Uhajanje ogljikovega monoksida lahko povzroči zastrupitev.
Pazljivo v kurilni sezoni, ogljikov monoksid je nevaren
| 12.12.2011, 20:00
Kurilna sezona je tu, z njo pa tudi večja nevarnost za zastrupitev z ogljikovim monoksidom. V Sloveniji vsako leto zaradi zastrupitve s tem nevidnim plinom umre več deset ljudi, opozarja Milan Brvar iz Centra za zastrupitve, ki meni, da bi lahko najbolj tragične primere preprečili z namestitvijo detektorja ogljikovega monoksida v stanovanja.
Z začetkom kurilne sezone velja ponoviti opozorilo o nevarnosti zastrupitve z ogljikovim monoksidom (CO), ki je še vedno najpogostejša smrtna zastrupitev tako v Sloveniji kot v razvitih industrijskih državah. Omenjeni plin nastaja pri nepopolnem gorenju kurilnega olja, plina, drv, premoga. V bivalnih prostorih lahko nivo CO naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Podobno se lahko zgodi pri nepravilno zgrajenem ali pokvarjenem dimniku ali ventilacijskem sistemu, poleg tega pa lahko prodre v stanovanje tudi iz kleti s pečjo, iz garaže s prižganim avtomobilskim motorjem ali skozi ventilacijo iz sosedovega stanovanja. Doc dr. Miran Brvar s Centra za zastrupitve Interne klinike UKC svari, da pred ogljikovim monoksidom ni nihče popolnoma varen, saj ga ne moremo zaznati s čutili. Prav zato se ga je oprijelo neslavno ime nevidni oziroma tihi morilec. To je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga.
V stanovanju raven ogljikovega monoksida naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja in vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov in plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Raven ogljikovega monoksida lahko naraste v stanovanju tudi pri nepravilno zgrajenem ali pokvarjenem dimniku ali ventilacijskem sistemu, poleg tega pa lahko prodre v stanovanje tudi iz kleti s pečjo ali iz garaže s prižganim avtomobilskim motorjem ter iz sosednjega stanovanja skozi ventilacijski sistem.
Znaki zastrupitve z ogljikovim monoksidom so podobni virozam
Na zastrupitev s CO redko pomislimo, saj so znaki pogosto podobni znakom nekaterih bolezni, zlasti znakom viroze. „Zastrupljenci imajo številne in neznačilne težave, zato blage zastrupitve z ogljikovim monoksidom pogosto spregledamo,“ pravi Brvar in dodaja, da na prisotnost ogljikovega monoksida v stanovanju največkrat pomislimo šele takrat, ko nekdo izgubi zavest.
„Pri otroku se lahko zastrupitev z ogljikovim monoksidom pokaže z glavobolom, zaspanostjo, zanašanjem pri hoji, neješčnostjo, bruhanjem,“ opiše znake Brvar, ki pravi, da je potrebno vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom vzeti zelo resno in se zavedati, da lahko povzročijo trajne okvare možganov z motenim spominom in mišljenjem. Blage zastrupitve lahko potekajo tudi daljši čas in se kažejo s poslabšanjem učnega uspeha otrok in težavami odraslih v službi, lahko pa tudi z različnimi duševnimi težavami.
V Sloveniji gre v 75 odstotkov primerov za nenamerne zastrupitve oziroma nesreče, v katerih najpogosteje umrejo otroci in mladostniki. Zadnji primer so v ljubljanskem kliničnem centru obravnavali ta teden, ko so k njim pripeljali štiričlansko družino, ki se je zastrupila zaradi ogrevanja stanovanja.
Na kakšen način se lahko zaščitimo pred nevidnim ogljikovim monoksidom?
„Najpomembneje je, da so kurilne naprave, dimniki, ventilacijski sistemi pravilno nameščeni, redno vzdrževani, kontrolirani. Če pride do določenih okvar, je pametno in varno, da imamo v bivalnem prostoru neko alarmno napravo, ki nas opozori, da se v stanovanju nabira CO. Tako lahko še pravočasno zapustimo stanovanje,“ je za Radio Ognjišče pojasnil dr. Brvar. Z namestitvijo alarmne naprave oziroma detektorjem ogljikovega monoksida v zraku bi po njegovem preprečili najbolj tragične smrti mladih, zato se mu zdi smiselno, da bi uvedli obvezno vgradnjo naprav v stanovanja, tako kot imajo to urejeno na primer v ZDA. Naprava stane nekaj deset evrov, dobi pa se jo v trgovinah s tehničnimi pripomočki. „Bodite pozorni na certifikat CE in da ustrezajo vsem evropskih standardom. Pomembno je tudi, da ima alarmna naprava dovolj glasen zvočni signal,“ je pojasnil dr. Brvar.
Ker pa večina nima detektorja, je potrebno ob sumu na prisotnost CO takoj ugasniti gorilne naprave, odpreti okna in vrata ter oditi na svež zrak. Če že imamo znake zastrupitve s CO, moramo čim hitreje zapustiti stanovanje in poklicati pomoč prek telefonske številke 112. Opozoriti še velja, da je ob zastrupitvi treba čim bolj mirovati in se izogibati fizičnim naporom. Zdravljenje je možno le v bolnišnici s 100 % kisikom oziroma v hiperbarični komori.
Nikoli ne zaspimo v zaprtem prostoru s prižganim grelcem na plin, drva ali na kurilno olje.
Nikoli ne pečemo na žaru na plin ali oglje v zaprtem prostoru, na primer v garaži ali kleti.
V zaprtem prostoru nikoli ne uporabljamo prenosnih plinskih grelcev, peči in luči, namenjenih taborenju.
V zaprtem prostoru nikoli ne uporabljamo generatorjev za proizvodnjo elektrike.
V zaprtem prostoru nikoli ne delamo z motorno žago, s črpalko ali z ventilatorjem na bencin ali plin.
Nikoli ne pustimo prižganega avtomobila v garaži, ker se lahko zastrupimo kljub odprtim vratom.