Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 30. 1. - 4. 2. 2012

Cerkev po svetu | 05.02.2012, 07:00 Marta Jerebič

Benetke dobile novega patriarha. Papeža na obisk vabi tudi Poljska, ruski patriarh srečanje s svetim očetom zaradi sporov v Ukrajini še vedno zavrača. 400 let vatikanskega tajnega arhiva. Narodno srečanje francoskih študentov.

Novi beneški patriarh

Papež je minuli teden za novega beneškega patriarha imenoval 59-letnega Francesca Moraglio, dosedanjega škofa v škofiji Spezia. Benetke so bile brez patriarha sedem mesecev, gre pa za eno najpomembnejših škofovskih sedežev na svetu. V 20. stoletju so bili kar trije beneški patriarhi izvoljeni za papeža, in sicer Pij X., Janez XXIII. in Janez Pavel I.

Umrl kardinal Bevilaqua

Pri starosti 88 let je v torek umrl upokojeni filadelfijski nadškof, kardinal Anthony Joseph Bevilacqua, sicer sin italijanskih priseljencev. Benedikt XVI. je v sožalnem telegramu zapisal, da se s hvaležnostjo spominja njegovega dolgoletnega prizadevanja za družbeno pravičnost, pastoralne pozornosti do priseljencev in njegovega strokovnega prispevka pri reviziji cerkvenega prava v letih po drugem vatikanskem koncilu. Dva tedna pred napovedanim konzistorijem kardinalski zbor sedaj šteje 191 članov.

Poljska škofovska konferenca vabi papeža na obisk

Poljska škofovska konferenca je papeža Benedikta XVI. povabila na Poljsko ob 1050. obletnici začetka krščanstva v tej deželi. Ta jubilej bodo praznovali leta 2016, in sicer predvsem v Poznanu, zgodovinskem mestu v času širjenja krščanstva v srednjem veku. Priložnost za obisk bi bil lahko tudi svetovni dan mladih leta 2015. Krakovski nadškof, kardinal Stanislaw Dziwisz, je namreč že pred časom predlagal, da bi mesto lahko gostilo dogodek po srečanju v Riu de Jeneiru. Če bo papež sprejel povabilo, bodo jubilejne slovesnosti v Poznanu pripravili leto prej, je izjavil nadškof v Poznanu, Stanislaw Gadecki.

Ruski patriarh proti srečanju s papežem

Ruski pravoslavni patriarh Kiril I. pa še vedno zavrača srečanje s papežem Benediktom XVI. Po njegovih besedah je takšno srečanje smiselno šele takrat, ko bo napredovalo odpravljanje obstoječih sporov ali pa bo obstajalo vsaj močnejše prizadevanje za to. Med drugim je kot primer spora navedel prepir v zahodni Ukrajini med pravoslavno in grkokatoliško Cerkvijo, ki je v občestvu z Rimom.

Papežev obisk v Mehiki v premislek mamilarskim kartelom

Papežev obisk v Mehiki naj bi bil za zločinske tolpe priložnost, da na novo premislijo svojo držo do družbe. To si želi generalni tajnik mehiške škofovske konference Victor René Rodriguez, ki ob tem omenja številne spore med različnimi mamilarskimi karteli. Zatrdil je, da med papeževim obiskom od 23. do 26. marca ne bo prišlo do nobenega tveganja glede varnosti. Medtem so v škofiji Leon povedali, da bo v času papeževega obiska več kot 100 tisoč mladih iz Mehike in sosednih dežel za Benedikta XVI. naredilo simboličen varnostni zid. S tem želijo mladi udeleženci dati znamenje proti nasilju v mehiški mamilarski vojni.

Luigi Scalfaro ni nikoli skrival svoje vere

V Rimu so v ponedeljek pokopali Oscarja Luigija Scalfara, italijanskega predsednika med letoma 1992 in 1999. Papež Benedikt XVI. se ga je v sožalnem telegramu spomnil kot »slovitega katoličana«, ki je bil pošten in si je »prizadeval za spodbujanje skupnega dobrega« in za »trajne krščanske etične in verske vrednote, ki so lastne zgodovinski in družbeni tradiciji Italije«. Direktor Radia Vatikan, pater Federico Lombardi pa je dejal, da je bil Scalfaro človek, ki ni nikoli skrival svoje vere, sodelovanja v življenju katoliške Cerkve in svoje pristne pobožnosti do Marije.

400 let vatikanskega tajnega arhiva

Vatikanski tajni arhiv je minuli teden praznoval 400-letnico. Uradno so ga odprli 31. januarja 1612. Do dokumentov, ki jih v njem hrani katoliška Cerkev, ima dostop le omejeno število ljudi, predvsem akademiki in zgodovinarji. Arhiv je bil od vsega začetka zasebni arhiv papežev. Danes ima več kot 50 milj polic, polnih knjig, papeških bul, odlokov in okrožnic, ki se raztezajo čez 12 stoletij zgodovine. Med njegovimi hodniki lahko najdemo dokumente, kot je na primer tisti, ki opisuje podrobnosti iz sojenja ter tudi prošnjo angleškega kralja Henrika VIII. za razveljavitev zakona. Kot je znano, bodo ob praznovanju 400-letnice vatikanskega tajnega arhiva pripravili razstavo v muzeju na rimskem Kapitolu. Obiskovalci bodo od marca do septembra lahko videli približno 100 dokumentov.

Narodno srečanje francoskih študentov

Francoski študentje so se ta konec tedna v škofiji Rennes zbrali na prvem narodnem srečanju, ki ga pripravlja univerzitetna pastorala, združenje krščanskih študentov in škofija Rennes. Dogajanja se udeležuje 2.500 študentov iz 85 mest po vsej Franciji. Organizatorji so pripravili 35 tematskih delavnic, 7 velikih konferenc, druženje in molitev. Študentje se lahko pogovarjajo tudi z glavnimi gosti, med drugim kardinalom Philippom Barbarinom in bratom Aloisom iz Taizéja.

Iz Indije vse več misijonarjev

V Indiji narašča število duhovnikov, redovnikov in redovnic, ki so poslani v tujino v misijone. Indijski katoliški misijonarji so danes že med najštevilčnejšimi, zato se dežela iz misijonske spreminja v deželo misijonarjev. Misijonarji, ki prihajajo iz Indije, so trenutno prisotni v 166 državah. Njihovo število se giblje okoli 15 tisoč. Med njimi naj bi bilo približno 6.500 redovnikov in več kot 2000 duhovnikov. Te številke se bodo v bližnji prihodnosti zelo verjetno še povišale. V Indiji je namreč prisotnih več kot 200 redovnih skupnosti, ki svoje člane indijske narodnosti pošiljajo v tujino v misijone.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...