Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 12. do 16. 12. 2011

Cerkev po svetu | 18.12.2011, 07:00 Marta Jerebič

Armenski predsednik in veliki rabin judovskih skupnosti v Veliki Britaniji pri papežu. Svetovni dan mladih v Riu de Jeneiru bo od 23. do 28. julija 2013. Ruska pravoslavna Cerkev ob protestih proti Putinu poziva k dialogu. Mednarodna Karitas je razočarana nad izidom podnebne konference v Durbanu

Armenski predsednik pri papežu

Papež Benedikt XVI. je v ponedeljek v avdienco sprejel predsednika Republike Armenije Serzha Sargsyana. Vatikan je v sporočilu za javnost zapisal, da sta obe strani zadovoljni z dobrimi medsebojnimi odnosi. V pogovorih so si tudi izmenjali mnenja o vlogi, ki ju imata armenska apostolska Cerkev ter katoliška Cerkev v armenski družbi ter o njunem prispevku za skupno dobro. Poudarili so še pomen krščanske dediščine za armensko državo ter prizadevanja pri vzgoji novih rodov za temeljne vrednote.

Ali je Evropa izgubila svojo dušo?

Sveti oče je v ponedeljek sprejel tudi lorda Jonathana Sacksa, velikega rabina judovskih skupnosti v Združenem kraljestvu, ki je nato v Rimu sodeloval na konferenci, na kateri so udeleženci razpravljali o tem, ali je Evropa izgubila svojo dušo. Simpozij je vodil kardinal Kurt Koch, ki je med drugim tudi na čelu papeške komisije za odnose z Judi. Sacks je v pogovoru za Radio Vatikan povedal, da vera v današnjem svetu nima nobene oblasti, ima pa velik vpliv, ki ga ne bi smeli podcenjevati. Verski voditelji nimajo iste vloge kot politiki, ampak morajo ljudem govoriti o smislu življenja in vrednotah.

Srečanje vatikanskega in brazilskega organizacijskega odbora za svetovni dan mladih

Svetovni dan mladih v Riu de Jeneiru bo od 23. do 28. julija 2013. Datum sta določila Papeški svet za laike, ki je na vatikanski strani odgovoren za organizacijo tega dogodka, in krajevni organizacijski odbor iz Brazilije. V minulih dneh sta se namreč obe skupini srečali v Rimu. Zato bodo morda kmalu znane že kakšne podrobnosti srečanja, napovedujejo pa tudi skorajšnjo objavo logotipa.

Beseda nekaterih krščanskih Cerkva pri spreminjanju turške ustave

V Turčiji bodo spreminjali ustavo. K temu procesu bodo povabili tudi nekatere krščanske Cerkve oziroma skupnosti v državi. Po poročanju turškega tiska, se je parlamentarni odbor za pripravo ustave odločil, da bo na ustrezna posvetovanja povabil patriarhe grkopravoslavne, armenske apostolske in sirskopravoslavne Cerkve. Ti skupaj predstavljajo 80 do 90 odstotkov kristjanov v državi. Spomnimo pa, da katoliška Cerkev latinskega obreda in protestantske skupnosti v Turčiji še vedno nimajo uradnega zakonitega položaja.

Ekumenske pobude v Nemčiji

Ekumensko prizadevanje v Nemčiji se po septembrskem papeževem obisku še poglablja. Že v minulih letih je na tem področju prišlo do pomembnejših dogodkov. Organizirali so ekumenske dneve: leta 2003 v Berlinu, leta 2010 pa v Münchnu. Predstavniki katoličanov in evangeličanov so se sedaj odločili, da bodo 3. ekumenski dan pripravili leta 2019, medtem ko bodo leta 2017, ko bodo obeležili 500. obletnico reformacije, skupaj pripravili veliko ekumensko prireditev.

Ruska pravoslavna Cerkev ob protestih proti Putinu poziva k dialogu

Potem ko je v Rusiji prejšnji konec tedna na desettisoče ljudi mirno demonstriralo proti premierju Vladimirju Putinu, kar je bila ena največjih manifestacij po koncu Sovjetske zveze, je Ruska pravoslavna Cerkev pozvala k dialogu. Revoluciji iz leta 1917 ali 1991 se nikakor ne smeta ponoviti, je za tiskovno agencijo Interfax dejal odgovorni za odnose z javnostjo pri moskovskem pravoslavnem patriarhatu nadduhovnik Vsevolod Čaplin. Po njegovih besedah je vseeno, kako različna so politična stališča; danes je najbolj pomembno ohranjati mir. Čaplin poudarja, da so protesti doslej mirni, kar je dobro izhodišče za narodni dialog.

Organizacija Pomoč Cerkvi v stiski odslej papeška ustanova

Papež Benedikt XVI. je mednarodno katoliško dobrodelno organizacijo Pomoč Cerkvi v stiski povzdignil v papeško ustanovo. Sedež novo vzpostavljene ustanove je v Vatikanu, mednarodni urad pa je v Königsteinu v Nemčiji. Prefekt kongregacije za duhovnike kardinal Mauro Piacenza je bil imenovan za predsednika ustanove. Združenje je bilo ustanovljeno leta 1947, ko je duhovnik Werenfried van Straaten na pobudo papeža Pija XII. začel ozaveščati Belgijce, naj pomagajo 16 milijonom razseljenih Nemcev, 6 milijonov med njimi je bilo katoličanov, ki so zbežali iz nastajajoče Vzhodne Nemčije. Program pomoči so v naslednjih letih razširili na Latinsko Ameriko, Azijo in Afriko, v 90-ih letih prejšnjega stoletja pa tudi na področje ekumenizma. Danes ima organizacija 17 narodnih tajništev po Evropi, Severni Ameriki, Južni Ameriki in Avstraliji.

Mednarodna Karitas o podnebni konferenci

Mednarodna Karitas je razočarana nad izidom podnebne konference v Durbanu. Poudarja, da so se udeleženci srečanja sporazumeli le glede najmanjšega skupnega imenovalca. Napredek na posameznem področju ni bil dovolj za preprečevanje katastrofe zaradi suše, ki je milijone pognala v beg zaradi lakote. Posledica konference je svet katastrofalnega naraščanja temperature, še meni predstavnica mednarodne Karitas, Martina Liebsch.

Napetosti med Cerkvijo in državo v Zimbabveju

V Zimbabveju po poročanju francoskega katoliškega dnevnika La Croix naraščajo napetosti med vladno stranko predsednika Roberta Mugabeja in Cerkvijo. V preteklih mesecih je bilo začasno zaprtih več duhovnikov. Odkar se je Cerkev pred slabim letom dni do Mugabejeve politike izrazila kritično, v državi vlada množična ustrahovalna gonja proti njej. Če jo duhovnik v pridigi kritizira, ga policija pokliče na zagovor. Eden od cerkvenih predstavnikov je za časnik povedal, da Cerkev skuša z vzgojo in z delom za spravo prispevati k temu, da bi bile za prihodnje leto načrtovane volitve svobodne in poštene.

Bo papež obiskal CERN?

Direktor Evropske organizacije za jedrsko raziskovanje CERN je papeža povabil v njihov glavni laboratorij v Švici. Fizik Rolf Heuer je direktor organizacije dve leti. Odnosi med organizacijo in Vatikanom so po njegovih besedah zelo dobri. V začetku leta 2012 pričakujejo, da bo skupina kardinalov obiskala njihove objekte, v katerih hranijo sloviti veliki hadronski trkalnik. LHC, kakor ga splošno imenujejo, je podzemni instrument, ki ga uporabljajo fiziki za preučevanje najmanjših znanih delcev v vesolju. Heuer se je nedavno udeležil srečanja na papeški akademiji znanosti. Upa, da bo papež sprejel njegovo povabilo.

Digitalizacijski podvigi v vatikanski knjižnici

Vatikanska knjižnica je ena največjih na svetu, postaja pa tudi ena najsodobnejših. Knjižnica opravlja velikanski skok na splet. Z uporabo tehnologije NASA namerava skenirati 80 tisoč rokopisov. Med izbranimi je tudi Bodmerjev papirus. Gre za prvi znani prepis evangelija. Ker je večina rokopisov zelo občutljivih, jih je mogoče odpreti le deloma, da se ne bi poškodovali. Digitalizacija dokumentov bo stala približno 45 milijard evrov. Podpora je prišla z univerze v Heidelbergu v Nemčiji in iz fundacije Enzo Hruby v Italiji, ki je financirala varnostni sistem stavbe. Z vatikansko knjižnico so stik vzpostavile tudi nekatere univerze, ki se zanimajo za projekt. V zameno za nekatere druge storitve so se ponudile, da bodo pokrile del stroškov digitalizacije. Prvi rokopis v digitalni obliki bo na voljo v manj kot letu dni. Tako bodo te dragocene dokumente lahko videli po vsem svetu.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...