Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Volitve 2011: Politične stranke za vitkejšo javno upravo

Slovenija | 25.11.2011, 15:05 Tone Gorjup

V predvolilni kampanji se glede na razmere, ki sta jih povzročili finančna in gospodarska kriza pogosto postavlja vprašanje, kako zmanjšati javni dolg in primanjkljaj v državni blagajni, ki je v zadnjih nekaj letih vse večji. Eden od možnih odgovorov je varčevanje povsod tam, kjer je to mogoče. Stranke, ki sodelujejo na tokratnih volitvah smo vprašali, ali podpirajo odpuščanje v javnem sektorju oziroma kako zmanjšati število zaposlenih.

Ne glede na to, da vsakokratna oblast zadnje desetletje govori o tem, da je potrebno število javnih uslužbencev zmanjšati, njihovo število še vedno raste. V določenih sektorjih upravičeno, ne pa povsod. Ko govorimo o varčevanju, so potrebni posegi tudi na tem področju. S tem se strinjajo v vseh strankah, vendar so njihovi odgovori, kako to doseči, različni.

Glede odpuščanja v javnem sektorju bi Jankovičeva Pozitivna Slovenija število uslužbencev z mehkimi metodami zmanjšala za dva odstotka letno.

DeSUS zagovarja preoblikovanje državne uprave. S tem bi prišlo do prerazporeditve zaposlenih, v primeru ugotovljenih „tehnoloških viškov“ pa bi odpuščali tako kot v gospodarstvu.

ZARES - Liberalno socialni so za zmanjševanje števila zaposlenih a brez odpuščanja. Preoblikovali bi javni sektor in sicer tako da bi število ministrstev zmanjšali na deset, organe v sestavi in vladne službe pa bi zmanjšali za trideset odstotkov. Število zaposlenih bi postopno znižali za odstotek. Zavzemajo se za prenovo plačnega sistema.

Stranka TRS ne odobrava odpuščanja v javnem sektorju. Prepričani so, da se za logiko razglašanja javnega sektorja za neproduktivno porabo in potrato, skrivajo poskusi demontaže šolstva, zdravstva, kulture, socialnega varstva... TRS v javnem sektorju vidi realno priložnost za odpiranje novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.

V Slovenski ljudski stranki ocenjujejo, da je največ rezerv v sistemu javne uprave v okviru ministrstev, uradov in agencij in drugih vladnih služb, tiste s sorodnimi vsebinami bi združevali. Glede na letošnje leto bi maso plač in drugih operativnih stroškov v javni upravi zmanjšali za deset odstotkov, ne podpirajo pa generalnega nižanja plač.

V SD menijo, da je javni sektor možno zmanjševati z delnim nadomeščanjem tistih, ki so odšli zaradi različnih razlogov. Morebitno zmanjševanje števila zaposlenih, pa ne more biti linearno.

LDS najprej predlaga natančno analizo v javnega sektorja. Stroške pa bi zmanjšali z mehkimi ukrepi kot so upokojitve in odhodi in preoblikovanjem tega sektorja.

Nova Slovenija se zavzema za postopno zmanjševanje števila zaposlenih, približno odstotek na letni ravni, ki naj prvenstveno temelji na naravnem odlivu (upokojevanju). Zmanjševanje pa ne sme biti linearno, temveč mora izhajati iz ocene obremenjenosti posameznih področij (znano je pomanjkanje kadra v zdravstvu, policiji, domovih za ostarele ...).

SMS - Zeleni Slovenije niso za odpuščanje kar tako. Menijo pa, da je pri plačah v javni upravi od deset do petnajst odstotkov rezerv. Plače javnih uslužbencev naj bodo primerno visoke, a za njih zahtevajo veliko dodano vrednost in absolutno osebno odgovornost.

Program vitke javne uprave, ki ga imajo v SDS, ne temelji na odpuščanjih, temveč na prerazporeditvi nekaterih javnih uslužbencev v tiste dele javnega ali zasebnega sektorja, kjer je zaznati večje pomanjkanje kadra ter naravnemu odlivu. S takšnim ukrepom bomo zmanjšali neposredno javno upravo in okrepili tisti del javnega in zasebnega sektorja, ki je trenutno podhranjen.

V SNS so za mehko odpuščanje in notranjo prerazporeditev v javni upravi. Zavzemajo se za vzpostavitev sistema za merjenje učinkovitosti zaposlenih in za odpuščanje nesposobnih.

Naprej Slovenija podpira odpuščanje v javnem sektorju, a ne brez socialnega dialoga in enakostjo vseh pred zakonom.

Stranka enakih možnosti pa meni, da bo ob poenostavitvi postopkov mogoče oceniti tudi, koliko uradnikov sploh še potrebujemo. Državna uprava je po njihovem mnenju preobširna.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...