Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Danes se začenja volilna kampanja

Politika | 04.11.2011, 00:05

Slovenija je že od razpustitve parlamenta priča različnim javnim nastopom obstoječih in novih strank, ki bodo kandidirale na prvih predčasnih volitvah v Slovenji. Uradna volilna kampanja pa se začne danes, 4. novembra, dober mesec dni pred glasovanjem. Sodeč po posebnih transakcijskih računih, ki so odprti za upravljanje s stroški kampanje, je prijavljenih 24 organizatorjev.

Kot smo že večkrat poročali, se v volilno kampanjo podajajo vse parlamentarne stranke: SD, SDS, SLS, LDS, DeSUS, Zares in SNS, saj imajo tudi že zbranih dovolj poslanskih podpisov podpore za vložitev kandidatur.

Na Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) pa še razberemo imena novoustanovljenih strank Pozitivna Slovenija pod vodstvom Zorana Jankovića, Društva za boljše upravljanje države – Lista Virant na čelu z Gregorjem Virantom, Stranke za trajnostni razvoj Slovenije, županskega Gibanja za Slovenijo in Demokratično stranko dela poslanca Franca Žnidaršiča.

V kampanjo vstopajo tudi stranke Nova Slovenija – krščanska ljudska stranka, Stranka mladih – Zeleni Evrope, Stranka Humana Slovenija, Stranka enakih možnosti, Stranka slovenskega naroda, Naprej Slovenija, Akacije in Neodvisna stranka Pomurja. Župan Kopra Boris Popovič je odprl dva računa, naziv imetnika enega je Avion, drugega pa Evo 12. 
Volilni račun sta vsak posebej odprla tudi poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti Laszlo Göncz in Roberto Battelli.

Kot je za naš radio povedal politični analitik Matevž Tomšič, lahko pričakujemo precej razgibano kampanjo, zaradi „po eni strani političnega ozračja, ki je v Sloveniji ves čas precej naelektreno – ta recimo neka ideološka polarizacija, neke močne, konec koncev tudi osebnostna nasprotja oziroma konflikti med ključnimi igralci – pa seveda tudi pojav novih igralcev“, ki bodo na političnem področju močno premešali karte, meni Tomšič.

Skrajni rok za vložitev kandidatur je 9. november in za to morajo kandidati zbrati zadostno število podpisov podpore, ki jih lahko zberejo pri poslancih – najmanj treh – ali pa pri volivcih. V tem primeru je delo relativno težje, saj morajo stranke zbrati 100 podpisov volivcev v volilni enoti, torej skupno 800, ali pa 50 podpisov svojih članov v vsaki volilni enoti. Liste pa potrebujejo najmanj po 1000 podpisov na volilno enoto, kar skupaj pomeni kar 8000.

Poleg začetka kampanje je 4. november tudi pomemben rok za volivce, ki začasno bivajo v tujini. Do danes morajo namreč Državni volilni komisiji sporočiti, ali bodo glasovali po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu.

Politika
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...