Kdo podpira TEŠ 6?
Politika | 18.11.2011, 13:10
Termoelektrarna Šoštanj potrebuje od države poroštva za črpanje 440 milijonov evrov posojila, ki ga je najela pri Evropski investicijski banki. Teš je pri omenjeni banki najel tudi 110 milijonov evrov posojila z bančno garancijo, 200 milijonov evrov pa je pridobil pri Evropski banki za obnovo in razvoj. Parlamentarni odbor za finance je predlog zakona o poroštvu države za omenjeno višino posojila v začetku oktobra sicer zavrnil. Po najbolj črnem scenariju in ustavitvi gradnje bi nastalo za 1,8 milijarde evrov stroškov. Kaj o projektu menijo politične stranke, ki se v teh dneh borijo za volilne glasove?
Proti predvsem „zeleno naravnani“
Po predlogu zakona bi Termoelektrarna Šoštanj pri Evropski investicijski banki najela 440 milijonov evrov posojila, za katerega bi jamčila država. Vendar pa odbor za finance ne podpira tega predloga. Odločitev seveda pozdravljajo vse naravovarstvene organizacije, med strankami pa v prvi vrsti Gibanje za trajnostni razvoj Slovenije. Ta je odločno proti izgradnji po njihovem nepreglednega, predragega in perspektivno škodljivega bloka 6. „Prizadevamo si za zmanjševanje potratne porabe energije in za pospešen razvoj ter uporabo raznovrstnih lokalnih obnovljivih virov energije.“ TRS zahteva energetsko prenovo javnih in zasebnih zgradb, energetsko varčno gradnjo z domačimi obnovljivimi materiali ter rabo obnovljivih energetskih virov, s katerimi so bogate vse slovenske regije: sončno, geotermalno in vodno energijo.
Odločno proti nadaljevanju izgradnje 6. bloka so tudi SMS - Zeleni. „To je najdražja tovrstna naložba na svetu! Vodena je nepregledno, uporablja zastarelo tehnologijo in je vsiljena s strani določenih skupin,“ so nam odgovorili. SMS - Zeleni so za amortizacijo in dodatno ekološko prenovo 4. in 5. bloka do izteka načrtovanega delovanja ter nujen prehod na obnovljive vire energije. „Slovenija, ki je s temi viri zelo bogata, lahko z ustrezno politiko ustvari več kot 40 tisoč novih, nujno potrebnih, zelenih delovnih mest,“ menijo.
Tudi SNS nasprotuje izgradnji TEŠ. „Bolje, da zdaj izgubimo 400 milijonov evrov, kot pa da bi čez nekaj let ugotovili, da smo izgubili vsaj 3,5 milijarde. Gre za edino gradnjo takšne termoelektrarne v Evropi, saj vse prehajajo na zeleno energijo.“ Nacionalna stranka meni, da mora Slovenija intenzivno proizvajati električno energijo iz obnovljivih virov, v prvi vrsti sončne energije. Pri proizvajanju električne energije pa se bodo zavzemali tudi za uporabo lesne biomase.
V Zares trdijo, da so v preteklosti kot edina parlamentarna stranka opozarjali na kapitalsko-politična omrežja pri izgradnji TEŠ-a 6 in na nepregledno vodenje projekta, ki je po njihovem ekonomsko, energetsko in okoljsko nevzdržen. V Zaresu so prepričani, da je treba zaradi javnega interesa ta projekt ustaviti, ne pa ga brezglavo nadaljevati.
100-odstotno je proti gradnji 6. bloka tudi Naprej Slovenija, vendar nam niso pojasnili, zakaj. Stranka enakih možnosti je za čim večjo energetsko neodvisnost. Trdi, da je projekt predimenzioniran in neracionalen. Zagovarjajo varstvo osnovnega standarda človeške eksistence in vlaganje v obnovljive energetske vire.
Nova Slovenija. Po njihovem projekta ni več mogoče ustaviti, zato je izvršilni odbor sprejel sklep, da stranka podpira nadaljevanje omenjene naložbe. Vsekakor pa bodo preverili dozdajšnje postopke in način vodenja projekta ter se zavzeli za sankcioniranje morebitnih nezakonitih in neekonomskih odločitev.
Zagovorniki TEŠ 6
Poglejmo še tiste stranke, ki odločno zagovarjajo naložbo v Teš 6. Lista Zorana Jankoviča – Pozitivna Slovenija meni, da je projekt že tako daleč, da bi bilo njegovo nedokončanje neodgovorno. „Slovenskim podizvajalcem je treba omogočiti, da sodelujejo pri gradnji. Če so bile narejene nepravilnosti, naj to ugotavljajo ustrezni organi, ki so v pravni državi za to pristojni,“ menijo.
Stranka DeSUS je prepričana, da bo dograditev 6. bloka zagotovila stabilno dobavo električne energije, ker gre za domači vir premoga, nadomestni blok in sodobnejšo tehnologijo. Po njihovem bodo zato tudi izpusti v ozračje manjši, ustavitev gradnje pa bo povzročila nesorazmerne stroške.
V SD ocenjujejo, da bo energetska neodvisnost v prihodnje ključnega pomena za neodvisnost države. Za to pa bo treba zagotoviti razpršene vire njene proizvodnje, deloma obnovljivih, deloma nuklearnih in deloma iz virov fosilnih izvorov, pri čemer je po mnenju socialnih demokratov zelo pomemben tudi delež TEŠ 6.
Opozicijska SDS zatrjuje, da se je projekt TEŠ 6 začel v času rasti. V obdobju Pahorjeve vlade, ko se je začela gospodarska kriza, bi bil po njihovem še čas za premislek, a se to ni zgodilo. „Sredi gradnje in po porabljenih 600 milijonih evrov bi bilo nesmotrno projekt prekiniti ali zamrzniti,“ so zapisali v SDS, kjer še trdijo, da bi bilo treba vnovič preveriti in jasno predstaviti finančno ozadje. „Treba bo ugotoviti razloge za tako visoko podražitev naložbe in morebitne krivce pozvati k odgovornosti,“ so prepričani v SDS.
Podobno SLS. Ta je že v začetku tega vladnega mandata zahtevala resno preučitev novih energetskih okoliščin in smiselnost tako obsežne naložbe, kot je Teš 6. Danes, ko so gradbena dela že v polnem teku, več sto milijonov evrov pa že nakazanih izvajalcu, bi bila po njihovem finančna škoda zaustavitve projekta nevzdržna. Bodo pa v SLS vztrajali, da nekdo za vse zaplete tudi odgovarja.
Da je treba projekt v skladu s terminskim planom učinkovitO, racionalno in pregledno izpeljati do konca, pravijo tudi v LDS-u. Po njihovem bi morala država preveriti vse možnosti pogodbenih izboljšav, dobiti zagotovila o končni ceni projekta ter o zaprtosti finančne konstrukcije. Z glavnim dobaviteljem opreme bi morala doreči cene in razpoložljivost količin premoga ter zagotoviti čim večji delež slovenskih dobaviteljev oziroma izvajalcev.
Sicer pa so med ekonomisti tudi mnenja, da se je projekt šestega bloka preveč spolitiziral, zdaj pa se odpirajo vprašanja, ki bi se morala že pred leti.