Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 18. - 25. 12. 2011
Cerkev po svetu | 25.12.2011, 07:00 Marta Jerebič
Vatikan o Vaclavu Havlu. Božična poslanica za pomorščake in njihove družine. Iz Iraka se je v zadnjih 9 letih izselilo več kristjanov kot v vseh 200 letih skupaj. Praznovanje božiča a azijskih in arabskih državah v znamenju strahu pred napadi na kristjane. Jaslice rimskih smetarjev praznujejo 40 let.
Papež obiskal rimski zapor Rebbibia
Papež Benedikt XVI. je prejšnjo nedeljo obiskal rimski zapor Rebibbia, kjer se je srečal s približno tristo zaporniki, tamkajšnjim osebjem, pastoralnimi delavci in delegacijo italijanskega ministrstva za pravosodje. Zavzel se je za pravičen zaporniški sistem, ki temelji na dveh pomembnih načelih. Po eni strani mora varovati družbo pred morebitnim ogrožanjem, po drugi strani pa naj bi omogočil tistemu, ki je pogrešil, vključevanje v družbo in to na način, da ne potepta človeškega dostojanstva ter ne izključuje iz družbenega življenja. Pri tem je sveti oče mislil na prenapolnjenost zaporov, zaradi česar sta ti dve načeli v nevarnosti. Homilijo je sklenil z mislijo na božične praznike in zapornikom zaželel, naj Gospodovo rojstvo v njihovem srcu znova prižge upanje in ljubezen.
Vatikan o Vaclavu Havlu
Tudi Vatikan se je poklonil pokojnemu češkemu pisatelju in politiku Vaclavu Havlu. Bil je neke vrste 'čudež', je za tiskovno agencijo Imedia dejal vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi. Ob tem je spomnil, kako je Havel le 6 mesecev po izpustitvi iz zapora aprila 1990 uradno pozdravil papeža ob obisku v Pragi. Dodal je še, da je bilo srečanje Benedikta XVI. s Havlom ob njegovem potovanju na Češko leta 2009 ganljivo.
Papež Benedikt XVI. pa je v telegramu spomnil na Havlov pogum pri obrambi človekovih pravic v času, ko so bile te na Češkem sistematično zanikane. Poklonil se je tudi njegovemu vizionarskemu vodenju, ko je po padcu komunizma oblikoval demokratično vlado ter se Bogu zahvalil za svobodo, ki jo sedaj uživa češki narod.
Božična poslanica za pomorščake in njihove družine
Papeški svet za migrante in potujoče je letos objavil posebno božično poslanico za ljudi, ki so za preživetje in blagostanje odvisni od morja. Pod omenjeni papeški svet namreč spada tudi pastoralno delo za pravice in dostojanstvo pomorščakov in njihovih družin. Predsednik te vatikanske ustanove v poslanici piše, da skrivnost učlovečenja prinaša sporočilo o vesoljni ljubezni, za katero so tudi mornarji povabljeni, da jo širijo v vedno bolj mednarodnem, večkulturnem in večverskem pomorskem svetu. Omenil je tudi probleme, s katerimi se mornarji srečujejo pri svojem delu, od zapuščenost v tujih lukah, ločitvi od družine do vedno bolj grozeče nevarnosti piratstva.
Exodus kristjanov iz Iraka
Iz Iraka se je v zadnjih 9 letih izselilo več kristjanov kot v vseh 200 letih skupaj, opozarja kaldejski pomožni škof v Bagdadu Šlemon Warduni. Danes, 9 let po posredovanju ameriške vojske v Iraku živi le še pol milijona kristjanov. Ob umiku ameriških čet je škof razočaran, ker niso izpolnili svoje naloge, da vzpostavijo mir. Po mednarodnem pravu mora okupatorska vojska v vsakem narodu skrbeti za mir. To se v Iraku ni zgodilo, je še dejal msgr. Warduni.
Napadi na kristjane v Indiji
V Indiji znova beležijo nove napade na krščanske skupnosti. Do zadnjega primera je prišlo v zvezni državi Orissa, za nasiljem pa najverjetneje stojijo hindujski skrajneži. Škof v Vasaiju, Felix Anthony Machado, je v pogovoru za Radio Vatikan povedal, da je bil adventni čas natančno izbran za takšne napade, saj skrajneži za vsako ceno želijo preprečiti poslanstvo Cerkve pred božičnimi prazniki. Vendar pa se po njegovih besedah ne bodo pustili prestrašiti, ampak nasilje le vedno znova okrepi njihovo poslanstvo. Upa, da se bodo tudi skrajneži iz tega kaj naučili.
Pričakovanje božiča v strahu
Medtem ko smo se pri nas lahko v relativno mirnem ozračju pripravljali na božič, pa so ga predvsem v azijskih in arabskih državah pričakovali v strahu. V indijski zvezni državi Orissa se bojijo novega vala nasilja nad kristjani. V Egiptu božič praznujejo v znamenju novoletnega pokola kristjanov pred enim letom. V Iraku so zaradi varnostnih razlogov polnočne maše pripravili že včeraj dopoldne. Nenavadna novica prihaja tudi iz Malezije. Od dveh cerkva v Klangu blizu Kuala Lumpurja je policija zahtevala imena in naslove ljudi, ki pojejo božične pesmi ter izjavila, da vlada zahteva dovoljenje za vse, ki želijo prepevati božične pesmi doma ali v cerkvi. Tamkajšnji kristjani so to zahtevo zavrnili. Predsednik malezijske škofovske konference škof je za vatikansko agencijo Fides dejal, da bo dežela kmalu policijska država, če bodo oblasti še naprej imele takšne birokratske zahteve. Urednik škofijskega lista Herald duhovnik Andrew Lawrence je to dejanje policije imenoval strogo razlago sedanjih prepisov o bogočastju in svobodi vere v državi. Pripomnil pa je, da so predstavniki vlade po protestu tamkajšnjih katoličanov zanikali, da so takšne odobritve sploh potrebne.
Vsekakor pa tudi zaradi samega sporočila božiča v vseh teh in drugih državah ohranjajo upanje. Škofje v Alžiriji si želijo božič, ki bo prinesel več odprtosti za medverski dialog, v Libiji si želijo sprave. V najmlajši državi Južnem Sudanu upajo na mir in veselje. Spodbudne novice prihajajo tudi iz italijanske Aquile, kjer bodo 116 cerkva, ki so bile leta 2009 prizadete v potresu, prav za praznik znova odprli.
Pevske vaje za božične pesmi v Vietnamu
Po vseh župnijah na severu Vietnama pa so v letošnjem adventnem času pripravili pevske vaje za božične pesmi. Tamkajšnji škof je za agencijo AsiaNews povedal, da je ta pobuda zelo pomembna, saj je božič sijajna priložnost, da ljudje spoznajo Jezusa, zlasti tisti, ki Boga ne poznajo. Pokrajina Bac Ninh je zelo revna, bogata pa po solidarnosti in prijateljstvu med katoličani in ljudmi drugih verstev ali brez vere. Na sveti večer več tisoč katoličanov in nekatoličanov v cerkve pride poslušat glasbo in gledat igre. V adventu so mladi prostovoljci pobirali tudi odpadke in neuporabljene materiale ter tako prispevali za dobrodelne organizacije, ki pomagajo sirotam in otrokom, ki živijo v težavah. V pričakovanju božiča je škofija pripravila tudi nabirko za pomoč ljudem v stiski.
Korejski otroci papežu podarili pisma in risbe
Sredine papeževe splošne avdience so se med drugim udeležili tudi trije korejski katoliški otroci. Svetemu očetu so podarili zvezek, ki vsebuje 33 pisem in risb njihovih vrstnikov. Gre za zmagovalce natečaja, ki ga je ob 60. obletnici duhovniškega posvečenja papeža Benedikta XVI. organiziralo veleposlaništvo Republike Koreje pri Svetem sedežu v sodelovanju s korejskim katoliškim časopisom. S tem so se papežu želeli zahvaliti za njegovo neutrudno služenju človeštvu in naklonjenost, ki jo izkazuje korejskemu ljudstvu. Vsi trije otroci so sinoči sodelovali tudi pri polnočnici, ki jo je papež daroval vodil v vatikanski baziliki.
Jaslice rimskih smetarjev praznujejo 40 let
Ene najbolj obiskanih jaslic v Rimu so tudi jaslice rimske komunalne službe. T. i. jaslice smetarjev, ki se nahajajo le nekaj metrov stran od Vatikana, je leta 1972 zasnoval Giuseppe Ianni, ki je takrat opravljal delo komunalnega delavca. Letos te jaslice praznujejo 40. ponovitev. V tem času si jih je ogledalo več kot 2 in pol milijona ljudi – med drugim tudi trije papeži. Pavel VI. si jih je ogledal leta 1974, Janez Pavel II. v času svojega papeževanja kar 24-krat, dvakrat pa papež Benedikt XVI. Ogledala si jih je tudi Mati Terezija.