Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 16. do 21. 1. 2012

Cerkev po svetu | 22.01.2012, 06:30 Marta Jerebič

Papež bo maja obiskal škofijo Arezzo. Maša zadušnica za Vaclava Havla v Vatikanu. Potnikom Coste Concordie pomagalo tudi katoliško pomorsko apostolstvo. V ZDA nabirka za Latinsko Ameriko. Drugačna Nigerija je mogoča, pravi eden tamkajšnjih škofov. Pismo venezuelskih škofov pred oktobrskimi predsedniškimi volitvami. Marijino svetišče v Braziliji lani obiskalo 10 milijonov ljudi.

Papež maja v škofiji Arezzo

Papež Benedikt XVI. bo 13. maja obiskal italijansko škofijo Arezzo. Dopoldne bo pred tamkajšnjo stolnico daroval sveto mašo, popoldne pa bo obiskal kapelo stigem v frančiškanskemu svetišču La Verna in se srečal z redovniki in skupino mladih. Proti večeru se bo mudil še v toskanskem mestu Sansepolcro. Od zadnjega obiska Petrovega naslednika v tem kraju je minilo že 500 let, Benedikt XVI. pa bo skupaj s tamkajšnjimi prebivalci praznoval tisočletnico mestne stolnice v Sansepolcru, ki je povezana s svetim grobom v Jeruzalemu.

Maša zadušnica za Vaclava Havla v Vatikanu

V vatikanski baziliki je bila v petek maša zadušnica za pokojnega češkega predsednika Vaclava Havla. Daroval jo je dekan kardinalskega zbora, nekdanji vatikanski državni tajnik Angelo Sodano. Vaclav Havel je umrl 18. decembra v starosti 75 let. Papež Benedikt XVI. je v sožalnem telegramu ob njegovi smrti spomnil na Havlov pogum pri obrambi človekovih pravic v času, ko so bile te na Češkem sistematično zanikane. Poklonil se je tudi njegovemu vizionarskemu vodenju, ko je po padcu komunizma oblikoval demokratično vlado ter se Bogu zahvalil za svobodo, ki jo sedaj uživa češki narod.

Potnikom Coste Concordie pomagalo tudi katoliško pomorsko apostolstvo

Pri reševanju potnikov in članov posadke ladje za križarjenje, ki je nasedla ob italijanski obali, je sodelovalo tudi Katoliško pomorsko apostolstvo, zlasti kaplan na krovu. Župnik in župljani z Giglia in kopnega so neprekinjeno pomagali potnikom, da so prvo zavetje po nesreči dobili po cerkvah in šolah. Sodelavci pomorskega apostolstva so razdeljevali oblačila in hrano ter dajali duhovno in čustveno podporo. Pomorsko apostolstvo sicer vsako leto razporedi kaplane na številne križarske linije. Njihov glavni namen je, da skrbijo za pastoralo posadke in potnikov. Lani je več kot 700 kaplanov na križarjenjih po vsem svetu skupno delovalo 15 tisoč dni.

V ZDA nabirka za Latinsko Ameriko

V Cerkvi v Združenih državah Amerike včeraj in danes poteka nabirka za Latinsko Ameriko. Gre za pobudo solidarnosti, ki že skoraj 25 let vabi ameriške katoličane, da podprejo misijone, vzgojne in katehetske projekte ter pastoralno delo v škofijah po vsej Latinski Ameriki. Letošnja nabirka v ospredje postavlja predvsem otroke. Lani so skupno podprli več kot 400 projektov. Med 19 držav je bilo razdeljenih 7,1 milijonov ameriških dolarjev. Poseben sklad je namenjen tudi izgradnji cerkva in drugih verskih zgradb, ki so bile poškodovane v naravnih katastrofah. V tem sklopu se nadaljujejo dela na Haitiju in v Peruju, ki še vedno čutita posledice potresa.

Drugačna Nigerija je mogoča

Nigerijski škof Matthew Hassah Kukha vernike poziva k obsodbi nasilja v državi, do katerega prihaja med protesti zaradi zvišanja cen bencina. V pastirskem pismu navaja tri predloge za izboljšanje razmer. Na prvem mestu je po njegovem mnenju treba moliti, in sicer zlasti za to, da bi odpravili korupcijo. Na drugem mestu je solidarnost med različnimi verskimi skupinami. V tretji točki pa škof voditelje posameznih verskih skupnosti poziva k skupni obsodbi korupcije in nasilja.

Poziv k izpustitvi kitajskih škofov

Tajnik Kongregacije za evangelizacijo narodov je v pogovoru za agencijo Asianews pozval k izpustitvi škofov, ki so zaprti na Kitajskem. Po mnenju nadškofa Savia Hona Tai-faja bi to dvignilo mednarodni ugled Kitajske. Pojasnil je, da je kot Kitajec ponosen na svoje rojake in kolege. Njihova žrtev ga napolnjuje z veseljem in tolažbo. Čeprav kitajska vlada ne daje podatkov o zaprtih škofih, pa ne smemo pozabiti nanje, je še dejal v pogovoru.

Pismo venezuelskih škofov pred oktobrskimi predsedniškimi volitvami

V Venezueli bodo oktobra potekale predsedniške volitve. Tamkajšnji škofje ob začetku predvolilne kampanje pozivajo ljudi h končanju političnih in družbenih delitev v deželi. V pastirskem pismu priznavajo, da graditev edinosti med Venezuelci ni lahka naloga, opozarjajo pa, da je napredek in blaginjo mogoče doseči le ob udeležbi vseh državljanov. Volivce pozivajo, naj na volitve gledajo s človeškega in krščanskega stališča narodne sprave. Venezuela je namreč že več let polarizirana, z malo prostora za pogajanje med vlado predsednika Huga Chaveza in politično opozicijo. Chavez je sicer v neprekinjenem sporu s katoliško Cerkvijo. Škofje namreč pogosto opozarjajo, da Chavez predstavlja grožnjo demokraciji, saj je ukinil številne opozicijske medije in krši demokratične temeljne pravice, ki so zapisane v ustavi.

Cerkev bi se morala bolj vključiti v razpravo o finančni krizi

Nekdanji nemški zvezni ustavni sodnik Paul Kirchhof je katoliško Cerkev pozval, naj se bolj vključi v razpravo o finančni krizi. Kot je dejal, morajo predstavniki Cerkve in pravniki opozarjati na cerkveni in pravni nauk. Po njegovih besedah se krščanska vrednota zmernosti vse bolj izgublja. Zato mora Cerkev grajati tiste, ki so zaslužili denar na račun propada neke države ali podjetja. Kirchhof je na nekem srečanju minuli teden še dejal, da imamo cvetoče realno gospodarstvo, vendar pa finančno gospodarstvo, ki je ušlo iz nadzora.

Poziv k moralni in etični prenovi družbe

Nadškof iz bavarskega mesta Bamberg, msgr. Ludwig Schick, je prejšnji teden pripravil tradicionalno novoletno srečanje, na katerem so se zbrali predstavniki političnega, cerkvenega in družbenega življenja. V svojem nagovoru je pozval k moralni in etični prenovi družbe. Odzval se je tudi na predloge, da naj bi spremenili namembnost cerkva in kapel, ki naj bi propadale po nadškofiji. Poudaril je, da morajo stolnica v Bambergu in vse cerkve ostati kraji krščanske vere. Srečanja se je udeležilo približno 1300 ljudi, med njimi notranji minister Bavarske, člani Bundestaga in bavarskega parlamenta.

Marijino svetišče v Braziliji lani obiskalo 10 milijonov ljudi

Na svetu je več božjih poti v čast Materi Božji, največja med njimi pa je v Braziliji. Lani je svetišče Naše Gospe v Aparecidi, ki leži med Sao Paulom in Riom de Jeneirom, obiskalo več kot 10 milijonov ljudi. Največ jih pride oktobra, več kakor 1,2 milijona. 134. novembra, ko je bilo narodno romanje mladih, jih je samo na tisti dan prišlo približno 200 tisoč. Zgodovina svetišča sega v leto 1717, ko je skupina ribičev imela težave z ulovom. Kljub jalovem početju so znova vrgli mreže, takrat pa so ujeli kip Device Marije. Ko so znova vrgli mreže, so zajeli obilo rib. Zato je sin nekega ribiča postavil kapelico in vanjo namestil kip v čast Mariji, ki je nato postala zavetnica Brazilije. Papež Benedikt XVI. je to božjo pot obiskal med svojim prvim potovanjem v Latinsko Ameriko leta 2007.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.