Kakšna bo prihodnost kristjanov v Severni Koreji?
Cerkev po svetu | 20.12.2011, 09:29 Marta Jerebič
Ob smrti severnokorejskega voditelja Kima Džonga Ila se postavlja vprašanje, kakšna je prihodnost tamkajšnjih kristjanov. Severna Koreja je namreč med deželami na svetu, ki najbolj preganjajo kristjane oziroma prva na seznamu mednarodne organizacije Open Doors.
Voditelj organizacije Markus Rohde meni, da pod novim voditeljem kratkoročno izboljšanje položaja ni verjetno. Za nemški program Radia Vatikan je povedal:
„Naslednik Kim Džong Un je namreč že pred nekaj leti dejavno sodeloval na področju preganjanja kristjanov. Sicer se samoumevno postavlja vprašanje, ali je bilo to na očetov pritisk ali ima zdaj po njegovi smrti drugačne načrte. To se bo šele pokazalo.“
S sodelovanjem Kima Džonga Una se je okrepilo preiskovanje hiš, vohuni pa so posebej usposobljeni za to, da se infiltrirajo v verske skupine, pravi Rohde. Organizacija Open doors ocenjuje, da je v Severni Koreji po delovnih taboriščih zaprtih med 50.000 in 70.000 kristjanov, ki jih brutalno mučijo. Takšnih taborišč je več kakor 30.
„Imajo tudi tajno policijo, ki je dejavna po vsej državi in se je usposobila za preučevanje verske prakse krščanstva, da prepozna kristjane, na primer ob božiču ali veliki noči, ko se sestajajo v majhnih skupinah. Položaj kristjanov je zelo dramatičen, saj pri tem država upošteva kazenska soodgovornost družine: ko so kristjana zalotili s Svetim pismom, so vso družino spravili v delovno taborišče.“
Po navedbah Združenih narodov kljub neznanskemu tveganju vedno več ljudi beži iz Severne Koreje. Tajska je ena redkih držav na območju, ki sprejema severnokorejske begunce brez pridržkov. Popolnoma drugače pa deluje kitajska komunistična partija. Po dogovoru med Pekingom in Pjongjangom iz leta 1968 Kitajska begunce iz Severne Koreje vrača. Tam jih čakajo dolgoletne zaporne kazni, prisilno delo, mučenje ali celo smrtna kazen. Kljub poročilom o grozotah in težavam pa se režimu še ni posrečilo iz Severne Koreje pregnati ali izkoreniniti krščanske skupnosti, pravi Rohde. Ravno nasprotno: Kljub temu, in to je dobra vest, krščanska skupnost v Severni Koreji raste. Po njihovih podatkih naj bi jih bilo okoli 400.000.