Razširjenost virusa HIV in aidsa med mlajšimi odraslimi (15-49) po podatkih iz l. 2008, temnordeče obarvane države so najbolj ogrožene, temnozelene najmanj; UNAIDS
1. december - dan boja proti aidsu
Slovenija | 01.12.2011, 07:26 Petra Stopar
Letos mineva 30 let od odkritja aidsa, od takrat je po svetu za to boleznijo umrlo 30 milijonov ljudi. Mineva tudi 25 let od odkritja prvih primerov aidsa pri nas, odtlej je v Sloveniji umrlo 90 takšnih bolnikov. Svetovni dan boja proti aidsu je letos usmerjen v razumevanje skupin z večjim tveganjem in nadgradnjo preventive.
Prvi december je za svetovni dan boja proti aidsu razglasila Svetovna zdravstvena organizacija leta 1988. Čeprav Slovenija spada med države z nizkim deležem okuženih, pa se je v zadnjih letih število novoodkritih okužb s hiv in bolnikov z aidsom bistveno povečalo. Medtem ko so še v prvem desetletju po prvih zabeleženih primerih boleznih pri nas letno odkrili nekaj več kot deset okužb, pa je zadnja leta ta številka poskočila na 40 do 50 oseb.
Letos so doslej odkrili že 49 novih okužb, kar je 19 več kot v enakem obdobju lani in 14 več kot v celotnem letu 2010. Po predvidevanjih strokovnjakov bo do konca leta številka poskočila na blizu 60. To je najvišje število novih okužb pri nas, vse od leta 1986, ko so zabeležili prve bolnike z aidsom tudi v Sloveniji. Doslej so jih zabeležili skupaj 490.
Virus HIV najbolj razširjen na črni celini
Kot so ob svetovnem dnevu boja proti aidsu na Slovenski Karitas zapisali v sporočilu za javnost, AIDS ni samo bolezen, ampak je fenomen, ki v revnejših državah, predvsem v Afriki, ogroža življenje milijonov ljudi in vpliva na širšo družbeno strukturo (šolstvo, zdravstvo, zaposlovanje, migracije in gospodarstvo). „HIV in AIDS sta v Afriki možno povezana z revščino in jo še poglabljata. Ob tem je močno prisotna stigmatizacija do okuženih s HIV, ki pa okuženim povzroča najhujšo bolečino.“
V Afriki so še posebej ranljive skupine za okužbo s HIV-om ženske in otroci. Poročilo organizacije Združenih narodov za boj proti aidsu (UNAIDS) za 2010 navaja, da na svetu živi 2,5 milijona otrok okuženih z virusom HIV. Od tega jih je 90 odstotkov v Afriki, kjer se večinoma okužijo ob rojstvu ali preko materinega mleka, le 26 odstotkov izmed njih pa prejme zdravila, ki jim pomagajo preživeti. 50 odstotkov otrok, ki ne prejmejo teh zdravil, umre še pred drugim rojstnim dnem.
Več kot četrtino vseh obolelih za AIDS-om je oskrbovanih s strani katoliške Cerkve, še posebej v Afriki. Na Slovenski Karitas so tako v sodelovanju s p. Mihom Drevenškom po srednjih šolah v Copperbeltu v Zambiji že četrto leto zapored podprli program osveščanja in preventive mladih pred okužbo, letos pod naslovom „Nikoli ne bom pozabil“. V Zambiji je okuženih 15 odstotkov prebivalcev, največ je mladih. Slovenska Karitas v sodelovanju z Misijonskim središčem Slovenije podpira tudi projekt mobilne ambulante in oskrbe obolelih v Malaviju.
Več o projektih Slovenske Karitas za boj proti aidsu na tej povezavi.