Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

V nekdanji koprski minoritski cerkvi po 200 letih darovali sveto mašo

Cerkev na Slovenskem | 09.11.2011, 19:51

V Kopru so počastili spomin na blaženega manjšega brata Monalda Koprskega. Na njegovo čast so spet odprli minoritsko cerkev, katere član samostana je bil bl. Monaldo, in v njej po 200 letih darovali sveto mašo.

Lani je minilo 800 let od rojstva velikega Koprčana, pravnika, teologa in filozofa blaženega Monalda Koprskega (1210-1280). Rodil se je v Kopru ali Piranu, nato pa je šel v Padovo študirat pravo, kjer se je srečal Frančiškovim redom in vanj tudi vstopil. „Zaradi izobrazbe je med manjšimi brati hitro napredoval. Postal je provincial sklavonske province, ki je imela sedež v Zadru. Nato so ga poslali v Trst in kasneje v Koper,“ je za Radio Ognjišče povedal Peter Štoka, vodja domoznanskega oddelka v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper.

Danes je Monaldo med Koprčani bolj ali manj nepoznan, zato so se na pobudo raziskovalca istrske preteklosti Darja Gregoriča odločili temu blaženemu posvetiti celo leto. Monaldovo leto ob 800-letnici njegovega rojstva poteka že od novembra lani. „S tem smo želeli obuditi spomin na Monalda, ki je zaslužen za naselitev manjših bratov svetega Frančiška v Istri,“ je pojasnil Štoka. Monaldo je znan predvsem po Monaldovi Summi, ki je nekakšen pravni leksikon. Razni avtorji mu pripisujejo še druga dela, predvsem več zbirk pridig. Zelo verjetno je, da je napisal več pridig in še kakšen drug teološki spis, vendar bi njegovo avtorstvo lahko dokazali le s kritično raziskavo besedil.

Monaldo je zaslužen tudi za popravilo in ponovno obuditev cerkve v Trstu, med službovanjem v Kopru pa je bil član minoritskega samostana, v cerkvi sv. Frančiška v Kopru so ga tudi pokopali. 400 let kasneje so njegove relikvije prenesli v Trst, koprsko cerkev pa je doletela kruta usoda, je dejal Štoka: „Francozi, ki so leta 1806 ukinili minoritski samostan, so cerkev zaprli, sveti prostor pa spremenili v telovadnico. Do nedavnega so imeli v njej dijaki športno vzgojo, zdaj pa je zaprta.

Svoja vrata je cerkev zdaj ob slovesnem praznovanju spomina na blaženega Monalda Koprskega spet odprla svoja vrata. Po 200 letih je koprski škof Metod Pirih v njej ponovno daroval sveto mašo.

Po sveti maši je v frančiškanskem samostanu svete Ane v Bošadragi sledil program, kjer so udeleženci velikega Monalda spoznali skozi oči patra Bruna Korošaka, ki je zbirko zgodovinskih dokumentov o blaženem Monaldu popisal tudi v knjigi. Pater Marjan Vogrin, vodja škofijskega arhiva je spregovoril o Redu manjših bratov v Istri, umetnostni zgodovinar Edvilij Gardina pa o ohranjenih freskah in arhitekturi minoritske cerkve sv. Frančiška..

Slovesnost naj bi bila sicer zaključek Monaldovega leta ob 800-letnici njegovega rojstva, a ker začrtane dejavnosti še niso zaključene, se bo leto podaljšalo vsaj do aprila prihodnje leto

Cerkev na Slovenskem
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...