Maja MorelaMaja Morela
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Kadilci pogosteje zbolevajo za kronično obstruktivno boleznijo pljuč

Sociala | 16.11.2011, 13:38

Svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni, ki ga obeležujemo tretjo sredo v novembru, poudarja pomen zgodnjega odkrivanja bolezni, saj jo je mogoče razmeroma učinkovito obvladati. Glavni dejavnik tveganja za njen nastanek je kajenje, deloma pa tudi izpostavljenost onesnaženemu zraku.

Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je obolenje dihal z značilnim zmanjšanim pretokom zraka v pljuča in iz njih. Značilni bolezenski znaki so kašelj, izkašljevanje in težka sapa ob telesnem naporu, bolniki pa jih prepogosto zamenjujejo z znaki staranja in obiščejo zdravnika šele, ko se stanje že močno poslabša, opozarjajo strokovnjaki.

Stroka ocenjuje, da 75 odstotkov bolnikov sploh ne prepoznana bolezni. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da je ta bolezen četrti najpomembnejši vzrok smrtnosti v svetovnem merilu. Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji od 50 do 100 tisoč bolnikov s KOPB, ki velikokrat povzroča delovno nezmožnost in invalidnost. Pomembno je, da bolezen odkrijemo čim prej, saj jo je mogoče razmeroma učinkovito obvladovati, diagnozo pa potrdimo s preprosto metodo - spirometrijo oziroma testom pljučne funkcije.

Primarij mag. Matjaž Turel, dr. med., spec. internist pulmolog in vodja hospitalnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo v UKC Ljubljana je za Radio Ognjišče poudaril, da omenjena bolezen v večini prizadene kadilce. Bolezen pa je počasna. „Približno 80 odstotkov ljudi s KOPB je kadilcev. Cigareta pri občutljivih ljudeh sproži ene vrste vnetni odgovor v dihalnih poteh in pljučih, pljučni mešički začnejo propadati, dihalne poti se ožijo in vse skupaj povzroči, da pri kadilcu prihaja do zapore zraka pri izdihu. Na žalost se ta zapora zraka pokaže šele, ko so pljuča že precej okvarjena. Zlasti pri tistih, ki niso telesno aktivni.“

Celotnemu pogovoru z dr. Turelom lahko prisluhnete v audio priponki!

Po podatkih Bolnišnice Golnik je najpogostejši vzrok obolevanja za to boleznijo kajenje. Pojavi se kar pri 20 odstotkih kadilcev. Med drugimi vzroki so še velika izpostavljenost prahu in kemikalijam (prah, dražljivci, dim), onesnažen zrak in dim, ki nastaja pri gorenju lesa.

Sociala
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...