Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Poročilo o preganjanju kristjanov v Indiji in Pakistanu za leto 2011

Cerkev po svetu | 21.01.2012, 07:00 Marta Jerebič

Poročila o preganjanju kristjanov v Indiji in Pakistanu so vse bolj črna. V Indiji je bilo lani več kot 2 tisoč kristjanov žrtev nasilja, napadov in preganjanja. Zaradi spornega zakona o bogokletju v Pakistanu pa je bilo v letu 2011 obtoženih najmanj 161 ljudi, 9 pa izvensodno ubitih.

Indija

V Indiji je bilo lani več kot 2 tisoč kristjanov žrtev nasilja, napadov in preganjanja. Ekumenska organizacija Katoliški forum, ki jo podpira tudi bombajski nadškof, v letnem poročilu o preganjanju kristjanov v Indiji opozarja, da bi se lahko ta številka v letošnjem letu še povečala.

Poročilo organizacije prikazuje mračno bilanco 2141 primerov nasilja nad kristjani. Dejanja radikalnih hindujcev proti kristjanom označuje za virus, ki okužuje družbo. Nasilje se je namreč razširilo po skoraj vseh indijskih zveznih državah. Zaradi tega trpi najmanj tisoč krščanskih družin. Organizacija je dokumentirala 250 najhujših dejanj oziroma tiste, ki so se razvedeli in o katerih so poročali tudi mediji. Zato ocenjujejo, da je dejansko število primerov preganjanja trikrat večje. Najpogosteje do njih prihaja v državi Karnataka na jugu Indije. Tam je bilo samo lani tisoč napadov na kristjane, povprečno 3 do 5 napadov na dan. O preganjanju poročajo tudi iz držav Orissa, Gudžarat in Madja Pradeš.

Najbolj trpijo žene in otroci. Zlasti otroci so nemočne priče zločinov in trpijo zaradi posledic, na primer zaradi pomanjkanja vzgoje in izobrazbe, podhranjenosti, begunstva, strahu in finančne negotovosti, zlorab in otroškega dela. Profesor Ram Puniyani, ki se ukvarja s pojavom hindujskega ekstremizma, je v komentarju na poročilo povedal, da se hindujski skrajneži pogosto znesejo na kristjane iz plemenskih ljudstev, ker so to preproste žrtve in se jim ni treba bati maščevanja. Po njihovem mnenju so to krščanski misijonarji in zato grožnja hinduizmu. Vendar pa to njihovo prepričanje ovržejo že dejstva, da v Indiji delež kristjanov upada: leta 1972 jih je bilo 2,6a odstotka, leta 2001 pa 0,3 odstotka manj.

Pakistan

Tudi sporni zakon o bogokletju v Pakistanu še naprej terja žrtve. Lani je bilo zaradi omenjenega zakona obtoženih najmanj 161 ljudi, 9 pa izvensodno ubitih. Muslimanski pravnik, ki iz varnostnih razlogov ne želi biti imenovan, poudarja, da so obtožbe o bogokletju v 95 odstotkih primerov lažne.

Azijska nevladna organizacija Asian Human Rights Commission, ki nadzoruje človekove pravice na tej celini, v poročilu za lansko leto beleži smrt 18-ih aktivistov za človekove pravice in 16-ih novinarjev, ki so opozarjali na zlo v družbi, korupcijo in islamske skrajneže. Spomnimo, da so bile lani ubite tudi vidne osebnosti, med njimi guverner pokrajine Punjab Salman Taseer in zvezni minister za manjšine Šabaz Bati. Po mnenju komisije so za njuna umora odgovorni verski skrajneži, ki so se vtihotapili v policijo. Poudarja, da je država pri pomirjanju nestrpnosti do manjšin igrala dvoumno vlogo in ostala nema opazovalka takšnega pobijanja. V veliko primerih so sodišča oprostila teroriste pod pretvezo formalnih ali proceduralnih pomanjkljivosti.

Vlada prav tako ni naredila ničesar proti nasilnemu spreobračanju deklet manjšinskih verstev v islam. Tako za leto 2011 beležijo 1800 prisilnih spreobrnitev hindujskih in krščanskih deklet v islam, v glavnem se je to zgodilo prek ugrabitve ali posilstva.

 

 

Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...