Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Izzivi Cerkve pri komuniciranju z javnostjo

Slovenija | 06.11.2011, 07:51

V benediktinskem samostanu Einsiedeln v Švici je med 24. in 26. oktobrom 2011 pod vodstvom škofa Franciscusa Wiertza iz Roermonda na Nizozemskem potekal letni strokovni posvet nemško govoreče Komisije škofov in izvedencev za področje cerkvenih medijev pri Svetu evropskih škofovskih konferenc (CCEE), so sporočili iz Tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.

Posveta so se udeležili reški nadškof Ivan Devčić, opat samostana v Einsiedelnu p. Martin Werlen OSB, ki je v okviru Švicarske škofovske konference odgovoren za medije, Benedikt Steinschulte, predstavnik Papeškega sveta za sredstva družbenega obveščanja ter izvedenci za medije z Nizozemske, Nemčije, Švice, Avstrije, Hrvaške in Slovenije. Slednjo je zastopal dr. Andrej Saje.

Udeleženci so razpravljali o nujnosti in izzivih komuniciranja Cerkve z javnostjo. Kot izhodiščno besedilo jim je služilo pastoralno navodilo Občestvo in napredek (Communio et Progressio), ki je nastalo na pobudo drugega vatikanskega cerkvenega zbora (1962–1965) in bilo objavljeno leta 1971.

Opat p. Werlen je v predavanju izpostavil preroško vizijo omenjenega dokumenta, ki na zgledu osebe Jezusa Kristusa, prvega vzora komuniciranja Cerkve z javnostjo, daje spodbudo tudi nam, da se javnosti odpiramo in ji prinašamo veselo novico, pa ne samo ob prizadevanjih za novo evangelizacijo, temveč tudi takrat, ko je potrebno spregovoriti o nas samih, o škandalih in težkih vprašanjih, s katerimi se danes Cerkev sooča in javnost od nje upravičeno pričakuje izoblikovana stališča in ukrepanje. Navzoči so si izmenjali izkušnje iz lokalnih Cerkva in poudarili potrebo po odprtem, hitrem, transparentnem in proaktivnem komuniciranju Cerkve z javnostjo. Predsednik Komisije škof Wiertz je poudaril: „Javnost, še posebej pa mediji, morajo v Cerkvi najti odprta vrata in pripravljenost na dialog ter izkusiti, da poslanstvo, ki ga imamo, jemljemo resno“. Prihodnje delovno srečanje omenjene komisije bo konec oktobra 2012.

Poročilo je pripravil dr. Andrej Saje.

Svet evropskih škofovskih konferenc (CCEE) vključuje vseh triintrideset evropskih škofovskih konferenc, ki jih zastopajo njihovi predsedniki. Člani Sveta so tudi nadškofje iz Luksemburga, Kneževine Monako, Cipra ter škof iz Kišinjeva v Moldaviji in eparh škofije Mukačevo iz Ukrajine. Status rednih gostov imata predsednik Kazahstanske škofovske konference in jeruzalemski latinski patriarh. Predsednik Sveta je nadškof iz Esztergoma-Budimpešte in madžarski primas kardinal Péter Erdö, podpredsednika pa sta nadškof iz Genove v Italiji kardinal Angelo Bagnasco in nadškof iz Przemyśla na Poljskem msgr. Józef Michalik. Generalni tajnik Sveta je dr. Duarte da Cunha, sedež tajništva pa je v St. Gallnu v Švici.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...