Sinoda za Bližnji vzhod
Poziv k večjemu sodelovanju kristjanov na Bližnjem vzhodu
Cerkev po svetu | 10.11.2011, 11:43 Marta Jerebič
Papež Benedikt XVI. je danes v avdienco sprejel verske predstavnike iz Izraela. Med njimi so bili latinski patriarh, glavni rabin in vodja imamov. S svetim očetom in drugimi predstavniki pristojnih vatikanskih ustanov so govorili o razmerah na Bližnjem vzhodu. To je bila tudi tema, o kateri so na Dunaju v teh dneh razpravljali predstavniki vseh Cerkva sirskega izročila, predvsem iz Libanona, in drugi strokovnjaki iz Avstrije, Velike Britanije, ZDA in Izraela. Veliko pozornosti so namenili lanski sinodi o Bližnjem vzhodu, ki je med drugim pozvala k večjemu sodelovanju kristjanov na tem območju.
Če hoče imeti krščanstvo na Bližnjem vzhodu prihodnost, se mora naučiti, da bo govorilo enoglasno. Od ekumenizma bo namreč odvisno preživetje kristjanov na tem območju. To je še posebej pomembno v luči arabske pomladi, meni salzburški izvedenec za Cerkev na Bližnjem vzhodu Dietmar Winkler.
V pogovoru za agencijo Kathpress je pojasnil, da je prav ta ekumenska enotnost žal vse drugo kot samoumevna. Ekumenizem je zaradi notranjih sporov Cerkva na Bližnjem vzhodu ohromljen, pa tudi sicer je tovrstno sodelovanje še vedno bolj izjema. Winkler je opozoril na iraške kristjane, ki kljub temu, da vsi trpijo v hudih razmerah, niso sposobni, da bi govorili enoglasno, da bi se tako mednarodna skupnost bolj zavedla njihovega položaja.
Z arabsko pomladjo se večina kristjanov na Bližnjem vzhodu srečuje bolj z zaskrbljenostjo kot z upanjem, dodaja Winkler. Tako prevladuje strah, da bi izgubili trdnost in varnost, zlasti če bi ju pridobili za ceno avtoritarnega režima. Nujno potrebna je popomladna strategija, ki bi jo podprl Zahod, se pravi zunanja podpora pri procesih reforme, je še dejal Winkler.
Srečanje na Dunaju je pripravila ustanova Pro Oriente, t. i. Colloquium Syriacum, pogovor o razmerah kristjanov sirskega obreda pa je pripravila že tretjič.