Židan: „Imamo kupca, ki je brez denarja!“
| 20.12.2011, 08:46
Tako je včeraj, na 26. posvetu javne kmetijske svetovalne službe v Novem mestu, hitenje s prodajo Mercatorja komentiral minister za kmetijstvo mag. Dejan Židan. Proti prodaji so skoraj istočasno pred sedežem Nove Ljubljanske banke mirno protestirali pridelovalci zelenjave, ki večino svoje prodaje ustvarijo z Mercatorjem, in imajo z njim sklenjene pogodbe. Danes se protesti nadaljujejo.
Sindikat delavcev trgovine Slovenije in Konfederacija sindikatov 90 bosta namreč pred poslopjem vlade v Ljubljani pripravila protestni shod proti prodaji večinskega deleža Mercatorja hrvaškemu Agrokorju. Vlado želijo na ta način opozoriti na morebitno ogroženost delovnih mest in državo pozivajo, naj prevzame aktivno upravljalsko vlogo v Mercatorju.
Že včeraj zbrani kmetje so vodstvu banke predali protestno pismo, s katerim opozarjajo, naj se poskuša najti drugo rešitev, ki ne bo ogrozila slovenske pridelave. Prepričani so namreč, da novi lastnik največjega slovenskega trgovca ne bo več kupoval njihovih pridelkov, kar da bi pomenilo konec njihove pridelave. Ivan Bučar je prepričan, da je prodaja netransparentna in nepotrebna. „ Mi mislimo, da je v tem trenutku, ko je neko brezvladje v državi, tako hitenje s prodajo nerazumno,“ je prepričan Bučar, sicer predsednik GIZ Slovenska zelenjava.
Minister za kmetijstvo mag. Dejan Židan je svoje besede o kupcu brez denarja razvijal naprej: „Če je prodajalcem vseeno, da je kupec brez denarja, zakaj pod istimi pogoji Mercatorja kmetu ne prodajo. Zakaj morajo nekomu iz sosednje države prodajati, če lahko brez denarja prodajo tudi slovenskemu kmetu?“
NLB je v večinski lasti države, država pa prodaji nasprotuje. Po Židanovem mnenju je to paradoks brez primere. Generalni sekretar NLB Samo Nučič, ki je prevzel pismo protestnikov, pa poudarja, da je odprodaja kapitalskih deležev, ki niso lastni sami banki, pač del njene strategije. Nučič je včeraj proteste različnih skupin proti prodaji večinskega deleža Mercatorja označil kot "malo čuden način pritiska na banko".
Da ima hitenje s prodajo svoje razloge, pa je prepričan podpredsednik KGZS Branko Tomažič. „Vidimo, da ne gre za reševanje Ljubljanske banke, ampak za vse kaj drugega. mislim da bi se tukaj morala vključiti tudi protikorupcijska komisija, ali pa tudi policija, ker gre se, kdo bo pobral provizijo pri prodaji. To je mislim glavni cilj“, je še prepričan Tomažič.
Srečko Čater, predsednik sindikata kmetijstva in živilsko predelovalne industrije pa se obrača na vse državljane in opozarja, da vsi davkoplačevalci dajemo ogromna sredstva za sanacijo bank. Zato imamo po njegovem mnenju pravico, „od te države, od te oblasti zahtevati, da legitimno in legalno spelje prodajo in da vse tiste, ki bodo delali v nasprotju z interesi državljanov in davkoplačevalcev, kazensko preganjamo!“