Slovenski šoli v Clevelandu
| 28.01.2012, 08:11 Matjaž Merljak
Slovenski sobotni šoli, ki gojita slovensko identiteto pri naši mladini, že obstojata od zgodnjih petdesetih let. Število učenk in učencev se seveda razlikuje, a se vedno obiskuje ta pouk tedensko od 60 do 70 mladih v šoli svetega Vida kakor pri Mariji Vnebovzeti.
V začetnih letih so bile težave z gradivom, ker iz domovine ni bilo mogoče dobiti primernega učnega materiala. Učiteljski zbor je bil namreč primoran sam pripraviti zvezke in podobno. Stvari so se spremenile, še posebno po osamosvojitvi Slovenije. Iz Slovenije se danes dobijo učbeniki, ki so ustrezni našim učiteljem in učencem, ki si želijo vsaj spoznati materin jezik, zgodovino in zemljepis Slovenije. Druge predmete se seveda naučijo v vsakdanjih angleških šolah.
Vse bolj pa postaja težje ohraniti materin jezik. Vzrokov za to je več in ponekod že starši ne obvladajo jezika, ker so že sami bili rojeni v novi domovini. Vseeno pa vztrajajo pri tem, da naraščaj vsaj delno pozna jezik in kod prihajajo njihovi stari starši.
Šolnino skušajo na več načinov držati na neki dosežni ravni. Vsako šolsko leto priredijo piknike v poletnih mesecih in v zimskih mesecih pa pripravijo dobrodelno kosilo, da na ta način zberejo potrebne finance. Tako kosilo je bilo v nedeljo prav župniji Marije Vnebovzete, kjer so ljudje dobro podprli to ustanovo z obiskom. Pri svetem Vidu bo pa tako kosilo drugi mesec.
Kot je znano, je svetoviška šola v najemu višji šoli sv. Martina. To zdaj povzroča neprilike zaradi najema dvorane za župnijske dejavnosti. Dvorana je namreč razumljivo velikokrat zasedena za šolske potrebe. Po zgledu Marije Vnebovzete, ki je pred leti zgradila svojo novo dvorano in njeni uspehi, je bilo v oznanilu župnije svetega Vida razbrati, da sta oba farna sveta, finančni in pastoralni, pričela o razpravi graditve nove dvorane ob cerkvi.
Farna sveta sta predstavila idejo, da župljani lahko situacijo premislijo in dajo svoje mišljenje graditi ali ne. Skušajo dognati resnično potrebo za novo dvorano, ceno in finančno stanje, sedanjo in bodočo vlogo župnije v naselju, uspehe župnije v zadnjem času kot znamenje za dobre stvari, ki jih bo župnija lahko dosegla v bodočnosti z novo dvorano. V tem tednu bo župnija zaprosila škofa za dovoljenje, da začne z uvodnim načrtovanjem. Vse mora pa odobriti clevelandski skof.
Ob 31. obletnici pravice do življenja so se člani društva Najsvetejšega Imena župnije Marije Vnebovzete pridružili avtobusu, ki ga je organizirala župnija sv. Janeza Boska. Ta avtobus je odpeljal 22. januarja zvečer in se vrnil naslednji dan ponoči. V petek 20. januarja je pa bilo zborovanje mladine v centru mesta. Nasi mladi do 24. let starosti so bili vabljeni, da izrazijo svojo skrb na vprašanje življenja, ki prizadene vrednote in obstanek človeškega življenja. Po zborovanju so postregli s piškoti in kavo.
V tednu, od 18. do 25. januarja na praznik svetega Pavla, smo molili za zedinjenje Kristjanov, da bi divizije v Kristusovem imenu ozdravili in bili resnični v naši veri in služili Njemu po Njegovih željah.
Slovenski narodni dom na St. Clair Aveniji, ki je istočasno največji v tej deželi, je v soboto zaživel v dobri volji, okusni večerji in pristni slovenski zabavi.
Slovenska pristava je organizirala svojo takozvano Pristavsko noč. Pristava je namreč lansko leto že praznovala svojo 50. letnico obstoja. Veliko je bilo napredka na tem letovišču v zadnjih desetletjih, posebno v zadnjih štirih letih. Napredke Pristave sta clevelandski javnosti predstavili Liza Zalik in Metka Zalar, ko sta gostovali med Slovensko uro preteklo soboto. Slovenska pristava lepo napreduje z novo dvorano in bazenom ter število drugih napredkov. Zalarjeva je povedala, da ima Pristava čez 800 registriranih članov, kar pomeni da ima skoraj 3.000 članov, če upoštevamo njihove družine. Več o Pristavki noči pa prihodnjič.