Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

S Krajne v Dolence, z besedo k ljudem

Slovenija | 18.11.2011, 15:09 Petra Stopar

V župniji Dolenci na Goričkem so s simpozijem in postavitvijo doprsnega kipa obeležili spomin na slovenskega pisatelja, novinarja in duhovnika Jožefa Klekla mlajšega. Slovenska beseda v Prekmurju je bila v njegovem času ogrožena s strani Madžarov, in prav Klekl je bil eden tistih, ki so se na severovzhodu borili za ohranitev slovenskega jezika.

Z današnjim simpozijem, jutrišnjo mašo in odkritjem doprsnega kipa se bodo na Goričkem spomnili delovanja domoljuba in zagovornika slovenstva Jožefa Klekla mlajšega. Slovenski pisatelj, novinar in duhovnik je bil rojen 3. marca leta 1879 na Krajni. Študiral je v Sombatelu na bogoslovju, kjer so ga junija leta 1902 posvetili v duhovnika. Klekl je kot župnik služboval v župniji Veliki Dolenci, kjer se je soočal predvsem z velikim pritiskom Madžarov, ki so zavračali slovensko besedo.

O tem je na simpoziju spregovoril tudi škof Jožef Smej: „Prav Dolenci so bili nekaka trdnjava jugoslovanstva, na tej meji med Jugoslavijo in Madžarsko. Če bi padla ta trdnjava, potem bi imeli Slovenci dohod vse do Rabe. Zato so si Madžari zelo prizadevali priključiti Dolence Madžarski.“ Škof Smej je spomnil tudi na to, da so Madžari Klekla ml. prijeli in od njega zahtevali, da se odpove slovenski besedi. „V Monoštru so ga zasliševali in mu rekli, da ga izpustijo, ampak pod enim pogojem. Kakšen je ta pogoj? 'Da odslej v Jugoslaviji v Dolencih ne boš verouka več poučeval v slovenskem jeziku, ampak v madžarskem'. Seveda je on to odklonil.“

Potem so ga premestili v Budimpešto, kjer je bil zaprt, in pozneje po posredovanju nekaterih slovenskih razumnikov tudi izpuščen. Kljub vsemu pa je bila njegova moralna nota izredno močna. To je med simpozijem izpostavil Vinko Škafar: „Jožef Klekl mlajši je želel pomagati ljudem, da bi živeli v luči katoliškega moralnega nauka. Ni bil moralni teolog, tudi ne pisec moralnih člankov, čeprav je v svojih poučnih člankih ljudem poskušal pomagati, da bi se lažje odločali za moralno življenje. Z ene strani je kritiziral greh in hvalil krščanske kreposti.“ Kljub nekaterim svojim slabostim je na takšen način poskušal živeti tudi sam.

Dogajanje v Dolencih bodo sklenili jutri, s sveto mašo, ki jo bo ob 10. uri daroval škof Peter Štumpf, in z blagoslovitvijo Kleklovega doprsnega kipa. Ob 13. uri bo ekskurzija v Porabje, kjer je pripravljen kulturni program. Prav tako si bo jutri še možno ogledati priložnostno razstavo Darje Kalamar Frece o življenju in delu tega pisatelja.

Jožef Klekl ml., kiparska upodobitev
Jožef Klekl ml., kiparska upodobitev © ARO

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...