Eden od vojaških dogodkov v S. Koreji
Ferfila: Severna Koreja ostaja neznanka
| 19.12.2011, 12:33
V Severni Koreji so razglasili 17-dnevno žalovanje. Voditelja Kim Džong Ila je namreč v 69. letu starosti izdalo srce. Umrl je v soboto na vlaku med obiskom območja zunaj Pjongjanga. Pogreb bo 28. decembra v prestolnici. Mednarodna skupnost se je na informacijo o njegovi smrti odzvala zelo previdno.
Razmere pri severnih sosedih posebej pozorno spremljajo v Južni Koreji. Tam je vojska povišala stopnjo pripravljenosti. Južnokorejski predsednik Li Mjung Bak je sklical tudi izredno sejo vlade, hkrati pa je ljudi pozval k umirjenosti. Poseben varnostni sestanek je sklicala tudi japonska vlada, tamkajšnji premier Jošihiko Noda je svojim ministrom naročil, naj se pripravijo na kakršne koli nepredvidljive okoliščine. Tako z Južno Korejo kot Japonsko so v tesnih stikih ZDA. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je povedal, da pozorno spremljajo razmere na tem koncu sveta. Iz Kitajske, najtesnejše zaveznice Pjongjanga, so medtem sporočili, da so pretreseni sprejeli novico o smrti Kim Džong Ila, a prepričani so, da bosta državi še naprej dobro sodelovali.
Kim Džong Ila, ki je Severno Korejo vodil vse od smrti očeta, ustanovitelja države, Kim Il Sunga leta 1994, bo najverjetneje nasledil sin Kim Džong Un. Za naslednika so ga določili pred dobrim letom dni. "Gre za azijski tip državnosti. Podobne procese opažamo tudi na Kitajskem, ko se prav tako načrtuje menjava dveh osrednjih figur na političnem in vojaškem vrhu. Nekaj podobnega se je v Severni Koreji že zgodilo. Mislim, da ni na vidiku nekih premikov," je za naš radio pojasnil profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Po njegovem bi lahko prišlo do premika v pogajanjih o severnokorejskem jedrskem programu, a le "če se bodo stvari umirile in ga bo verjetno Severna Koreja opustila v zameno za gospodarsko pomoč". Drugače pa država po mnenju Ferfile ostaja neznanka tudi po zamenjavi vodstva.