Francoski redovniki mladim predstavljajo svoje poslanstvo
| 17.01.2012, 00:30
Francoska konferenca redovnikov in redovnic za leto 2012 pripravlja vrsto dogodkov, namenjenih mladim. Z različnimi srečanji, publikacijami in predavanji bodo predstavili raznolikost posvečenega življenja.
V sporočilu so zapisali, da izraz posvečeno življenje zaobjema vse tiste osebe, ki so pod različnimi oblikami vstopili v človeško in duhovno pustolovščino ter lastno življenje v celoti posvetili Kristusu in drugim. Kot poudarjajo, se ta izbira, ki jih je privedla v celibat, rodi iz močnega in globokega doživetja Božje ljubezni. Oblike in načini posvečenega življenja v skupnosti so različne in predstavljajo znamenja ustvarjalnosti Svetega Duha. Danes je v Franciji 40 tisoč redovnic in redovnikov, menihov v klavzuri, članov sekularnih ustanov in ostalih novih skupnosti. Napetost med individualizmom in skupnostjo se čuti tudi znotraj samostanov. Kot vse družbene ustanove, so tudi ustanove posvečenega življenja poklicane k preobrazbi. Ko nekje kakšna ustanova umre, se drugje rodi nova oblika skupnosti. V Franciji danes obstaja skoraj 400 ustanov in samostanov, v katerih živi 28.678 redovnic in 7.508 redovnikov. V klavzuri je 3.864 redovnikov in redovnic v 244 samostanih. 2000 oseb je vključenih v 34 ustanov sekularnega značaja.
Sodelovanje med Francosko škofovsko konferenco, Konferenco redovnikov in redovnic ter Škofovsko komisijo za posvečeno življenje je vsa leta tesno. Področje dialoga in skupnega dela med različnimi organi in ustanovami ima privilegirano mesto. Francoska konferenca redovnikov in redovnic vsako leto tudi sodeluje na plenarnem zasedanju škofov v Lurdu. Na zadnjem srečanju je bila poudarjena zdajšnja vitalnost posvečenega življenja v Franciji, ki je kljub opaznemu zmanjševanju števila redovnikov in redovnic vidna. Ta vitalnost se kaže v dejavnostih na različnih področjih, kot so sodelovanje med redovnimi skupnostmi in drugimi ustanovami, oblikovanje duhovnih družin, poslanstvo ostarelih redovnic in redovnikov, ki z molitvijo skrbijo za karizmo svojih skupnosti, vse pomembnejša vloga laikov, … Francija ima tudi več kot tisoč mladih redovnic in redovnikov, med katerimi so mnogi vključeni v pastoralno delo po škofijah, kar nedvomno predstavlja veliko znamenje upanja.