Monti zbira ekipo za izvedbo italijanskih reform
Evropska Unija | 15.11.2011, 11:55 Petra Stopar
V Italiji se nadaljujejo pogajanja za sestavo nove vlade, ki jo bo po Berlusconijevem odstopu vodil Mario Monti. Ta ob pogovorih s parlamentarnimi strankami išče bodoče ministre, danes pa se sestaja tudi s socialnimi partnerji. Tehnično vlado čaka izvedba reform in strogih varčevalnih ukrepov, zato da se zaustavi naraščanje italijanskega dolga in prepreči širjenje krize v območju evra. Na Rim še vedno pritiska Bruselj.
Mario Monti, bodoči premier (prestati mora le še glasovanje o zaupnici) mora med strankami doseči soglasje o sestavi nove vlade in čim prej zbrati dvanajst ministrov, s katerimi bo izvedel potrebne varčevalne ukrepe in strukturne reforme. Te po ocenah manjših strank predvidevajo polno težkih odrekanj, čeprav po drugi strani vsebujejo tudi ukrepe za spodbujanje šibke gospodarske rasti in zaposlovanja mladih, ki jih tare skoraj 30-odstotna brezposelnost. Monti pa menda vlade noče voditi le začasno, kot to zahtevajo nekatere politične stranke, ampak je njegova ambicija ostati na položaju do konca rednega mandata te vlade, torej vsaj dobro leto dni.
Čeprav v Rimu sestavljajo novo oblast, pa se pritiski Evropske unije niso nič zmanjšali. Tako kot Atene, bo tudi Rim še naprej pod ostrim nadzorom strokovnjakov Evropske komisije. Njen predsednik Jose Manuel Barroso o trenutnem položaju, v katerem je država Apeninskega polotoka, povedal: „Italija je ena od velikih in ustanovnih članic Evropske unije, je življenjskega pomena ne samo za Evropo ampak za svet, je eno od najpomembnejših gospodarstev na svetu, in če bo nova vlada dosegla soglasje o reševanju dolžniške krize, bo to zelo dobro za evro. Upam, da se bo zaupanje vlagateljev v Italijo povrnilo.“
Verjame, da bo Monti ob dogovoru z različnimi strankami dosegel soglasje za sprejem potrebnih reform: „Italiji v polnosti zaupam, je močna gospodarska država, ki jo spoštujem, in ki je bila žrtev težav zaradi pomanjkanja zaupanja, ampak to lahko popravimo.“
Italijanska centralna banka je sporočila, da se je javni dolg Italije že drugi mesec zapored znižal, konec septembra je znašal slabih 1900 milijard evrov. Iz davčne uprave pa so sporočili, da so do danes uspeli zbrati dodatnih deset milijard evrov davkov iz naslova utaj, do konca leta pa predvidevajo, da bodo s povečanjem inšpekcijskih pregledov našli še za okoli milijardo evrov neplačanih davkov.