Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Prevoz invalidov s posebnim kombijem. (foto: Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine)
Prevoz invalidov s posebnim kombijem.

Paraplegiki ljubljanske regije nujno potrebujejo novo kombinirano vozilo

Sociala | 05.11.2011, 09:21

V Društvu paraplegikov ljubljanske pokrajine so začeli z dobrodelno akcijo zbiranja denarja za nakup novega kombiniranega vozila za prevoz invalidov. Nova pridobitev bo prispevala k bolj kakovostnemu življenju ljudi, ki jim je usoda tako ali drugače namenila življenje v vozičku. Eno takšno vozilo stane od 25 tisoč evrov dalje.

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine pod svojim okriljem združuje kar 38 občin osrednje Slovenije. Med mnogimi programi, s katerih skušajo članom pomagati dostojno in bolj kakovostno živeti, predstavlja prevoz najpomembnejšo in najbolj iskano obliko pomoči, saj vsaj tretjina članov zaradi gibalne oviranosti ne more voziti avtomobila, komercialni prevozi pa so zaradi slabega socialnega položaja prevelik finančni zalogaj. „Za večino članov sicer običajno, aktivno življenje brez organiziranega prevoza ne bi bilo mogoče. Mnogi brez ne bi mogli hoditi v službo, v trgovino, na terapije, obiskati zdravnika, se udeleževati družabnih dogodkov in socialnih programov, ki lajšajo bivanje, ohranjajo zdravje in kondicijo,“ je za Radio Ognjišče pojasnil predsednik društva Gregor Gračner. Poleg tega je njihovo članstvo razpršeno po vsej osrednji Sloveniji in mnogi člani so na obrobju mest brez urejenega prevoza obsojeni na izolacijo.

Samo v lani so z dvema prilagojenima voziloma opravili 90 tisoč kilometrov. Eno od njiju pa je staro že 9 let in ima 440 tisoč prevoženih kilometrov. „Skozi vse leto je bilo to starejše vozilo več v neobratovanju kot v obratovanju, s čimer smo imeli velike stroške. Servisiranje je društvo samo letos stalo že 4 tisoč evrov. Med prevozom invalidov nas je že dvakrat zaradi okvare pustilo na cedilu sredi ceste. Zato smo na upravnem odboru sprejeli sklep, da začnemo akcijo za nakup novega vozila,“ je povedal Gračner. V društvu je več kot 300 članov, eden uporabnik pa potrebuje prevoz tudi 20-krat letno. Med člani je 60 odstotkov paraplegikov in 40 odstotkov tetraplegikov z ohromelostjo vseh okončin. Prav slednji imajo največ težav pri mobilnosti in vključevanju v razne programe, obisku zdravnika, rehabilitacije, trgovin.

Cene prilagojenih vozil za prevoz invalidov od 25 tisoč evrov

Projekt bi radi izpeljali do konca junija prihodnje leto. Cene kombiniranega vozila se gibljejo od 25 pa tudi do 43 tisoč evrov, in to brez prilagoditve vozila, kot so rampe, dvigala, pasov. „Tega zneska brez finančne pomoči ne bomo zmogli. Društvo se namreč financira približno 30% iz sredstev Fundacije za invalidske in humanitarne organizacije (FIHO) in 70% iz raznih, tudi občinskih, razpisov, ki pa so izključno vezani na izvajanje programov. Fiho že dve leti nima več sredstev za tovrstne namene, zato se morajo društva znajti vsak na svoj način.“

Na pomoč jim bodo priskočile nekatere izmed 38 občin, ki so vključene v Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Razmišljajo tudi o dobrodelnem koncertu. Ena izmed avtohiš pa bo za nakup novega kombija prispevala 100 evrov od vsakega prodanega avtomobila.

Donatorska ali sponzorska sredstva sprejemajo na TRR št. 03170 1003169118 s sklicem 2012.

Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...