiti v logiko evangelija ni enostavno. To je razvidno tudi v evangeljskem dogodku, ko se preostalih deset učencev začne jeziti na Jakoba in Janeza. Toda takrat jih Jezus pokliče k sebi. Sveti oče je dejal, da je kot da bi jih želel stisniti k sebi in oblikovati eno samo telo, neločljivo od Njega. Zatem jim pokaže pravo pot za dosego resnične slave, Božje slave. „Obvladovanje in služenje, sebičnost in nesebičnost, posedovanje in podarjanje, dobičkaželjnost in zastonjskost: te globoko nasprotujoče si logike se spopadajo med seboj v vsakem času in na vsakem kraju. A nobenega dvoma ni, katero pot je izbral Jezus.“ Poleg tega je ni le nakazal z besedami, ampak jo je živel z lastnim telesom.
„Saj tudi Sin človekov ni prišel, da bi mu stregli, ampak da bi stregel in dal svoje življenje v odkupnino za mnoge.“ Te besede predstavljajo povabilo in opomin novim kardinalom. Kristusova celostna podaritev samega sebe na križu, jih je spodbudil papež Benedikt XVI., naj bo zanje „izvor, spodbuda in moč za vero, ki deluje z ljubeznijo“. Njihovo poslanstvo naj vedno odgovarja Kristusovi logiki. Nazadnje je sveti oče nagovoril še vse zbrane vernike in jim nove kardinale priporočil v molitev: „Da bi se v njih živo zrcalil naš edini Pastir in Učitelj, Gospod Jezus, izvir vsake modrosti, ki vsem kaže pot.“ V molitev pa je papež Benedikt XVI. priporočil tudi sebe: „Da bi Božjemu ljudstvu vedno nudil pričevanje zanesljivega nauka in da bi krmilo svete Cerkve vodil s prizanesljivo odločnostjo.“
Po papeževem nagovoru se je konzistorij nadaljeval z imenovanjem dvaindvajsetih novih kardinalov. Ti so nato izpovedali svojo vero in obljubili zvestobo ter pokorščino svetemu očetu. Potem je vsak posamezno pokleknil pred njim, papež pa mu je ob tem izročil pokrivalo in kardinalski biret ter prstan. Na le-tem sta upodobljena sv. Peter in Pavel ter sredi med njima zvezda, ki spominja na Marijo. Ko ga bodo nosili, naj se vsak dan spominjajo apostolov, ki sta pričevala za Kristusa vse do mučeniške smrti, jim je dejal papež. Zatem je vsakemu dodelil še eno izmed rimskih cerkva ali diakonij in mu izročil bulo o imenovanju.