Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Evropski parlament za vstop Hrvaške v EU

Evropska Unija | 01.12.2011, 12:51 Petra Stopar

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Bruslju z veliko večino glasoval za vstop Hrvaške v Evropsko unijo. S tem so evropski poslanci dali zeleno luč za začetek postopka ratifikacije pristopne pogodbe, da bo Hrvaška dejansko lahko postala nova članica povezave sredi leta 2013.

Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je ob glasovanju o pristopni pogodbi Hrvaške povedal: „Na poti do evropskega članstva je bil dialog med Evropskim in hrvaškim parlamentom gonilna sila za uresničevanje ogromnega števila reform in tudi za vzpostavitev pravega prijateljstva.“ Ob tem je pozdravil hrvaške poslance, ki bodo v parlamentu do vstopa države v unijo navzoči kot opazovalci. Posebej je pozdravil tudi predsednika hrvaškega sabora Luko Bebića, ki je v galeriji parlamenta spremljal glasovanje in mu izrekel dobrodošlico.

Bebić je v izjavi za medije v Bruslju izrazil ponos in zadovoljstvo, da "smo po skoraj enajstih letih skupnega, napornega dela danes dočakali slovesen sklep" pogajanj. Zdaj, ko je pristopno pogodbo potrdil Evropski parlament, morajo to storiti še parlamenti vseh 27 držav članic, Zagreb pa jo bo predvidoma podpisal prihodnji petek pred vrhom voditeljev EU.

Širitev unije ogroža gospodarsko in finančno stabilnost?

Medtem ko se povezava širi in je Hrvaška na dobri poti, da postane 28. članica, pa širitvenemu procesu nista preveč naklonjeni največji gospodarski sili evroobmočja Nemčija in Francija. Bojita se namreč, da bi se zaradi novih članic gospodarska kriza le še poglobila. Tako bodo morale Srbija, Črna gora in Makedonija še malo počakati. „Menim, da bi morali imeti po vstopu Hrvaške obdobje utrjevanja. Srbija na primer ne bo mogla takoj začeti s pogajanji,“ je za televizijo Evropskega parlamenta povedal poslanec Evropske ljudske stranke Bernd Posselt. Vendar kot ocenjuje Europarltv, je dejstvo, da je približevanje uniji za države na Balkanu gonilna sila pri uvajanju demokratičnih reform in pri preprečevanju morebitnih vojaških sporov v tej nestanovitni regiji.

Evropski parlament večji za 18 novih poslancev

Nov poslanski sedež je dobila tudi Slovenija. Glede na izid glasovanja na evropskih volitvah junija 2009 mandat osme poslanke pripada Zofiji Mazej Kukovič iz Slovenske demokratske stranke. Mazej Kukovičeva sicer kandidira tudi na državnozborskih volitvah, zato še ni znano, kaj se bo zgodilo, če bo izvoljena v Državni zbor. Po zagotovilih SDS-a bo v primeru izvolitve ostala v Sloveniji, ker meni, da je pomembno, da državi pomaga pri izhodu iz krize. Če se torej sedežu v Evropskem parlamentu odpove, je naslednji na listi SDS-a Dragutin Mate, ki pa je prav tako med kandidati na nedeljskih volitvah.

Evropska Unija
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...