Protest spletnih strani uspel - zakonodaja proti piratstvu izgublja podporo
| 19.01.2012, 14:57
Potem ko je več svetovnih spletnih strani za en dan onemogočilo dostop do svojih vsebin, so ameriški zakonodajalci nekoliko spremenili razmišljanje. Podpora predlogu zakona proti spletnemu piratstvu in zaščiti intelektualne lastnine, ki v senatu in predstavniškem domu potuje pod različnima imenoma, je začela upadati. Če je imel sprva podporo tako republikancev kot demokratov, je zdaj njegova usoda negotova.
Za zakon najbolj lobirajo tako imenovani stari mediji, to so izdajatelji, filmarji in glasbeniki, podpira ga tudi trgovinska zbornica. Pritožujejo se, da jim piratske spletne strani, ki prodajajo knjige, filme in glasbo, še preden uradno pridejo v javnost, kradejo tako delovna mesta kot prihodke.
Če bo zakon sprejet, bodo imele oblasti pooblastila za takojšnjo zatemnitev spletnih mest in blokado tistih spletnih ponudnikov, ki so osumljeni piratstva. "Če bodo lahko oblasti brez postopkov zapirale spletne strani, bo to napačen signal. Internet bi moral biti svoboden medij, ki povsod po svetu podpira demokracijo," je opozoril eden od protestnikov, ki so se zbrali pred pisarnama dveh newyorških senatorjev. Kritiki so namreč prepričani, da bi bili z zakonom omejeni svoboda informiranja in izražanja. "Če jim bo uspelo, ne bodo samo zadušili inovacij in naložb v nastajajočih tehnoloških podjetjih v New Yorku in drugod, škodili bodo tudi samemu internetu, saj bodo podžgali cenzuro po vsem svetu," je bilo prav tako slišati v svetovni finančni prestolnici.
Protesti tam so sledili mrku spletne enciklopedije Wikipedia. Nestrinjanje s predlogom zakona so poleg omenjene na različne načine pokazale tudi številne druge spletne strani in za zdaj kaže, da so uspele. Podporo zakonu, ki bi med drugim od spletnih strani zahteval samocenzuro, ne glede na zmogljivost, je med drugim odreklo osem kongresnikov. Republikanec, ki je v predstavniškem domu predlagal svojo različico, še vztraja, čeprav izgublja sponzorje, demokratski predlagatelj v senatu se je medtem že sprijaznil z dejstvom, da bosta sledila vsaj preoblikovanje, če ne umik. Ob tem povejmo, da zdajšnjemu predlogu nasprotujejo tudi v Beli hiši.