Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Twitterski kardinal

Cerkev po svetu | 27.01.2012, 08:16 Marta Jerebič

Papež v letošnji poslanici za svetovni dan sredstev družbenega obveščanja med drugim piše, da je mogoče v kratkih stavkih, ki na primer obsegajo le en verz iz Svetega pisma, sporočiti globoke misli. Benedikt XVI. s tem pravzaprav zagovarja twitterski način sporočanja. Vendar pa je predsednik Papeškega sveta za kulturo, kardinal Gianfranco Ravasi, eden redkih v rimski kuriji, ki piše blog in že nekaj časa širi kratke novice prek Twitterja.

Na Twitterju ponujam izreke iz Svetega pisma pa tudi razmišljanja, ki so lahko tudi povsem svetna. Namenjena so torej neverujočim,“ je dejal v nedavnem pogovoru za Radio Vatikan. Priznani ekseget torej tu ne navaja le Izaija in Mateja, ampak tudi Nietzscheja in Dostojevskega, Hermanna Hesseja, Konrada Adenauerja ali zvezdnika Johna Lennona.

Gre za sporočila s 140 znaki. In zakaj se kardinal ubada s tem skrajnim krajšanjem? „V današnji komunikaciji imamo opravka z dvema ekstremoma,“ odgovarja Ravasi. „Na eni strani je kultura, ki živi od skrajne naglice v komunikaciji. Išče bistvo in vse skrči na golo ogrodje. Druga skrajnost je govor, ki hoče poglabljanje, argumente in dokaze.“ Kardinal meni, da sta potrebna oba načina. „Treba se je znati gibati v mnogovrstnosti komunikacije, v različnih območjih in višinah glasu; živimo namreč v pluralnem svetu, v katerem ne sloni vse na enem tonu, na enem glasu, kakor je bilo to prej, ko so bile vesti natisnjene ali so prihajale po televiziji. Medmrežje je prineslo raznolikost, ki je ne smemo prezreti. Jezikoslovci so to opredelili za pristno novo področje komunikacije. In kdor se hoče temu odtegniti, ga bo kljub temu to potegnilo vase ali pa prehitelo.“

Kardinal pojasnjuje, da je sam sveti Pavel priporočal, naj bomo navzoči v vseh življenjskih stvarnostih, ohranimo vse, kar je dobro. Jasno je, da je v medmrežju veliko skrajno negativnih vsebin, pomislimo na pornografijo in vse mogoče oblike nasilja. Vendar pa je veliko tudi dobrih vsebin, med njimi tudi vprašanja po poslednjih rečeh, po življenj in smrti, dobrem in hudem, pravičnosti, resnici, ljubezni, bolečini.

In tukaj kardinal Ravasi noče obmolkniti (https://twitter.com/#!/CardRavasi).

Cerkev po svetu
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...