Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 23. - 28. 1. 2012
Cerkev po svetu | 29.01.2012, 07:00 Marta Jerebič
Predsednik slovaškega parlamenta papeža povabil na Slovaško. Obisk delegacije OVSE v Vatikanu. Sarajevski nadškof in redovnice opozarjajo na skrajni islamizem v Bosni in Hercegovini. S severa Nigerije zbežalo že 35 tisoč kristjanov.
Povabilo papežu na obisk na Slovaško
Predsednik slovaškega parlamenta Pavol Hrusovsky je prejšnji teden, ko se je mudil v Rimu in hkrati tudi Vatikanu, znova povabil papeža na Slovaško. Predsednik države Ivan Gasparovič in slovaška škofovska konferenca sta papeža Benedikta XVI. že pred enim letom povabila, naj ob jubileju prihoda slovanskih apostolov svetih Cirila in metoda na območje takratne Velike Moravske pred 1.150 leti obišče Bratislavo in Nitro.
Delegacija OVSE v Vatikanu
V Vatikanu se je v ponedeljek mudila delegacija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, ki jo je vodil predsednik njene parlamentarne skupščine Petros Efthymiou. Srečala se je tudi z vatikanskim tajnikom za odnose z državami nadškofom Dominiquom Mambertijem in s predsednikom Papeškega sveta za medverski dialog kardinalom Jeanom Louisom Tauranom. Efthymiou je ob srečanju povedal, da v Evropi nismo varni. Pojansil je, da imamo evro-atlantsko razsežnost varnosti pri Natu, imamo Evropsko unijo, nimamo pa evro-azijske razsežnosti varnosti. Vrzel se razteza od Dunaja do Kazahstana. OVSE je edino orodje, ki ga imamo za skupno delovanje. Dodal je, da varnosti, sodelovanje in stabilnosti ne zagotavlja zgolj odsotnost orožja. Pomembneje je zagotoviti temeljne človekove pravice prebivalstva v deželah, ki jih obsega; vseh skupaj je 56. Prav zaradi tega je ena velikih nalog, ki jih opravlja OVSE, da pošilja misije za nadzorovanje volitev, zlasti v dežele, ki si prizadevajo za vzpostavitev demokracije. Sveti sedež je polnovredni član organizacije že od njene ustanovitve leta 1975.
Sarajevski nadškof in redovnice opozarjajo na skrajni islamizem v Bosni in Hercegovini
Provincialna predstojnica Šolskih sester svetega Frančiška Kristusa Kralja v Bosni in Hercegovini sestra Ivanka Mihaljević poroča o vedno večji sovražnosti do redovnic. Za organizacijo pomoč Cerkvi v stiski je povedala, da ponekod sestram nočejo prodati kruha. Po njenih besedah verbalno nasilje in diskriminacija prihaja s strani nekaterih muslimanskih priseljencev z Bližnjega vzhoda in ne od domačih muslimanov. „Vedno znova nam dajejo čutiti, da nismo zaželene, čeprav smo tukaj doma,“ je povedala. Na porast radikalnega islamizma opozarja tudi sarajevski nadškof kardinal Vinko Puljić. Ob obisku omenjene organizacije v Königsteinu v Nemčiji je dejal, da se politiki za takšne probleme ne zmenijo oziroma nimajo dovolj poguma, da bi se jih lotili. Kardinal Puljič je pojasnil, da gradnjo novih mošej financirajo iz Savdske Arabije in ob tem izrazil zaskrbljenost glede vse večjega vpliva, ki ga ima v Bosni in Hercegovini skrajno islamsko gibanje vahabizem. Ta v Savdski Arabiji velja za uradno obliko islamske vere. Sicer pa je po vatikanski statistiki od 4,6 milijona prebivalcev 12 odstotkov katoličanov, 40 odstotkov prebivalcev je muslimanov, skoraj tretjina pa vzhodnih pravoslavnih.
S severa Nigerije zbežalo že 35 tisoč kristjanov
Zaradi nasilja v Nigeriji je s severa države zbežalo že 35 tisoč kristjanov. Skrajna islamska skupina Boko Haram je že pred časom vsem kristjanom s severa postavila ultimat, da se morajo izseliti. Omenjena teroristična skupina je v zadnjem mesecu z atentati povzročila vsaj 250 smrtnih žrtev. Prav minulo nedeljo so znova napadli cerkve v dveh nigerijskih zveznih državah.