Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Obisk zdravilišč večji za štiri odstotke

Slovenija | 25.01.2012, 12:00 Petra Stopar

Petnajst slovenskih naravnih zdravilišč je v letu 2011 obiskalo več kot pol milijona turistov. Število prenočitev in gostov – največ jih pride iz Avstrije in Italije – se je povečalo za štiri odstotke. V občinah, ki imajo zdravilišča, naj bi lani ustvarili 32 odstotkov vseh turističnih prenočitev v Sloveniji.

Naravna zdravilišča že 20 let ohranjajo vodilni položaj v slovenskem turizmu z največ ustvarjenimi prenočitvami, ki so se v tem obdobju 100-odstotno povečale, je na torkovi novinarski konferenci dejala direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak. Direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer pa je spregovoril o konkretnih skupnih številkah domačih in tujih turistov: „Po podatkih, ki jih imamo zbrane za vseh 12 mesecev, smo zabeležili 680.910 gostov, kar je porast za 4 odstotke v primerjavi z letom 2010, in prvič presegli mejo 2.865.130 prenočitev in tudi tu smo zabeležili štiriodstoten porast.“

Altbauer je ocenil, da je slovenski turizem v dobri kondiciji, še posebej v primerjavi s preostalimi sektorji slovenskega gospodarstva. Po njegovem mnenju je razveseljivo predvsem dejstvo, da se ne glede na gospodarske razmere v Sloveniji povečuje tudi delež slovenskih gostov. „Vemo, v kakšnem duhu, stanju ali gospodarstvu smo se nahajali v letu 2011, vendar tudi domači gostje so za dva odstotka več obiskali slovenska naravna zdravilišča in zabeležen je bil odstotek več prenočitev,“ je pojasnil. Razmerje med domačimi in tujimi gosti se tako vse bolj približuje polovici, čeprav s 56 odstotki še vedno vodimo Slovenci.

Pri tujih gostih po besedah direktorja skupnost zdravilišč izstopajo Rusi, saj jih kar polovica tistih, ki pridejo na obisk v Slovenijo odide v zdravilišča, tam pa povprečno ostanejo deset dni. „Kar se Rusov tiče, so to predvsem 'shopping' ture.“ Dejstvo pa je, da v ponudbah čedalje bolj najdemo stik z naravo: „Pohodne poti in bivanje v zdraviliščih – koriščenje zdraviliške infrastrukture za prenočitev in tudi za razvajanje ali regeneracijo, čez dan pa so ti gostje na pohodnih turah,“ je še dejal Altbauer.

Približno 12 odstotkov gostov se v 'toplice' odpravi na zdraviliško zdravljenje ali terapijo, prav to področje pa bo v prihodnjem letu z odprtjem evropskega trga za mobilnost bolnikov poseben izziv, je za konec poudaril predsednik skupščine Skupnosti zdravilišč Jože Duh.

Slovenija, Svet, Sociala
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...