Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Nova evangelizacija – prednostna naloga katoliške Cerkve

Cerkev po svetu | 08.11.2011, 15:15 Petra Stopar

V zadnjih desetletjih se je vedno bolj pokazala nujnost nove evangelizacije, kar sta opazila že papeža Pavel VI. in Janez Pavel II.. Prvi je napisal apostolsko spodbudo o evangelizaciji, medtem ko je bil pontifikat blaženega Janeza Pavla s to temo popolnoma zaznamovan. Papež Benedikt XVI. pa je ob sklepu sinode za bližnji vzhod novo evangelizacijo postavil za prednostno nalogo Cerkve.

Papež: Posredovanje vere je posredovanje Svetega pisma

Benedikt XVI. je ob sklepu škofovske sinode za Bližnji vzhod dejal, da je bilo med zasedanjem večkrat poudarjeno, da je treba evangelij ponuditi tistim, ki ga slabo poznajo ali pa so se celo oddaljili od Cerkve. Odgovor na to potrebo je bila nedavna ustanovitev Papeškega sveta za spodbujanje nove evangelizacije, je dodal sveti oče in za zasedanje redne sinode, ki bo leta 2012, določil temo Nova evangelizacija za posredovanje krščanske vere.

Od 2. vatikanskega koncila je nova evangelizacija postala vedno bolj jasen način, s katerim se je možno soočati z izzivi današnjega sveta, ki se hitro spreminja, ter kot pot, kako živeti dar, po katerem nas je zbral skupaj Sveti Duh, da bi imeli izkušnjo Boga. Iz te izkušnje pa bi pričevali in oznanjali vsem veselo novico – evangelij Jezusa Kristusa. Po papeževih besedah Cerkev s tem, ko oznanja in posreduje vero, posnema delovanje Boga samega, ki se človeštvu približa tako, da mu daruje svojega Sina. Posredovanje vere pa je v glavnem posredovanje Svetega pisma oz. predvsem evangelijev, po katerih spoznamo Gospoda.

O novi evangelizaciji tudi na nedavnem simpoziju v Washingtonu

„Nova evangelizacija ni program, ampak način razmišljanja, gledanja in delovanja; je leča, skozi katero lahko vidimo priložnosti, ki se nam ponujajo za novo oznanjevanje evangelija in ki nam omogoča videti delovanje Svetega Duha v Cerkvi.“ S temi besedami je washingtonski nadškof kardinal Donald Wuerl nagovoril učitelje religije na katoliških šolah, ki so se v začetku novembra zbrali na simpoziju v ameriški prestolnici. Kardinal bo tudi glavni poročevalec na prihodnji škofovski sinodi v Vatikanu.

Wuerl je v svojem govoru poudaril, kako pomembno je na pravi način prenašati veselo oznanilo, ki spodbuja k srečanju s Kristusom ter poziva k veri in novemu načinu življenja. „Zato je vloga učiteljev religije temeljnega pomena. Vi ste v prvih vrstah nove evangelizacije, ki je blizu delu prvotne Cerkve in prvih učencev“, je pojasnil kardinal.

Obenem je opozoril na ovire, na katere pogosto opozarja tudi Benedikt XVI., to so sekularizem, materializem in individualizem. Toda po kardinalovih ugotovitvah je vedno več mladih odprtih za evangelijsko sporočilo. „Tako kot prvi misijonarji, ki so morali za oznanjevanje evangelija prehoditi ogromne razdalje, moramo tudi mi, misijonarji nove evangelizacije, prestopiti ideološke razdalje, ki so prav tako neizmerne“, je dejal.

O misijonskem poslanstvu vernikov washingtonski nadškof spregovoril tudi med sveto mašo ob škofijskem katehetskem dnevu, ki se jo je udeležilo približno 900 katehetov in katoliških učiteljev. Kot je dejal, je eden največjih izzivov osebam pomagati razumeti, da bodo Kristusa srečali v Cerkvi, preko njegove Besede in zakramentov. „V svetu, ki slabo pozna Božje modrosti, je nova evangelizacija nova priložnost pri izvajanju katehez“, je še dodal nadškof.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...