Od leta 2014 novi evropski razpisi za inovacije in raziskave
Politika | 03.12.2011, 15:30 Petra Stopar
Evropska unija je prepričana, da je eden od načinov spopadanja s krizo vlaganje v raziskave in inovacije. Zato je v Bruslju predstavila program za financiranje tega področja med letoma 2014 in 2020. Program z imenom Obzorje naj bi razpolagal z 80 milijardami evrov in naj bi pripomogel k izboljšanju evropske konkurenčnosti.
Predlog programa Evropske komisije za spodbujanje in financiranje raziskav in inovacij v podjetjih unije bosta v naslednjih tednih obravnavala še Svet EU in parlament, sprejet naj bi bil do konca prihodnjega leta, podjetja pa se bodo lahko na prvi razpis prijavila šele v letu 2014. Kot meni Patrik Kolar z generalnega direktorata Evropske komisije za raziskave in inovacije, so različne študije pokazale, da države, ki več vlagajo v raziskave in inovacije, beležijo hitrejšo gospodarsko rast.
Program Obzorje 2020 ima tri prednostne naloge: Kot prvo želi razvijati, pritegniti in obdržati nadarjene raziskovalce ter jim omogočiti dostop do najboljše infrastrukture, kot drugo želi podpreti inovativna mala in srednje velika podjetja pri vlaganju v napredne tehnologije in kot tretje, finančna sredstva so namenjena naložbam v okolju, energiji in prometu. „Ni dvoma, da je na dolgi rok vlaganje v raziskave in inovacije tudi pot iz krize,“ je prepričan Kolar. Evropski inštitut za inovacije namerava v sklopu programa do leta 2020 ustanoviti šest novih čezmejnih inovacijskih središč, predvidena je tudi podpora ustanovitvi do 600 novih podjetij.
Novi program želi med drugim tudi poenostaviti postopke in čim več raziskovalcem omogočiti dostop do finančnih sredstev na razpisih. Predlagan je enoten nabor pravil sodelovanja v vsej inovacijski verigi, „od možganov do tovarne“, predvidena je tudi enotna stopnja financiranja, ne glede na pravni status udeleženca. To bi pospešilo postopke, saj ne bi bilo več preverjanja pravnega statusa. Poenostavili in poenotili naj bi tudi merila ocenjevanja, pravila za donacije, revizije bi bile bolj usmerjene, nov poudarek bi bil na odprtem dostopu do raziskovalnih publikacij.