Benedikt XVI.: Ustvariti ekosistem, ki bo sposoben uravnovesiti tišino, besedo, slike in zvoke
Cerkev po svetu | 24.01.2012, 13:01 Marta Jerebič
Papež Benedikt XVI. v poslanici za 46. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja poudarja, da danes odgovore na pomembna vprašanja življenja iščemo na internetu, kjer pa nas iskalniki lahko bombardirajo s številnimi odgovori in vprašanji. Zato je po besedah svetega očeta treba odkriti pomen tišine in ustvariti poseben prostor, neke vrste ekosistem, ki bo sposoben uravnovesiti tišino, besedo, slike in zvoke.
Če imamo preveč sporočil in informacij, je tišina bistvenega pomena, da lahko razberemo, kaj je pomembno in kaj ne. Globok razmislek nam pomaga odkriti povezavo med dogodki, ki so na prvi pogled videti nepovezani. Samo tako lahko ovrednotimo in analiziramo sporočila ter potem delimo premišljena in ustrezna mnenja. Papež ob tem pozdravlja številne spletne strani, ki današnjemu človeku pomagajo k razmisleku, pa tudi pri tišini, molitvi, meditaciji in razmisleku o Božji besedi. V poslanici še piše, da je mogoče v kratkih stavkih, ki na primer obsegajo le en verz iz Svetega pisma, sporočiti globoke misli.
Sicer pa je današnji dan tudi priložnost, da se vprašamo o vlogi katoliškega novinarja. O tem smo se pogovarjali z murskosoboškim škofom Petrom Štumpfom, ki vodi odbor za medije pri Slovenski škofovski konferenci. Po njegovem mnenju naj bi tisti, ki so od Boga poklicani v duhovni poklic katoliškega novinarja, z mirnostjo, vedrino, predvsem pa z jasno besedo oznanjali upanje, ki izhaja iz evangeljskega sporočila.
Škof Štumpf še meni, da imajo katoliški mediji danes svojevrsten prostor, ki bi ga lahko imenovali kar župnijo, ki ni vezana na neko ozemlje, ampak je v srcih ljudi.