Cerkev po svetu v letu 2011
Cerkev po svetu | 30.12.2011, 15:01 Marta Jerebič
V Cerkvi po svetu so tudi letos najbolj odmevali papeževi mednarodni obiski (Hrvaška, Madrid, Nemčija, Benin). Poleg tega pa sta najbolj odmevali še beatifikacije Janeza Pavla II. in svetovni dan molitve za mir v Assisiju.
Papeževi mednarodni obiski
Papež Benedikt XVI. je opravil 4 mednarodne obiske: na Hrvaško, v Madrid za svetovni dan mladih, v Nemčijo in v Benin.
Hrvaška
Sveti oče se je v Zagrebu ob srečanju hrvaških katoliških družin mudil 4. in 5. junija. Družine je pozval, naj bodo pogumne in naj ne popustijo miselnosti sekularizacije, ki izvenzakonsko sobivanje predlaga celo kot nadomestek za zakonsko življenje.
Madrid - SDM
Tudi tokratni svetovni dan mladih, ki je v Madridu potekal od 16. do 21. avgusta, je bilo pravo doživetje vere za skoraj 2 milijona mladih, generacije Benedikta XVI., ki se srečuje z drugačnimi problemi kot generacija Janeza Pavla II. Sveti oče je mlade pozval, naj se ne sramujejo Gospoda, naj se ne bojijo sveta, niti prihodnosti, niti svoje šibkosti. Naj tudi drugim posredujejo veselje nad vero. „Svet potrebuje pričevanja vaše vere, nedvomno potrebuje Boga," je dejal papež.
Nemčija
Zgodovinski je bil tudi papežev septembrski obisk v Nemčiji, v Berlinu, Erfurtu in Freiburgu. Med dogodki je bil najbolj pričakovan govor v nemškem zveznem parlamentu, pa tudi srečanje z evangeličani v avguštinskem samostanu v Erfurtu, kjer je živel Martin Luter. Vodja slovenske katoliške misije v Stuttgartu, dr. Zvone Štrubelj je v poročilu za naš radio med drugim zapisal:
„Na prvo mesto je Benedikt XVI postavil vprašanje Boga, saj je s tem vprašanjem nagovarjal večino ljudi v Nemčiji. Ob njegovem obisku torej ni bil le pomp, bilo je veliko molitve, meditacij, razmišljanja in iskanja. Njegovi nagovori so marsikomu segli v srce. S tem je nagovorjal tudi vse, ki Boga iščejo izven Cerkve in mimo krščanstva. Če po treh mesecih statistike dajejo papeževemu obisku v Nemčiji več plusov kot minusov, če je medijska javnost njegovo turnejo po Nemčiji pozorno spremljala in jo kar dobro ocenjevala, pa bodo sadovi njegovega apostolskega potovanja zapisani v drugačno kroniko, v kroniko božjega kraljestva. Tja, na široko njivo človeških src, so padala dobra semena, ki jih je bistri in dobrohotni starček v osebi Benedikta XVI sejal od Berlina, Erfurta in Freiburga. Rastla pa bodo v senci Kristusovega križa in ob svetlobi Vstalega. Križ in vstajenje sta pravi biblični besedi! Prepričan sem, da bo veliko zasejanih semen zraslo na obširni njivi božjega kraljestva. Potem bo res, kar je Benedikt XVI oznanjal: Tam, kjer je Bog, je tudi prihodnost!“
Benin
Ostaja nam še zadnje letošnje mednarodno potovanje Benedikta XVI., in sicer v afriški Benin, kjer se je mudil od 18. do 20. novembra.
„Afrika je celina upanja. Ne vzemite upanja svojim ljudstvom! Bodite pogumni!“ je nekaj glavnih sporočil, ki jih je sveti oče zapustil Afriki, v središču vseh pa je beseda upanje. Ta ostaja tudi v središču posinodalne apostolske spodbude, ki jo je sveti oče izročil afriškim škofom in se osredotoča predvsem na spravo, pravičnost in mir na afriški celini. Eden osrednjih dogodkov papeževega obiska je bil nagovor politikom in predstavnikom glavnih religij. Prav te je Benedikt XVI. pozval, naj ne vzamejo upanja svojim ljudstvom. Obsodil je tudi medversko nasilje, ki je po več afriških državah precej pogosto.
Oglej
Ob papeževih potovanjih pa ne moremo mimo obiska v naši neposredni bližini, v Ogleju, kamor je prišel, da bi vernike utrdil v veri. Sveti oče je nagovor navezal na zgodovino Ogleja in krščanstva v njem ter vernike pozval, naj živijo krščanstvo tako, da bodo prihodnji narodi na ozemlju nekdanjega oglejskega patriarhata živeli v plodnem in dolgotrajnem miru.
Beatifikacija Janeza Pavla II.Preglejmo še nekaj drugih pomembnejših dogodkov, ki so odmevali v Cerkvi po svetu. Najprej ne moremo mimo beatifikacije Janeza Pavla II. 1. maja. Razglasitev za blaženega je omogočil čudež na njegovo priprošnjo. Gre za nenadno in nerazložljivo ozdravljenje francoske redovnice Marie Simon-Pierre, ki je bolehala za Parkinsonovo boleznijo. Benedikt XVI. je odlok o priznanju čudeža podpisal 14. januarja.
slovesnosti beatifikacije se je udeležilo 87 državniških delegacij, med njimi 16 predsednikov držav ter 5 predstavnikov kraljevih družin. Slovenijo sta zastopala predsednik škofovske konference Anton Stres in zunanji minister Samuel Žbogar.
Benedikt XVI. je v pridigi spregovoril o tem, kako je Janez Pavel II. odprl družbo, kulturo, politične in ekonomske sisteme Kristusu ter vodil Božje ljudstvo čez prag tretjega tisočletja.
Njegov god tudi v Sloveniji obhajamo 22. oktobra, na dan slovesne maše ob začetku njegovega papeževanja.
Molitev za mir v Assisiju
V Cerkvi po svetu so odmevali tudi napadi na kristjane, zlasti v Pakistanu, kjer so ubili katoliškega ministra za verske manjšine, potem je tu še Indija in druge azijske države. Sicer pa so bili napadi povezani predvsem z arabsko pomladjo v severnoafriških državah. Začelo se je že v noči na novo leto, ko je v samomorilskem napadu na koptsko cerkev v Aleksandriji umrlo 23 ljudi. Temu so skozi celo leto sledili nemiri, zlasti pa sedaj ko se zmaga na parlamentarnih volitvah obeta islamistom. Volitve potekajo v treh fazah, zadnja je predvidena konec januarja, in sicer v bolj konservativnih in podeželskih okrožjih. Ob nasmihajoči se zmagi pravzaprav skrajnih islamskih skupin se krščanski kopti, ki predstavljajo približno 10% od 80-milijonskega prebivalstva v Egiptu, upravičeno bojijo za svoj obstoj. Patriarh koptske katoliške Cerkve v Aleksandriji, kardinal Antonios Naguib meni, da bodo v prihodnje številni kristjani zapustili Egipt. Vendar pa ostaja optimističen. "Kristjanom se v trenutno ni treba bati preganjanja. Če pa bo prišlo do tega, bomo to sprejeli. Bog nam bo stal ob strani v moči molitve," je poudaril. Povedal je, da je prav tako zelo pomembno, da se kristjani ne izolirajo in da sodelujejo v političnem življenju, zanaša se tudi na solidarnost tujine.
Prav ta solidarnost prihaja tudi z molitvijo. Ena takih priložnosti, kjer so se združili predstavniki različnih ver, je bila 25. obletnica dneva molitve za mir, ki je 27. oktobra 1986 potekal v Assisiju na željo Janeza Pavla II. Tokratno srečanje je sklical Benedikt XVI., ki se je tudi osebno pridružil več kot 300 predstavnikom različnih svetovnih religij in verskih verskih skupnosti, ki so molili za mir.