Podpredsednica kosovske vlade obiskala Slovenijo
Politika | 06.10.2011, 15:47 Petra Stopar
Dvostranske odnose med državama je ta teden v Sloveniji krepila podpredsednica kosovske vlade Edita Tahiri. Z zunanjim ministrom, ki opravlja tekoče posle, Samuelom Žbogarjem, sta potrdila prijateljske odnose in intenziven politični dialog. Krepi se gospodarske sodelovanje, Slovenija pa ostaja največji tuji vlagatelj na Kosovu. O mladi državi, ki svojo zakonodajo in suverenost še utrjuje, je Tahirijeva spregovorila tudi študentom na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani.
Edita Tahiri ni le kosovska podpredsednica vlade, ampak tudi uradna zastopnica Prištine v pogajanjih z Beogradom, ki trenutno potekajo v Bruslju pod okriljem Evropske unije. Medtem ko se Srbija še vedno ni sprijaznila s kosovsko samostojnostjo, je Slovenija po besedah Tahirijeve velika podpornica Kosova: „Slovenija je bila edina in prva, ki je podprla kosovska prizadevanja za svobodo. Na žalost je bilo v času krize v Jugoslaviji med narodi premalo solidarnosti, da bi stopili skupaj in se zoperstavili Miloševićevemu režimu in ideji o Veliki Srbiji. Verjamem, da če bi takrat stopili bolj skupaj, vojne, do katerih je prišlo, ne bi bile tako krvave, postopki osamosvajanj pa bi bili mirnejši. Vendar to je preteklost. Čas je, da gledamo v prihodnost. Zdaj sta naši strateški partnerici ZDA in Evropska unija.“
Po besedah diplomatke skuša Kosovo v dialogu s Srbijo najti način za praktične rešitve, ki bodo prebivalcem omogočile boljše življenje. „Močno verjamem, da lahko dialog ustvari temelje za odprtje novega poglavja o srbsko-kosovskih odnosih, poglavja o sodelovanju. Končni cilj tega pa mora biti spoznanje Beograda, da je na Balkanu zdaj sedem držav – vključno s Kosovom – s katerim se mora Srbija sprijazniti in ga priznati kot neodvisno državo.“
Glede vključevanja manjšin na Kosovu je največ pozornosti posvetila srbski manjšini na severu, ki se še vedno upira integraciji: „To politično obotavljanje Srbov na severu je že od konca vojne leta 1999 predmet vmešavanja Beograda v notranje zadeve Kosova. V vseh desetih letih nadzora ga ni moglo preprečiti niti poveljstvo Unmika.“
Vlada v Prištini je zato to vprašanje uvrstila med svoje prednostne naloge. Svojo suverenost v tem delu države je skušala utrditi 25. julija letos, ko je na mejna prehoda s Srbijo Jarinje in Brnjak napotila svoje policiste in carinike. Ob tem je napovedala, da bodo barikade, ki so jih tam postavili kosovski Srbi, odstranjene na mehak in zmeren način v usklajenosti z mednarodnimi dejavniki.