Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Twitterski kardinal

Cerkev po svetu | 27.01.2012, 08:16 Marta Jerebič

Papež v letošnji poslanici za svetovni dan sredstev družbenega obveščanja med drugim piše, da je mogoče v kratkih stavkih, ki na primer obsegajo le en verz iz Svetega pisma, sporočiti globoke misli. Benedikt XVI. s tem pravzaprav zagovarja twitterski način sporočanja. Vendar pa je predsednik Papeškega sveta za kulturo, kardinal Gianfranco Ravasi, eden redkih v rimski kuriji, ki piše blog in že nekaj časa širi kratke novice prek Twitterja.

Na Twitterju ponujam izreke iz Svetega pisma pa tudi razmišljanja, ki so lahko tudi povsem svetna. Namenjena so torej neverujočim,“ je dejal v nedavnem pogovoru za Radio Vatikan. Priznani ekseget torej tu ne navaja le Izaija in Mateja, ampak tudi Nietzscheja in Dostojevskega, Hermanna Hesseja, Konrada Adenauerja ali zvezdnika Johna Lennona.

Gre za sporočila s 140 znaki. In zakaj se kardinal ubada s tem skrajnim krajšanjem? „V današnji komunikaciji imamo opravka z dvema ekstremoma,“ odgovarja Ravasi. „Na eni strani je kultura, ki živi od skrajne naglice v komunikaciji. Išče bistvo in vse skrči na golo ogrodje. Druga skrajnost je govor, ki hoče poglabljanje, argumente in dokaze.“ Kardinal meni, da sta potrebna oba načina. „Treba se je znati gibati v mnogovrstnosti komunikacije, v različnih območjih in višinah glasu; živimo namreč v pluralnem svetu, v katerem ne sloni vse na enem tonu, na enem glasu, kakor je bilo to prej, ko so bile vesti natisnjene ali so prihajale po televiziji. Medmrežje je prineslo raznolikost, ki je ne smemo prezreti. Jezikoslovci so to opredelili za pristno novo področje komunikacije. In kdor se hoče temu odtegniti, ga bo kljub temu to potegnilo vase ali pa prehitelo.“

Kardinal pojasnjuje, da je sam sveti Pavel priporočal, naj bomo navzoči v vseh življenjskih stvarnostih, ohranimo vse, kar je dobro. Jasno je, da je v medmrežju veliko skrajno negativnih vsebin, pomislimo na pornografijo in vse mogoče oblike nasilja. Vendar pa je veliko tudi dobrih vsebin, med njimi tudi vprašanja po poslednjih rečeh, po življenj in smrti, dobrem in hudem, pravičnosti, resnici, ljubezni, bolečini.

In tukaj kardinal Ravasi noče obmolkniti (https://twitter.com/#!/CardRavasi).

Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...