Kardinal Scherer: Dober kristjan mora vedno biti tudi dober državljan
Cerkev po svetu | 04.10.2011, 09:14 Izidor Šček
Dober kristjan je poklican biti dober državljan, saj na ta način vera bogati domovino, je za nadškofijsko revijo zapisal brazilski kardinal Odilo Scherer, nadškof v San Paolu. Čeprav se zavedamo, da tukaj ni naša stalna domovina, ampak smo na poti proti nebeški domovini, se tudi jasno zavedamo, da smo državljani tega sveta, da imamo domovino, kamor spadamo in ki je naš dom, trdi nadškof.
„Smo člani naroda, s katerim se istovetimo in za katerega blaginjo si prizadevamo. Cerkev s svojim antropološkim in družbenim naukom to spoznanje tudi zagovarja,“ je po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan povedal kardinal Scherer. „Verujemo v enega Boga Očeta, ki ljubi vse svoje otroke in želi da živijo kot bratje in sestre.“ Zato narod po kardinalovih besedah ne more biti brezbrižen do drugih narodov in ne more, da se ne bi zavzemal za blagostanje in vedno boljše skupno življenje članov človeške skupnosti. „Namesto da se teritorialne meje, različne kulture in rase, zgodovinska dediščina in gospodarski interesi postavljajo v nasprotuje, bi morali biti usmerjeni v vedno večje povezovanje in skladnost.“
Kardinal je spomnil tudi na letošnji svetovni dan mladih v Madridu, ki so se ga udeležili mladi iz več kot 170 različnih držav ter v tistih dneh skupaj živeli harmonijo in solidarnost. „Na ta način so pokazali, da sanje o povezani človeški družini, ki živi v miru, niso nekaj nemogočega. Čutiti je bilo, da so vsi bratje in sestre, otroci ene velike družine, v kateri razlike ne ločujejo, ampak povezujejo in bogatijo.“
Kardinal Scherer dodaja, da se katoličani zavedajo, da vera ne more biti izvzeta iz sodelovanja v izgradnji sveta v luči vrednot Božjega kraljestva. „Dober kristjan mora vedno biti tudi dober državljan,“ poudarja brazilski nadškof in dodaja, da verniki veliko prispevajo k družbenemu blagostanju že s tem, da izpolnjujejo svoje državljanske dolžnosti. „Katoličani namreč lahko dajo poseben prispevek svoji domovini in človeštvu. Vera, ki se jo živi na pravi način in tudi javno izpoveduje, pomeni temeljni doprinos k občemu dobremu. Ko Bog dobi svoj prostor, se poveča tudi vrednost človeka, izpostavlja kardinal, njegovo dostojanstvo, pravice in življenjski smisel so na ta način osvetljeni. Vera v Boga in pričevanje o njej sta za domovino nekaj dobrega,“ še po poorčanju Radia Vatikan dodaja brazilski nadškof.