Zavod Pelikan odprl novo terapevtsko skupnost
Sociala | 02.11.2011, 15:00 Petra Stopar
November je mesec boja proti drogam. Zaradi zasvojenosti na leto umre od 7000 do 8000 državljanov Evropske unije. Ena od ustanov v Sloveniji, ki nudi pomoč tistim, ki zaidejo v brezno zasvojenosti, je Zavod Pelikan. Deluje pod okriljem Slovenske Karitas. Kot je za naš radio povedal direktor Zavoda Matej Križanič, „se težave večajo, tudi raziskave kažejo, da imajo vedno mlajši ljudje že izkušnje z drogo“.
Poleg tega, da nudi pomoč materam v stiski in zavetje v dveh materinskih domovih, na Škofljici in na Višnji Gori, zavod dela na področju odvajanja od zasvojenosti, in sicer po konceptu don Pierina. „V Sloveniji gre za eno specifiko na področju dela z odvisnostjo, zato ker imamo v okviru teh programov tudi pomoč strokovnjakov. To v Italiji in drugod po svetu ni navada,“ je o Skupnosti Srečanje povedal direktor zavoda Matej Križanič, ki o komunah pravi, da so „šola za življenje“, kako znova vzpostaviti naravne človeške vezi in sprejeti odgovornost za svoje težave. „Velikokrat fantje in punce niso krivi za to, kar se jim je v življenju dogajalo, so pa odgovorni.“
Terapevtske skupnosti Srečanje so namenjene predvsem zdravljenju in rehabilitaciji uživalcem različnih strupenih in škodljivih snovi: drog, tablet, alkohola ... Mnogokrat pomagajo tudi različnim bolnikom, zavrženim in odrinjenim na rob družbe, majhnim in užaljenim. Vzporedno z življenjem in delom posameznika v skupnosti se doma in v sami skupnosti nudi pomoč tudi njihovim staršem, otrokom, partnerjem, sorodnikom, prijateljem.
O tem, kako posameznik zaide v zlorabo droge, Križanič pripoveduje, da „gre za tako veliko luknjo v duši in v življenju, ki jo želiš z nečim zamašiti“. „Droga je neko zlo, ki vstopa v življenje. Zakaj? Ker te osami, izgubiš prijatelje, izgubiš svojo najširšo okolico. Zanima te samo droga. Zanima te, ko si vesel, ko si žalosten, ko si osamljen … in na koncu se samo še s tem ukvarjaš, kako boš dobil drogo. Na koncu te lahko celo pripelje tako daleč, da razmišljaš o tem, da življenje nima smisla, in kako bi si to življenje vzel,“ dodaja Križanič.
Pred časom so v Zavodu Pelikan v Domžalah odprli novo terapevtsko skupnost. Gre za prvi program v Sloveniji, kjer pomagajo ljudem, ki imajo hkrati težave z odvisnostjo in duševnim zdravjem. „Program traja leto in pol, vanj se lahko vključijo vsi, ne glede na versko prepričanje, kje živijo, iz kakšnega okolja izhajajo. Skratka, program je zelo odprt, je pa treba zagotoviti neke pogoje. Zato gredo ti ljudje najprej v pripravljalni center, kjer se pripravijo na življenje v tej skupnosti in kjer morajo živeti brez prepovedanih psihoaktivnih substanc. Seveda pa mnogi od njih ali pa skoraj vsi jemljejo določena zdravila, ki jih predpiše ali psihiater ali zdravnik.“
Ob tem pripominja, da je v Sloveniji velik problem tudi alkoholizem, s katerim se bo potrebno spopasti. „Devetdeset procentov ali pa še več družinskega nasilja, praviloma moških nad ženskami ali pa očetov nad otroki, izhaja iz odvisnosti od alkoholizma.“ Meni, da je čas, da Cerkev na te potrebe odgovarja, in da dobiva podobo ljubeče Cerkve, s tem ko si prizadeva razvijati prave programe za pomoč ljudem v stiski.